"Niezgodny z zasadami w UE". Analitycy czołowej agencji ostrzegają przed rządowym projektem budżetu

FXMAG Poland

Opublikowano 04.09.2023 16:51

"Niezgodny z zasadami w UE". Analitycy czołowej agencji ostrzegają przed rządowym projektem budżetu

Jedna z trzech najważniejszych agencji ratingowych na świecie, która notabene wycenia najwyżej wiarygodność kredytową Polski, skomentowała rządowy projekt budżetu na 2024 rok. Analitycy Moody’s zauważają, że przyszłoroczny budżet Polski będzie niezgodny z unijnymi regułami dotyczącymi poziomu zadłużenia, a także ostrzegają przed przyznaniem negatywnej perspektywy kredytowej.

Negatywna perspektywa dla wiarygodności kredytowej Polski?

Agencja ratingowa Moody’s skomentowała opublikowany pod koniec sierpnia projekt ustawy budżetu Polski na 2024 rok. Zwróciła uwagę przede wszystkim na prognozowany wzrost długu sektora publicznego (generał government), który ma w przyszłym roku wynieść aż 54% PKB. To zaś może skutkować przyznaniem negatywnej perspektywy kredytowej przez agencję ratingową, która jak dotąd utrzymuje najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej Polski spośród „wielkiej trójki”.

Analitycy Moody’s stwierdzili, że prognozowany na przyszły rok deficyt sektora general government na poziomie 4,5% PKB nie jest zaskoczeniem, szczególnie w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych. Moody’s zauważa jednak, że prognozowany na 2024 rok wzrost długu sektora publicznego do 54% PKB jest negatywny dla profilu kredytowego Polski.

Jednocześnie projekt ustawy budżetowej w obecnej formie zakłada wyższy deficyt i wzrost długu publicznego niż prognozowali analitycy Moody’s. Zakładali oni bowiem deficyt sektora general government na równe 4% PKB oraz wzrost długu publicznego do ok. 52% PKB.

Czytaj również: Gigantyczne potrzeby pożyczkowe w budżecie na przyszły rok. Po wyborach będziemy pożyczać na potęgę!  

Agencja Moody’s zauważa również, że projekt budżetu Polski na 2024 rok jest sprzeczny z regułami fiskalnymi Unii Europejskiej (Traktat z Maastricht), wedle których deficyt sektora general government nie powinien przekraczać 3% wartości PKB. Reguła ta została zawieszona w 2020 roku, w odpowiedzi na wybuch pandemii, a następnie przedłużona po ataku Rosji na Ukrainę. Nie zmienia to jednak faktu, że będzie ona obowiązywać ponownie od przyszłego roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada deficyt budżetowy na poziomie niecałych 165 mld PLN, a także rekordowe potrzeby pożyczkowe 225,4 mld złotych netto oraz 420,6 mld PLN brutto.

Warto przypomnieć, że agencja Moody’s utrzymuje najwyższą ocenę wiarygodności kredytowej Polski spośród trzech najważniejszych dostawców ratingów. Moody’s ocenia nasz kraj na A2, natomiast S&P oraz Fitch Ratings na A-, czyli jedno „oczko” niżej.

Już w piątek 22 września, podczas najbliższego przeglądu ratingu, przekonamy się czy Moody’s przyzna Polsce perspektywę negatywną, czy pozostawi obecną ocenę bez zmian. O zmianie samego ratingu (na niższy) raczej nie ma mowy.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w sierpniu 2023 - znamy najnowsze dane. RPP na wrześniowym posiedzeniu obniży stopy procentowe?  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany