Kolejna spółka zniknie z GPW? Rusza wezwanie, a oferowana cena jest zaskakująca

FXMAG Poland

Opublikowano 25.10.2023 11:07

Kolejna spółka zniknie z GPW? Rusza wezwanie, a oferowana cena jest zaskakująca

Notowana od dekady na głównym parkiecie GPW spółka Newag (WA:NWGP) już niedługo może zniknąć z giełdy. Producent pojazdów szynowych jest jednak wyceniany przez rynek zauważalnie wyżej niż chce zapłacić za niego główny akcjonariusz, planujący wyprowadzić spółkę z GPW.

 

h2 Na skróty:/h2

  • Główny akcjonariusz Newag chce wyprowadzić spółkę z GPW
  • W wezwaniu na sprzedaż akcji oferuje jednak cenę o niemal 15 proc. niższą od rynkowego kursu Newagu
  • To zaś stawia powodzenie wezwania pod znakiem zapytania
  • Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku spółki Ciech (WA:CIEP), która jednak finalnie opuści GPW
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 Kolejna, tym razem kolejowa, spółka zniknie z GPW?/h2 W środę 25 października ruszają zapisy na sprzedaż akcji spółki Newag w wezwaniu ogłoszonym przez głównych akcjonariuszy. Zbigniew Jakubas, Multico, Jakubas Investment i FIP 11 FIZAN, posiadający łącznie 54,29 proc. akcji Newagu chcą odkupić pozostałe 45,71 proc. akcji ( 20 750 449 sztuk) znajdujących się w rękach akcjonariuszy mniejszościowych. Cena w wezwaniu na sprzedaż akcji to 18,55 PLN za sztukę, co jest ofertą poniżej rynkowego kursu akcji - na zamknięciu wtorkowej sesji akcje Newag były wyceniane na 21,3000 PLN, czyli niemal 15 proc. powyżej oferty w wezwaniu. Również w momencie publikacji pierwszego komunikatu o planowanym wezwaniu na sprzedaż akcji (28 września) rynkowy kurs Newagu był o niemal 5 proc. wyższy od ceny oferowanej przez głównych akcjonariuszy spółki.

Wezwanie ma na celu wyprowadzenie z głównego rynku GPW spółki Newag, która zadebiutowała na warszawskim parkiecie w grudniu 2013 roku, czyli niemal dekadę temu.

Aby to się udało, konieczne będzie jednak przejęcie przez wzywających co najmniej 90 proc. akcji Newagu (wtedy Zbigniew Jakubas i kontrolowane przez niego podmioty będą mogły ogłosić przymusowy wykup akcji). To jednak - przy zaproponowanej w wezwaniu cenie za akcję może być trudne. Mniejszościowi akcjonariusze nie mają bowiem zbyt dużego interesu w tym, aby sprzedawać swoje akcje sporo poniżej aktualnego kursu giełdowego. To zaś może zmusić głównego akcjonariusza, wzywającego na sprzedaż akcji, do podniesienia obecnej ceny w swojej ofercie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spółka z GPW ujawniła koszty produkcji. Miało być drogo, okazało się… jeszcze drożej/h2  

Mniejszościowi akcjonariusze Newagu mogą być niechętni do sprzedaży swoich walorów również z powodu optymistycznych rekomendacji dla spółki.

Na początku września analitycy BM Santander Bank rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla Newagu od zalecenia „Przeważaj”, z ceną docelową akcji na poziomie 25 PLN.

Analitycy BM Santandera (WA:SPL1) uzasadnili swoją wycenę następująco: „W kolejnych latach oczekujemy stopniowej ewolucji struktury przychodów spółki w stronę większego udziału sprzedaży nowych produktów z relatywnie stabilną, w ujęciu nominalnym, kontrybucją przychodów alokowanych do segmentu modernizacji i napraw taboru kolejowego“. W rekomendacji pojawia się również wzmianka o potencjale do odbudowy marży, co ma być spowodowane spadkiem cen materiałów i energii elektrycznej.

Co ciekawe, to właśnie BM Santander Banku obsługuje również wezwanie na sprzedaż akcji Newagu.

Zapisy w wezwaniu na sprzedaż akcji Newagu potrwają do czwartku 23 listopada, zaś rozliczenie transakcji odbędzie się 1 grudnia.

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znany serwis streamingowy znika z Polski! Kurs akcji jego właściciela na dnie/h2  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany