Kursy walut - ważny tydzień dla notowań euro (EUR) i dolara (USD), kurs PLN w kontrze. Kalendarz makroekonomiczny.

FXMAG Poland

Opublikowano 20.01.2024 13:16

Kursy walut - ważny tydzień dla notowań euro (EUR) i dolara (USD), kurs PLN w kontrze. Kalendarz makroekonomiczny.

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

h2 Na skróty:/h2

  • Do kluczowych danych z USA będą należeć czwartkowe odczyty PKB za czwarty kwartał
  • W poniedziałek poznamy dane na temat grudniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce, a także odczyty z rynku pracy (wynagrodzenia i zatrudnienie)
  • W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC, poznamy styczniową decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG
 

h2 Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)/h2 Dla amerykańskiego rynku i par walutowych z dolarem kluczowe w nadchodzącym tygodniu będą czwartkowe odczyty PKB Stanów Zjednoczonych za ostatni kwartał ubiegłego roku (godz. 14:30). Analitycy spodziewają się zauważalnego spowolnienia dynamiki wzrostu gospodarczego - konsensus zakłada bowiem annualizowany odczyt na poziomie 1,8 proc., wobec 4,9 proc. w trzecim kwartale ubiegłego roku. Oprócz tego poznamy również pierwsze szacunki wskaźników PCE Core, deflatora PKB oraz konsumpcji prywatnej za czwarty kwartał.

Dzień później o tej samej porze (w piątek o 14:30) opublikowane zostaną grudniowe wskaźniki wydatków gospodarstw domowych w USA (PCE i bazowy PCE), w tym również dane na temat dochodów Amerykanów.

W środę o godz. 15:45 opublikowane zostaną wstępne styczniowe odczyty wskaźników PMI dla przemysłu i usług USA. W grudniu przemysłowy PMI wyniósł 47,9 pkt., natomiast wskaźnik nastrojów w sektorze usług 51,4 pkt.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gospodarka Niemiec - recesja trwa, ale ten wskaźnik robi niespodziankę  

h2 Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN/h2 Z polskiej perspektywy najważniejsze będą poniedziałkowe publikacje makroekonomiczne - o godz. 10:00 GUS przedstawi cały pakiet grudniowych danych z rynku pracy oraz przemysłu, a także odczyty sprzedaży detalicznej w Polsce.

Analitycy spodziewają się nieznacznego wzrostu dynamiki wynagrodzeń w grudniu, do poziomu 11,9 proc. w skali roku, z 11,8 proc. rdr w listopadzie. Konsensus zakłada mocny spadek produkcji przemysłowej - w grudniu ma ona spaść aż o -5 proc. w skali roku (-0,7 proc. rdr w listopadzie). W przypadku sprzedaży detalicznej oczekiwany wzrost w grudniu to 4,6 proc. w skali roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W środę o godz. 10:00 GUS poda grudniowe dane na temat stopy bezrobocia (oczekiwany odczyt: 5,1 proc.)

 

h2  /h2 h2 Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)/h2 Najważniejszym wydarzeniem dla strefy euro będzie oczywiście czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych (godz. 14:15). Analitycy nie spodziewają się jeszcze obniżek stóp, które pozostają na niezmienionym poziomie od września ubiegłego roku. Dlatego też scenariuszem bazowym jest pozostawienie stóp na obecnym poziomie. O godz. 14:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezes EBC Christine Lagarde, która skupi na sobie uwagę rynku.

W czwartek o godz. 10:00 opublikowany zostanie styczniowy odczyt indeksu Ifo, będącego najważniejszym wskaźnikiem nastrojów w gospodarce Niemiec. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 86,6 pkt., co oznacza zakładaną nieznaczną poprawę wobec odczytu z grudnia (86,4 pkt.).

W środę o godz. 9:30 poznamy wstępne odczytu indeksu PMI dla przemysłu i usług Niemiec. Analitycy spodziewają się kosmetycznej poprawy nastrojów i odczytów na poziomie 43,8 pkt. dla przemysłu (43,3 pkt. w grudniu) i 49,5 pkt. dla usług (49,3 pkt. miesiąc wcześniej).

O godz. 10:00 opublikowane zostaną wstępne styczniowe PMI dla przemysłu i usług strefy euro (oczekiwane kolejno: 44,8 i 49 pkt.).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce/h2

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany