Gorące IPO na GPW w 2024. Spółki, które mogą wejść na giełdę w tym roku

FXMAG Poland

Opublikowano 03.01.2024 15:17

Gorące IPO na GPW w 2024. Spółki, które mogą wejść na giełdę w tym roku

Ubiegły rok po raz kolejny był bardzo słaby pod względem debiutów na GPW, choć sytuację w grudniu „uratowało” udane IPO Murapolu. I to właśnie niezły debiut dewelopera, a także zeszłoroczna hossa mogą skłonić kolejne spółki do wejścia na publiczny rynek.

 

h2 Na skróty:/h2

  • W 2024 roku możemy spodziewać (w optymistycznym scenariuszu) się co najmniej kilku debiutów na głównym parkiecie GPW
  • Wiele spółek zawiesiło prace nad prospektami emisyjnymi w KNF, nie wykluczając powrotu do planów debiutu podczas lepszej koniunktury
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 Debiuty na GPW w 2024 roku/h2 Miniony rok był fatalny pod względem debiutów na GPW, choć w 2022 roku było jeszcze gorzej. Mimo tego, że w ubiegłym roku na głównym parkiecie warszawskiej giełdy pojawiło się dziesięć nowych spółek, to zaledwie jedna z nich przeprowadziła IPO „z prawdziwego zdarzenia”. Mowa oczywiście o grudniowym debiucie Murapolu. Pozostałe dziewięć spółek przeniosło notowania z rynku NewConnect. Na samym „małym rynku” w 2023 roku zadebiutowało zaś czternaście nowych spółek.

Wspomniany już debiut Murapolu zakończył się powodzeniem, a spółka jest obecnie notowana ponad 10 proc. powyżej ceny z IPO. I to właśnie udany debiut dewelopera mieszkaniowego może zachęcić kolejne spółki do wejścia na główny parkiet GPW w tym roku. Kogo warto wymienić wśród kandydatów do giełdowego debiutu?

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co warto wiedzieć o IPO Dr Irena Eris?/h2  

  • Dr Irena Eris, czyli producent kosmetyków, który tuż przed wakacjami ubiegłego roku próbował przeprowadzić IPO. Finalnie jednak spółka zrezygnowała z debiutu na głównym parkiecie GPW, odwołując ofertę publiczną pod koniec czerwca. Jako powód odwołania oferty podano niekorzystne otoczenie makroekonomiczne: „Przy obecnych warunkach, jeśli chodzi o rynek pierwotny, nie mogliśmy ustalić ceny oferowanych akcji na satysfakcjonującym nas poziomie” - mówił prezes Paweł Orfinger. W ramach emisji nowych akcji dr Irena Eris planowała pozyskanie do 140 mln PLN (wycena niecałych 600 mln PLN)
  • DESA Unicum, czyli największy w Polsce dom aukcyjny, zajmujący się pośrednictwem oraz sprzedażą dzieł sztuki i antyków. O debiucie pierwszej spółki z tej branży na GPW mówi się już od dłuższego czasu - DESA złożyła prospekt emisyjny do KNF już w sierpniu 2021 roku, finalnie jednak został on zawieszony przez spółkę w połowie 2022 r. Poprawiająca się koniunktura może zachęcić zarząd DESA do wznowienia prospektu w tym roku. Początkowo spółka chciała pozyskać 85-95 mln PLN w ramach nowej emisji
  • Supreme Energy, czyli spółka z sektora OZE która specjalizuje się w sprzedaży systemów fotowoltaicznych, pomp ciepła i magazynów energii planuje giełdowy debiut na GPW w tym roku. Szczegóły oferty mają zostać podane w najbliższych tygodniach - nie jest wykluczone, że Suprema Energy zdecyduje się na debiut na rynku NewConnect
  • Transition Technologies to spółka z sektora IT, która zajmuje się przede wszystkim outsourcingiem usług programistycznych dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Spółka złożyła prospekt emisyjny do KNF w sierpniu 2021 roku, jednak został on zawieszony na początku 2022 roku, z powodu wybuchu wojny na Ukrainie. Spółka zapowiadała wznowienie prac nad ofertą publiczną „po ustabilizowaniu się otoczenia rynkowego”
  • Expert Sender, czyli dostawca usług do zarządzania komunikacją wielokanałową (CPaaS) dla firm głównie z branży e-commerce planuje debiut na głównym parkiecie GPW od początku 2022 roku. Prace nad zatwierdzeniem prospektu emisyjnego przez KNF zostały zawieszone w połowie 2022 roku, jednak spółka zapowiadała powrót do planów IPO w „lepszych czasach”
  •  

    Pobierz aplikację
    Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
    Pobierz

    Spośród spółek, które w tym roku najprawdopodobniej zadebiutują na NewConnect można wymienić: B-Act (firma inżyniersko-konsultingowa), Ekoplast (producent okien i drzwi), Mazurską Manufakturę (produkcja alkoholi), Green Zebras (produkcja ekstraktów roślinnych) czy Lichthund (gamedev) oraz ConsoleWay (portowanie gier PC na konsole).

    CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ważna zmiana w ETF na GPW. Sprawdź, co masz w portfelu!  

    Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
    Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
    Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
    Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
    Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

    Wyloguj się
    Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
    NieTak
    AnulujTak
    Zapisz zmiany