NBP zostaje w tyle! Mocna obniżka stóp procentowych u lidera inflacji w Europie

FXMAG Poland

Opublikowano 21.11.2023 16:09

NBP zostaje w tyle! Mocna obniżka stóp procentowych u lidera inflacji w Europie

Węgry wciąż utrzymują niechlubny tytuł europejskiego „lidera inflacji”. To jednak nie przeszkodziło Narodowemu Bankowi Węgier w podjęciu decyzji o kolejnej, drugiej z rzędu obniżce stóp procentowych. Tym samym Węgrzy wyprzedzili NBP pod względem tempa luzowania polityki monetarnej.

h2 Na skróty:/h2

  • Narodowy Bank Węgier obniżył stopy procenowe
  • Druga z rzędu obniżka stóp była oczekiwana przez rynek
  • Inflacja na Węgrzech w październiku po raz pierwszy od 17 miesięcy spadła do jednocyfrowego poziomu (rok do roku)
  • Węgry wciąż jednak notują najwyższą dynamikę cen w UE
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 Stopy w dół na Węgrzech/h2 We wtorek Narodowy Bank Węgier zdecydował o kolejnej obniżce stóp procentowych, która zgodnie z oczekiwaniami analityków wyniosła 75 punktów bazowych. To zaś oznacza, że główna stopa procentowa na Węgrzech została ścięta do poziomu 11,50 proc. Jest to już druga gwałtowna obniżka stóp procentowych na Węgrzech - tamtejszy bank centralny rozpoczął cykl luzowania monetarnego na posiedzeniu w październiku, kiedy stopy procentowe również zostały obniżone o 75 punktów bazowych, ze szczytowego poziomu 13 proc. głównej stopy procentowej na Węgrzech.

Wówczas jednak obniżka była mocniejsza od oczekiwań, które zakładały cięcie stóp o 50 punktów bazowych.

Główna stopa procentowa na Węgrzech wynosząca 13 proc. była najwyższym poziomem oprocentowania od początku 2000 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Inflacja w Polsce: wiemy o ile rosną ceny! Tym razem jest zaskoczenie  

Mimo tego, że to nasza Rada Polityki Pieniężnej jako pierwsza w regionie zainicjowała obniżki stóp procentowych, to Narodowy Bank Węgier wyprzedził NBP pod względem skali obniżek stóp - RPP przegłosowała łącznie dwie obniżki łącznie o 100 pb, zaś na Węgrzech jak dotąd spadły one o 150 punktów bazowych.

Inne banki centralne z naszego regionu, które prowadzą samodzielną politykę monetarną wciąż jeszcze nie zdecydowały się na luzowanie pieniężne - stopy procentowe zarówno w Czechach, jak i Rumunii pozostają bez zmian, choć o kontynuacji cyklu podwyżek w obu krajach nie ma już mowy.

Warto jednak pamiętać, że Narodowy Bank Węgier prowadzi politykę monetarną również za pomocą jednodniowej stopy depozytowej, która sukcesywnie spada od maja tego roku (z poziomu 18 proc. do obecnych 13 proc.).

 

Listopadowa obniżka stóp procentowych była scenariuszem bazowym przede wszystkim ze względu na mocne hamowanie dynamiki inflacji na Węgrzech, która jednak wciąż pozostaje najwyższa w całej Europie. W październiku wskaźnik CPI na Węgrzech spadł poniżej 10 proc. (dokładnie do poziomu 9,9 proc. w skali roku) po raz pierwszy od siedemnastu miesięcy. Jednocześnie był to odczyt poniżej oczekiwań, ponieważ konsensus analityków  zakładał inflację na poziomie 10,4 proc. r/r.

Miesięcy wcześniej, we wrześniu, dynamika cen na Węgrzech również okazała się niższa od oczekiwań - wyniosła bowiem 12,2 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy analitycy zakładali odczyt na poziomie 12,5 proc. w skali roku.

Październikowy odczyt dynamiki cen był dziewiątym z rzędu, w którym inflacja w skali roku zanotowała spadek. Inflacyjny szczyt na Węgrzech został osiągnięty w styczniu tego roku na poziomie 25,7 proc. w skali roku. Wskaźnik CPI powyżej 20 proc. w skali roku utrzymywał się na Węgrzech aż do czerwca. Dopiero w lipcu dynamika cen spadła do poziomu poniżej tej psychologicznej granicy - wyhamowanie wówczas było dość zauważalne, bo inflacja w pierwszym miesiącu wakacji spadła do 17,6 proc. w skali roku.

h2 Zobacz także: Wynagrodzenia w Polsce - zaskakujące dane. Sprawdź, czy zarabiasz powyżej średniej!/h2  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany