Kalendarz makroekonomiczny 16 stycznia 2022: euro (EUR), dolar (USD), frank (CHF), juan (CNY) mogą Cię srogo zaskoczyć! Te wydarzenia mogą posłać waluty w dół

FXMAG Poland

Opublikowano 16.01.2023 09:00

Zaktualizowano 16.01.2023 10:40

Kalendarz makroekonomiczny 16 stycznia 2022: euro (EUR), dolar (USD), frank (CHF), juan (CNY) mogą Cię srogo zaskoczyć! Te wydarzenia mogą posłać waluty w dół

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj: KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY

h2  /h2 h2 Amerykańskie indeksy giełdowe - S&P500, Nasdaq-100, Dow Jones Industrial Average/h2 W kolejnym tygodniu handlowym nie zabraknie publikacji istotnych danych makroekonomicznych, szczególnie dotyczących amerykańskiego przemysłu. Warto pamiętać o tym, że w poniedziałek 16 stycznia nie będzie sesji handlowej na giełdzie w USA z powodu Dnia Martina Luthera Kinga (obchodzonego w trzeci poniedziałek stycznia).

We wtorek handel w USA będzie przebiegał już w normalnym trybie, na próżno jednak szukać istotnych odczytów i wydarzeń z perspektywy makroekonomicznej. O godz. 14:30 poznamy styczniowy odczyt indeksu New York Empire State, będącego wskaźnikiem nastrojów sektora produkcyjnego w stanie Nowy Jork (gdzie odczyt poniżej 0 oznacza poroszenie nastrojów). Prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie -4,4 pkt., wobec -11,2 pkt. odnotowanych w grudniu zeszłego roku.

Nie wolno też zapominać o trwającym w USA sezonie wyników finansowych za czwarty kwartał i cały 2022 rok - we wtorek sprawozdania opublikują m.in. banki Goldman Sachs (NYSE:GS), Morgan Stanley (NYSE:MS) czy linie lotnicze United Airlines.

W środę 18 stycznia będzie już znacznie ciekawiej pod względem publikacji makro w USA. O 14:30 poznamy grudniowe odczyty inflacji producenckiej (PPI) i bazowej inflacji producenckiej (Core PPI). Prognozy analityków dotyczące inflacji producentów zakładają dalszy spadek dynamiki wskaźnika PPI do 6,8% r/r w grudniu, wobec 7,4% w ujęciu rocznym, zanotowanych w listopadzie zeszłego roku. W przypadku dynamiki miesięcznej zakładane jest wstrzymanie wzrostu cen (0% m/m), wobec wzrostu 0,3% m/m w listopadzie. Jeśli zaś chodzi o Core PPI (inflacja bazowa producentów, czyli liczona bez cen produkcji żywności i energii), to prognozy zakładają nieznaczny wzrost o 0,1% w ujęciu miesięcznym (wobec 0,4% m/m w listopadzie). Core PPI w listopadzie zeszłego roku wyniosło 6,2% r/r.

O 14:30 poznamy też dane na temat sprzedaży detalicznej w grudniu (w tym również bez samochodów oraz bez samochodów i paliw). Prognozowany odczyt sprzedaży detalicznej w USA za grudzień to spadek o -0,5% w ujęciu miesięcznym (wobec -0,6% m/m w listopadzie).

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

O godz. 15:15 opublikowane zostaną dane na temat grudniowej produkcji przemysłowej i stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych. Prognoza zakłada spadek aktywności przemysłu w grudniu o -0,1% m/m (wobec -0,2% m/m w listopadzie).

W środę wyniki finansowe opublikują m.in.: Charles Schwab, Prologis (NYSE:PLD), Burberry Group (LON:BRBY).

Sprawdź również: PILNE! Finalnie inflacja w Polsce w grudniu 2022 wyniosła 16,6%  

W czwartek 19 stycznia poznamy grudniowe dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Prognozy dotyczące liczby przyznanych pozwoleń na budowę domów zakładają nieznaczne odbicie względem listopada i odczyt na poziomie 1,38 mln pozwoleń (1,351 mln w listopadzie). Jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych budów domów, analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 1,39 mln w grudniu, wobec 1,427 mln rozpoczętych budów w listopadzie zeszłego roku. Dane zostaną opublikowane o godz. 14:30.

W tym samym czasie poznamy też styczniowy odczyt indeksu Fed z Filadelfii - jest to wskaźnik nastrojów gospodarczych w rejonie New Jersey, Delaware i Pensylwanii. Podobnie jak w przypadku indeksu NY Empire State, odczyt poniżej zera oznacza pogorszenie nastrojów. Prognozy analityków zakładają odczyt na poziomie -9,5 pkt. w styczniu, wobec -13,8 pkt. odnotowanych w grudniu.

Warto pamiętać też o dwóch konferencjach członków Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w tym dniu - Susan Collins rozpocznie wystąpienie o 15:00, zaś Lael Brainard o 19:15.

Czwartek będzie intensywny pod względem publikacji wyników finansowych spółek. Poznamy sprawozdania m.in. takich koncernów jak: Netflix (NASDAQ:NFLX) (szacowany EPS 0,63 USD przy przychodach 7,83 mld dolarów) czy Procter&Gamble.

 

Piątek 20 stycznia upłynie pod znakiem wystąpień kolejnych członków Fed oraz danych na temat grudniowej sprzedaży domów na rynku wtórnym. Prognozy analityków zakładają spadek liczby sprzedanych nieruchomości z drugiej ręki w grudniu do poziomu 3,97 mln, wobec 4,09 mln odnotowanych w listopadzie zeszłego roku.

W piątek wyniki finansowe opublikuje m.in. State Street.

Sprawdź również: Kursy walut 16.01.: potężny zjazd dolara ⚠️  

h2 Pary walutowe z chińskim juanem (USD/CNY, EUR/CNY, GBP/CNY), chińskie indeksy giełdowe (CSI, Hang Seng, MSCI China)/h2 Nadchodzący tydzień będzie obfitował w istotne odczyty z chińskiej gospodarki. W poniedziałek 16 stycznia poznamy dane na temat zmiany cen nieruchomości w grudniu zeszłego roku. W listopadzie ujemna dynamika w ujęci rocznym wyniosła -1,6%, zaś trend spadkowy dynamiki cen mieszkań w Chinach jest zauważalny co najmniej od połowy 2021 roku. Odczyt zostanie opublikowany o godz. 02:30.

We wtorek poznamy dane na temat PKB Chin w czwartym kwartale. Analitycy prognozują wzrost gospodarczy na poziomie 1,8% w ujęciu rocznym i spadek PKB o -0,8% w porównaniu do trzeciego kwartału. W IIIQ 2022 roku chińskie PKB wzrosło o 3,9%, zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym.

Oprócz tego opublikowane zostaną dane na temat grudniowej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. Jeśli chodzi o produkcję przemysłową w Chinach, to analitycy spodziewają się wzrostu o zaledwie 0,5% w ujęciu rocznym, podczas gdy w listopadzie zeszłego roku wzrosła ona o 2,2% r/r. W przypadku sprzedaży detalicznej grudniowe szacunki zakładają spadek o -7,8% w perspektywie roku, po tym jak aktywność sprzedażowa konsumentów w Chinach spadła o -5,9% r/r w listopadzie.

Z mniej istotnych danych opublikowane zostaną również odczyty grudniowych inwestycji w aglomeracjach miejskich.

Wszystkie wtorkowe odczyty zostaną opublikowane przez Chiński Urząd Statystyczny o godz. 3:00. 

W piątek 20 stycznia poznamy też decyzję Ludowego Banku Chin w sprawie wysokości jednorocznej stopy procentowej. Od sierpnia zeszłego roku wynosi ona 3,65%, po tym jak została obniżona z 3,7%. W styczniu zmiana stóp procentowych w Chinach nie jest przez analityków postrzegana jako scenariusz bazowy.

Sprawdź również: Tauron (WA:TPE) wydał wyrok śmierci: stara giełdowa spółka złoży wniosek o upadłość, jej kurs spada dziś o 30%  

h2 USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN i inne pary walutowe z polskim złotym/h2 W poniedziałek 16 stycznia Narodowy Bank Polski pokaże dane na temat inflacji bazowej (bez uwzględnienia cen żywności, energii i paliw) w grudniu. Wiemy już (po odczycie inflacji konsumenckiej za grudzień, która finalnie wyniosła 16,6% r/r), że wskaźnik Core CPI w Polsce wyznaczy w grudniu kolejny historyczny rekord danych - najprawdopodobniej wyniesie on 11,6% w ujęciu rocznym, wobec 11,4% r/r odnotowanych w listopadzie zeszłego roku.

W piątek 20 stycznia Główny Urząd Statystyczny pokaże grudniowe dane na temat rynku pracy. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, rynkowe oczekiwania zakładają wzrost płac o 12,6% w ujęciu rocznym, wobec 13,9% r/r odnotowanych w listopadzie zeszłego roku. Jeśli natomiast chodzi o poziom wzrostu zatrudnienia, prognozy zakładają dynamikę roczną na poziomie 2,3%, czyli identycznym jak w listopadzie i październiku zeszłego roku.

Sprawdź również: Inflacja hamuje, giełda szaleje... aaa i w Polsce można dobrze zarobić!  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany