Mocne spadki kursu polskiego złotego - najgorszy dzień dla PLN w 2024 roku

FXMAG Poland

Opublikowano 24.01.2024 11:25

Mocne spadki kursu polskiego złotego - najgorszy dzień dla PLN w 2024 roku

Polski złoty gwałtownie osłabił się w stosunku do najważniejszych walut na wtorkowej sesji - to był najgorszy dzień od początku roku dla PLN. Co się wydarzyło i jakie czynniki doprowadziły do deprecjacji polskiej waluty?

h2 Najsłabsza sesja dla polskiego złotego/h2 Wtorkowa sesja na rynku walutowym jak dotąd była najgorszą w tym roku z perspektywy polskiego złotego. PLN znacząco osłabiał się zarówno w stosunku do euro, franka szwajcarskiego, jak i funta brytyjskiego, jednak największą stratę zanotował w stosunku do dolara amerykańskiego. Kurs USD/PLN na wtorkowej sesji rósł momentami nawet o 1,7 proc., co było największym ruchem wzrostowym od 21 listopada ubiegłego roku, kiedy dolar umacniał się w stosunku do polskiego złotego o ponad 2 proc. na przestrzeni jednej sesji. Notowania dolara dobiły wczoraj do poziomu 4,0579, rosnąc z 4,016 na otwarciu sesji. Finalnie para walutowa USD/PLN zakończyła sesję na poziomie 4,0424, zyskując ponad 0,9 proc. od kursu otwarcia.

Polski złoty znacząco osłabił się również w stosunku do euro, choć skala spadków, jak i ogólna zmienność, była zauważalnie niższa - kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,3867 z 4,3586, co oznacza umocnienie euro w stosunku do polskiego złotego o 0,65 proc. na wtorkowej sesji. Był to najsłabszy dzień dla polskiej waluty w relacji do euro od pierwszej tegorocznej sesji, 2 stycznia.

Wtorkowa sesja upłynęła pod znakiem umacniającego się dolara - kurs EUR/USD zanotował spadek o 0,3 proc., kończąc handel na poziomie 1,0853.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gospodarka Polski - kurs złotego (PLN) traci po fatalnych danych/h2  

Powodów wczorajszego gwałtownego osłabienia polskiego złotego należy szukać przede wszystkim w czynnikach zewnętrznych - zdaniem analityczki DM BOŚ (WA:BOSP), Doroty Sierakowskiej, „notowania PLN giełdy się głównie pod ciężarem tracącego na wartości eurodolara”. Słabość złotego wpisała się również we wtorkowy spadek wartości walut regionu, jak zauważają analitycy Macronext. Na wczorajszej sesji w stosunku do euro zauważalnie traciły zarówno korona czeska, jak i forint węgierski (wzrost EUR/HUF wyniósł ponad 0,7 proc.). Osłabienie ominęło jednak pary z lejem rumuńskim.

Zobacz także: Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce  

Nieco innego zdania jest Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion, który uważa, że czynniki wewnętrzne również mają istotny wpływ na notowania polskiego złotego. „Owszem, decyduje kurs EUR/USD, ale polskie wydarzenia też mają wpływ. W piątek pomagał PLN tekst w Financial Times i info, że KE zaakceptowała wypłatę ze środków spójności. Potem Komisja Europejska zdementowała tę info, co automatycznie PLN zaszkodziło” - twierdzi Kuczyński.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W pierwszych godzinach środowej sesji polski złoty nieznacznie odrabia wczorajsze straty - za 1 dolara trzeba zapłacić obecnie 4,03 PLN, euro kosztuje 4,38, natomiast kurs GBP/PLN wynosi 5,12.

W najbliższych dniach na notowania polskiego złotego ponownie będą wpływać przede wszystkim czynniki zewnętrzne, ze względu na brak istotnych odczytów makroekonomicznych z Polski. Kluczowe będą notowania EUR/USD, a w tym kontekście jutrzejsza decyzja EBC w sprawie stóp procentowych i konferencja prasowa prezes Christine Lagarde.

Czytaj również: Kursy walut - ważny tydzień dla notowań euro (EUR) i dolara (USD), kurs PLN w kontrze. Kalendarz makroekonomiczny

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany