Kongres CFO Spółek Giełdowych o wyzwaniach, ryzykach i strategii finansowania rozwoju spółki

PAP

Opublikowano 30.10.2019 15:27

Kongres CFO Spółek Giełdowych o wyzwaniach, ryzykach i strategii finansowania rozwoju spółki

(PAP) Strategia finansowania rozwoju, nowe wyzwania i ryzyka spółek giełdowych, zmiany regulacyjne w obszarze fiskalnym oraz cyfrowa transformacja - to główne tematy zakończonego kilka dni temu Kongresu CFO Spółek Giełdowych. Kongres zorganizowało Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, a PAP Biznes był jego patronem medialnym.

Kongres SEG rozpoczął panel dotyczący strategii finansowania rozwoju spółki giełdowej. Dyskutowano o strategii rozwoju rynku kapitałowego, sustainability jako warunku przetrwania oraz omówiono niezbędne działania po stronie emitentów.

Prezes KDPW Maciej Trybuchowski odniósł się do przeprowadzonej podczas panelu ankiety mówiącej o oczekiwaniach rynku wobec Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

"Jak wskazali ankietowani, najważniejsze z ich punktu widzenia rozwiązania to możliwość zdalnego głosowania na WZA, uproszczenie rejestracji papierów wartościowych oraz bardziej elastyczna komunikacja z emitentami. Dwa pierwsze już wprowadziliśmy i nadal będziemy rozwijać, a są to: usługa eVoting umożliwiająca zdalne głosowanie na walnych zgromadzeniach oraz aplikacja do rejestracji niepublicznych papierów wartościowych, która skraca cały proces do 24 godzin i nie wymaga dokumentacji papierowej" – powiedział Trybuchowski.

W czasie kongresu poruszone zostały takie tematy, jak nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń władz spółek, finansowanie dłużne - nowe wyzwania, nowe ryzyka makroekonomiczne, a także możliwości transferu ryzyka. Omówiono również nowe wymogi, planowane zmiany podatkowe oraz doświadczenia ze współpracy z aparatem fiskalnym.

Jednym z tematów Kongresu SEG była taże cyfryzacja. Uczestnicy dyskutowali o zmianach w otoczeniu spółek, znaczeniu analizy danych dla rozwoju biznesu oraz roli technologii w służbie spółki giełdowej.

"Żyjemy w czasach cyfrowej rewolucji. Jak każda wielka zmiana, także i ta odciska piętno na naszej rzeczywistości biznesowej. Dostęp do nowych technologii zdecyduje o tym, czy będziemy mogli z sukcesem rywalizować z innymi firmami. Cyfrowe technologie są nie tylko sposobem na zdobycie przewagi nad innymi, ale w niedługiej perspektywie zadecydują o tym, czy firma przetrwa na rynku. Firmy, które je wdrożyły mają ok. 30 proc. większe zyski od analogowych konkurentów, którym grozi wyparcie z rynku" - powiedział członek zarządu ds. finansów Orange (WA:OPL) Polska Maciej Nowohoński.

Podczas Kongresu SEG poruszonych zostało wiele tematów związanych ze zmianami regulacyjnymi.

"Niewątpliwie jedną z największych nowości w sferze sprawozdawczości spółek Giełdy Papierów Wartościowych jest tworzenie skonsolidowanych raportów według nowego europejskiego standardu raportowania ESEF. W trakcie panelu dotyczącego właśnie tworzenia raportu w formacie iXBRL dało się zauważyć znaczące zainteresowanie uczestników tym tematem zarówno od strony merytorycznej, jak i technologicznej. Ważnym aspektem, jaki poruszyliśmy podczas spotkania jest uświadomienie, iż niezbędne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie tematu raportowania ESEF przez każdą ze spółek, najlepiej poprzez przygotowanie sprawozdania finansowego za rok 2019 zgodnie z nowymi standardami, tak aby ilość prac, związana głównie z poznaniem i określeniem taksonomii nie przytłoczyła przy tworzeniu sprawozdania dla już obowiązkowego w tym formacie sprawozdania za rok 2020" - powiedział Paweł Krupa, Product Manager systemów FK/HR w Comarchu.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Dwudniowe spotkanie zamknęła dyskusja panelowa „Nowe wymogi wobec spółek i ich władz”, podczas której eksperci Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych rozmawiali o najważniejszych zmianach oraz zarządzaniu ryzykiem regulacyjnym.

"W trakcie wydarzenia zapytaliśmy uczestników, jakie problemy powinny być przedyskutowane podczas kolejnego Kongresu CFO SEG 2020. Najwięcej osób wskazało takie tematy jak: zmiany formatu raportowania finansowego (ESEF) i nowe wyzwania regulacyjne, a także wykorzystanie analizy big data do zarządzania finansami oraz nowości w regulacjach podatkowych" – powiedział prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Mirosław Kachniewski. (PAP Biznes)