Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG m.in. o strategiach finansowania i wyzwaniach dla spółek

PAP

Opublikowano 10.10.2019 10:48

Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG m.in. o strategiach finansowania i wyzwaniach dla spółek

(PAP) Głównymi tematami zbliżającego się corocznego spotkania dyrektorów finansowych w Jachrance koło Warszawy będą m.in. strategie finansowania rozwoju spółki giełdowej, nowe wyzwania i ryzyka, zmiany regulacyjne w obszarze fiskalnym oraz cyfrowa transformacja.

Ósmy Kongres CFO Spółek Giełdowych SEG odbędzie się w dniach 23-24 października 2019 roku. Organizowany jest on przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym wydarzenia jest PAP Biznes.

Pierwszy dzień Kongresu wypełnią cztery bloki dyskusyjne. Podczas pierwszego panelu będzie mowa o finansowaniu rozwoju spółki giełdowej. Zostanie omówiona strategia rozwoju rynku kapitałowego, sustainability jako warunek przetrwania oraz niezbędne działania po stronie emitentów.

Druga dyskusja panelowa będzie dotyczyć nowych wyzwań i ryzyk spółek giełdowych, dotykając takich zagadnień jak: nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń władz spółek, finansowanie dłużne - nowe wyzwania, nowe ryzyka makroekonomiczne, a także możliwości transferu ryzyka.

"Tegoroczny Kongres CFO odbywa się w czasie, gdy rynek finansowy znajduje się w wyjątkowo nietypowym otoczeniu makroekonomicznym. Główne ryzyko, z którym mierzymy się od jakiegoś czasu, to przede wszystkim niejednoznaczna perspektywa co do koniunktury gospodarczej na świecie. Po 10 latach od kryzysu finansowego, światowa ekonomia cały czas jeszcze nie poradziła sobie z konsekwencjami ostatnich turbulencji na rynkach finansowych. Stopy procentowe znalazły się i utrzymują się od dłuższego czasu na historycznie niskich poziomach. Brak jest także oznak inflacji, która mogłaby stopy procentowe wywindować na wyższy poziom. Niepewność co do koniunktury oraz tak niski poziom stóp procentowych bardzo mocno przekładają się na rynek długu" - powiedział Jakub Makurat, dyrektor generalny Ebury Polska.

Kolejna sesja dotyczyć będzie takich obszarów jak: nowe wymogi, planowane zmiany podatkowe, doświadczenia ze współpracy z aparatem fiskalnym.

"Ostatnie zmiany w regulacjach podatkowych stanowią najbardziej wyraźną rewolucję na przestrzeni kilkunastu lat. Część z tych zmian jest zrozumiała i stanowi wyraz implementacji ogólnoświatowych lub europejskich trendów. W części jednak polski ustawodawca okazał się pionierem lub znacznie bardziej restrykcyjnym egzekutorem w porównaniu do innych krajów. Mam tu na myśli przede wszystkim regulacje związane z podatkiem u źródła oraz raportowaniem schematów podatkowych. Restrykcyjność w połączeniu z istotnym przeregulowaniem oraz szeregiem wątpliwości interpretacyjnych powoduje, że nowe przepisy stanowią wyzwanie nie tylko dla działów podatkowo-finansowych, ale i całych organizacji. To z kolei może mieć wpływ na płynność funkcjonowania biznesu" - powiedział Mateusz Stańczyk, partner w zespole CIT oraz transakcji i restrukturyzacji firmy Crido.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W ramach czwartego bloku zaproszeni eksperci poruszą tematykę cyfryzacji, dyskutując o zmianach w otoczeniu spółek, znaczeniu analizy danych dla rozwoju biznesu oraz roli technologii w służbie spółki giełdowej.

"Cyfryzacja informacji finansowych jest z pewnością wyzwaniem organizacyjnym dla podmiotów objętych nowymi zasadami, ale docelowe korzyści z niej płynące dla szerokiego grona interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych są niepodważalne. Nowe regulacje należy traktować jako kolejny, ale z pewnością nie ostatni, krok na drodze do większej transparentności rynku kapitałowego" – powiedział Łukasz Kłaczyński, menedżer z działu doradztwa w zakresie rachunkowości w firmie doradczej EY.

Program drugiego dnia Kongresu to praktyczne warsztaty dotyczące zagadnień takich jak: demokratyzacja bankowości transakcyjnej; uszczelnianie systemu podatkowego a pozycja podatnik; zarządzanie danymi podstawowymi jako przeskok w cyfryzacji przedsiębiorstwa; identyfikacja łańcucha dostaw na potrzeby biznesowe i regulacyjne; działanie RODO a sankcje finansowe – regulacje i rzeczywistość; kluczowe zmiany podatkowe (np. MDR, podatek u źródła, uproszczone APA, IP Box) - najważniejsze doświadczenia oraz wnioski na przyszłość.

Dwudniowe spotkanie zamknie dyskusja panelowa „Nowe wymogi wobec spółek i ich władz”, podczas której zaproszeni eksperci rozmawiać będą na temat najważniejszych zmian, wdrażania PPK w spółce giełdowej oraz zarządzania ryzykiem regulacyjnym. (PAP Biznes)

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany