Kalendarz makroekonomiczny: To będzie mocny tydzień! Rynki pod presją odczytów inflacji i problemów sektora bankowego w USA

FXMAG Poland

Opublikowano 11.03.2023 15:28

Kalendarz makroekonomiczny: To będzie mocny tydzień! Rynki pod presją odczytów inflacji i problemów sektora bankowego w USA

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

h2 Na skróty:/h2

  • do najważniejszych odczytów makroekonomicznych przyszłego tygodnia należy odczyt inflacji w USA za luty (wtorek, godz. 13:30)
  • W środę o godz. 10:00 poznamy również dane za luty na temat inflacji w Polsce (oraz ostateczny odczyt za styczeń)
  • W czwartek odbędzie się posiedzenie Rady Prezesów EBC, na którym dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych w strefie euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG
 

h2 Tydzień pod znakiem amerykańskiej inflacji i interpretowania reakcji Fedu/h2 W nadchodzącym tygodniu uwaga rynków będzie skupiona przede wszystkim na odczytach inflacji w Stanach Zjednoczonych. Bo to właśnie te dane - wraz z ostatnimi odczytami z rynku pracy - zadecydują o tym, jaką decyzję na marcowym posiedzeniu podejmie FOMC. Inflacja słabnąca wolniej od oczekiwań to już niemal gwarantowana podwyżka stóp w USA o 50 punktów bazowych. Z drugiej jednak strony najświeższe doniesienia o problemach Sillicon Valley Bank mogą powstrzymać jastrzębie zapędy Fedu w obawie o potencjalny kryzys płynności w amerykańskim sektorze bankowym. Marcowe posiedzenie FOMC odbędzie się w środę 22 marca.

Najważniejsze odczyty nadchodzącego tygodnia poznamy we wtorek 14 marca o godz. 13:30. Biuro Statystyki Pracy opublikuje wtedy dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za luty. Analitycy prognozują, że inflacja CPI w lutym wyniesie 6,1% w skali roku oraz 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W styczniu inflacja konsumencka w USA wyniosła 6,4% r/r, co było rozczarowującym odczytem powyżej konsensusu rynkowego (6,2% r/r), wskazującym na to że dynamika cen nie spada w takim tempie, jak zakładano.

Jeśli chodzi zaś o inflację bazową (Core CPI), czyli bez uwzględnienia cen żywności, paliw i energii, to w styczniu wyniosła ona 5,6% r/r, w porównaniu do 5,7% r/r w grudniu. Lutowy odczyt również zakłada spadek Core CPI do 5,5% w skali roku (konsensus analityków jest identyczny jak w styczniu).

W środę o godz. 13:30 poznamy natomiast dane na temat wskaźników PPI oraz Core PPI w lutym. Analitycy spodziewają się dalszego wyhamowania inflacji producenckiej w USA do 5,5% r/r w lutym, z równych 6% r/r w styczniu. Prognozowana dynamika miesięczna PPI to natomiast 0,3%, wobec 0,7% m/m w styczniu. Jeśli chodzi zaś o bazową inflację producencką (Core PPI), czyli bez uwzględnienia cen produkcji żywności i energii, to prognozy analityków zakładają lutowy odczyt na poziomie 4,9% r/r oraz 0,4% m/m, w porównaniu do 5,4% r/r oraz 0,5% m/m w styczniu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W tym samym czasie (środa, godz. 13:30) poznamy również dane za luty na temat sprzedaży detalicznej w USA. Prognoza analityków zakłada spadek o -0,1% w skali miesiąca, wobec wzrostu o 3% m/m w styczniu. Oprócz tego opublikowane zostaną dane dot. sprzedaży bez samochodów, a także bez samochodów i paliw.

W czwartek o godz. 13:30 Census Bureau opublikuje dane z amerykańskiego rynku nieruchomości za luty. Analitycy prognozują, że liczba pozwoleń na budowę nowych domów w lutym wyniosła 1,340 mln (wobec 1,339 mln w styczniu). W przypadku liczby rozpoczętych budów oczekiwania analityków zakładają odczyt na poziomie 1,31 mln w lutym, wobec 1,309 mln w styczniu.

W piątek 17 marca o godz. 14:15 poznamy dane na temat amerykańskiej produkcji przemysłowej w lutym. Konsensus rynkowy zakłada wzrost o 0,3% w skali miesiąca (wobec odczytu na poziomie 0% m/m w styczniu). O godz. 15:00 opublikowany zostanie marcowy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan (oceniający koniunkturę gospodarczą z perspektywy gospodarstw domowych), wraz z krótko- i długoterminowymi odczytami inflacji.

h2 Marcowe posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego - kolejna podwyżka stóp w strefie euro/h2 W czwartek 16 marca o 14:15 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro po posiedzeniu Rady Prezesów EBC. Rynek, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli EBC, oczekuje kolejnej podwyżki stóp o 50 punktów bazowych. Oznacza to wzrost stopy depozytowej do 3%, a refinansowej do 3,50%. O godz. 14:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde.

h2 Szczyt inflacji w Polsce - będzie 20% w skali roku?/h2 W nadchodzącym tygodniu odczyty makroekonomiczne z Polski będą skupiać się wskaźnikach dynamiki cen. Odczyt inflacji za luty będzie o tyle ciekawy, że zarówno NBP, jak i większość ekonomistów i analityków spodziewa się, że będzie to tegoroczny szczyt dynamiki wzrostu cen.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat inflacji konsumenckiej w lutym (wyjątkowo wraz z ostatecznymi danymi na temat styczniowej inflacji) w środę 15 marca o godz. 10:00. Prognozy analityków zakładają odczyt wskaźnika CPI na poziomie 18,7% w skali roku, wobec 17,2% r/r w styczniu i 16,6% w grudniu ubiegłego roku. Wraz z odczytem inflacji w lutym opublikowany zostanie również ostateczny odczyt CPI w styczniu (wg szacunkowych danych inflacja wyniosła 17,2% r/r i 2,4% m/m).

W czwartek o godz. 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje również dane na temat inflacji bazowej w Polsce. Inflacja z wyłączeniem cen żywności, energii i paliw jest o tyle istotnym odczytem z naszej perspektywy, że - w przeciwieństwie do inflacji konsumenckiej - wciąż rośnie, wyznaczając kolejne historyczne szczyty (statystyki prowadzone są od 2003 roku). Szacowany odczyt Core CPI za styczeń to 12% w skali roku, wobec 11,5% w grudniu zeszłego roku. Jest więc to kolejne historyczne maksimum. Oprócz tego NBP pokaże dane na temat inflacji bazowej za luty, co do których już teraz wiemy, że wyznaczą nowy rekord.

W tym samym czasie GUS pokaże również dane na temat salda obrotów towarowych i rachunku bieżącego za styczeń.

h2 Inflacja w strefie euro/h2 W nadchodzącym tygodniu poznamy też szereg finalnych danych na temat inflacji z państw UE i strefy euro. We wtorek 14 marca poznamy ostateczny odczyt inflacji w Hiszpanii za luty - szacunkowy odczyt wskazał na inflację CPI na poziomie 6,1% w skali roku oraz 1% w perspektywie miesiąca. W styczniu CPI w Hiszpanii wyniosło 5,9% w skali roku. Jeśli chodzi zaś o wskaźnik zharmonizowany (HICP), to jego wstępny odczyt w lutym również wyniósł 6,1%.

W środę o godz. 8:45 poznamy finalne dane na temat inflacji we Francji - szacunkowy odczyt CPI wyniósł 6,2% r/r (wobec 6% r/r w styczniu), zaś wstępna inflacja HICP w lutym wyniosła 7,2% r/r, w porównaniu do 7% r/r w styczniu.

W czwartek o 10:00 opublikowany zostanie finalny odczyt wskaźnika CPI dla Włoch za luty - wstępny wynik to 9,2% w skali roku, wobec równych 10% r/r odnotowanych w styczniu.

Zwieńczeniem nadchodzącego tygodnia pod względem odczytów inflacji będą piątkowe dane ze strefy euro. 17 marca o godz. 11:00 Eurostat opublikuje finalne odczyty inflacji zharmonizowanej (HICP) i bazowej HICP dla strefy euro i krajów UE. Szacunkowe odczyty przyniosły wynik wskaźnika HICP za luty na poziomie 8,5% w skali roku, wobec 8,6% r/r w styczniu. W przypadku Core HICP (inflacji zharmonizowanej z wyłączeniem cen żywności, paliw i energii) wstępny odczyt wskazał na 5,6% w skali roku, wobec 5,3% r/r odnotowanych w styczniu.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany