Kalendarz ekonomiczny: Obniżki stóp w Polsce coraz bliżej. Tuż po wakacjach?

BitHub.pl

Opublikowano 04.06.2023 17:59

Zaktualizowano 04.06.2023 18:11

Kalendarz ekonomiczny: Obniżki stóp w Polsce coraz bliżej. Tuż po wakacjach?

BitHub.pl - W najbliższym tygodniu z pewnością wielu Polaków zwróci uwagę na komunikaty RPP dot. stóp procentowych. Niemal na pewno zostaną utrzymane ale w poprzednim tygodniu słyszeliśmy już głosy z rady, które wskazywałyby na cięcia 'szybciej niż później’. Jak szybko? Tu można tylko spekulować ale dezinflacyjny trend w polskiej gospodarce rozpoczął się (miejmy nadzieję) na dobre. Choć dalej mówimy o zjawisku porównywalnym (oraz wzroście r/r) – tempo presji cenowej zwalnia. Kto nie pamięta cen paliw wiosną czy latem 2022? Dziś sytuacja jest dużo korzystniejsza od strony efektu bazy zatem latem możemy mieć juz pierwsze jednocyfrowe odczyty inflacyjne.Te mogłyby być furtką to pierwszych obniżek.

Oczywiście wraz z ruszającą jesienią kampanią polityczną. Koniec cyklu w najbliższych miesiącach wydaje się czymś naturalnym. Stopy NBP wzrosły dużo szybciej niż zaczął podnosić je Fed. Oczywistym jest więc, że prawdopodobnie zostaną także obniżone wcześniej niż będzie miało to miejsce za oceanem. Kolejne miesiące pokażą, czy dezinflacja nie doprowadzi ostatecznie do stagflacji, a presja cenowa nie ugruntuje się na zbyt wysokich poziomach. Wydaje się jednak, że RPP może jednak nie zwlekać z decyzją o cięciach do zimy. Spodziewajmy się więc raczej przewagi gołębich wstawek ze strony prof. Adama Glapińskiego.

Światowa gospodarka /h2

Globalna gospodarka żyje teraz dwoma tematami. Mocnymi danymi z rynku pracy USA oraz coraz słabszą gospodarką Chin. W najbliższym tygodniu Wall Street zwróci uwagę na komplet danych z obu, największych gospodarek globu. Czego się spodziewać? Rynek chciałby, by Chinom pomógł bank centralny – po prostu dodrukował juany. Podobnie jak miało to miejsce na Zachodzie, gdy gospodarki wychodziły z covidowej recesji. Dlaczego miałby tego nie zrobić? Tego nie wiadomo, ale do tej pory z tym zwleka.

Z kolei Stany Zjednoczone są pod presją fatalnie słabnącego przemysłu. Przy akompaniamencie wciaż mocnych usług, relatywnie niskiego bezrobocia, wyższej zmiany zatrudnienia i spadającej inflacji. Dane zatem są mieszane. Naturalnym jest, że wobec inflacji wiele osób mogło zdecydować się na ponowne wejście na rynek pracy zwiększając jego siłę. Gdzie jednak znajduje sie górna poprzeczka? Dane z rynku pracy USA wydają się mieć ograniczony potencjał do 'poprawy’ – cykl zacieśniania Fed trwa. Rynek ma nadzieję, że pivot przyjdzie szybciej niż później.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Kalendarium

  • Poniedziałek: PMI usług z Chin, bilans handlow Niemiec, inflacja w Szwajcarii, PMI Niemiec, Włoch, Francji i Strefy Euro, Indeks sentymentu biznesowego w strefie euro (Sentix), ISM oraz PMI usług z USA, zamówienia na dobra trwale w USA, zamówienia w przemyśle i indeks aktywności biznesowej – także z USA (kluczowe dane dla sentymentu rynkowego – ISM i PMI USA oraz Chiny)
  • Wtorek: decyzja ws. stóp procentowych w Polsce i komunikat po posiedzeniu RPP, sprzedaż detaliczna w strefie euro, zamówienia w gospodarce Niemiec, PMI z Kanady (dla inwestorów krajowych – kluczowa będzie decyzja RPP – od strony globalnego makro brak bardzo istotnych odczytów)
  • Środa: PKB Australii, kolejne dane dot. niemieckiego przemysłu, bilans handlowy USA (import-eksport), decyzja ws. stóp procentowych z Banku Kanady, dane o kredytach konsumenckich z USA (kluczowe dane – amerykański bilans importu i eksportu)
  • Czwartek: PKB strefy euro oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych tzw. claimsy z USA) (zarówno jedne jak i drugie dane dość istotne od strony sentymentów rynku akcji)
  • Piątek: Dane z Chin – inflacja, podaż M2 oraz nowe kredyty, protokół z poprzedniego posiedzenia RPP, dane z kanadyjskiego rynku pracy (kluczowe będą odczyty z gospodarki Chin)

Podsumowanie

W nadchodzącym tygodniu nie zabraknie istotnych publikacji danych. Od strony sentymentów inwestorów kluczowe mogą okazać się odczyty PMI kluczowych gospodarek z poniedziałku, amerykański bilans handlowy oraz inflacja w Chinach. Wszystkie te odczyty rzucą dużo więcej światła na bieżącą kondycję globalnej gospodarki. Jedną z istotnych niespodzianek, które mogą wydarzyć się w najbliższych miesiącach może stać się stimulus w gospodarce Chin. Pierwszy sygnał, że PBOC chce pomóc w odreagowaniu, które wyraźnie łapie zadyszkę mieliśmy w zeszłym tygodniu.

Oczywiście także wszystkie dane makro z USA takie jak claimsy, ISM czy PMI będą interpretowane pod kątem ew. recesji. Mocne odczyty pradopodobnie poprawiłyby rynkowy sentyment. Ponieważ byki upewniają się, że recesji globalnej nie będzie (lub będzie niezauważalna), a Fed wydaje się być w schyłkowej fazie cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Czy okaże się to życzeniowym myśleniem? Po zakończeniu przyszłego tygodnia z pewnością będziemy wiedzieć więcej.

Może Cię zainteresuje:

Zaćmienie Bitcoina. Coś hamuje kryptowaluty i wyssało ich spekulacyjny potencjał?
Artykuł Kalendarz ekonomiczny: Obniżki stóp w Polsce coraz bliżej. Tuż po wakacjach? pochodzi z serwisu BitHub.pl.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez BitHub.pl