PILNE! Glapiński dziś znów przemówi! O co chodzi z kolejną konferencją prezesa NBP?

FXMAG Poland

Opublikowano 10.11.2023 14:45

PILNE! Glapiński dziś znów przemówi! O co chodzi z kolejną konferencją prezesa NBP?

Konferencja prasowe prezesa NBP wywołują wiele emocji. Nie milkną echa wczorajszego wystąpienia Adama Glapińskiego, a jak się okazuje - dziś o 15:00 czeka nas kolejna, nadzwyczajna konferencja prezesa NBP. Co się dzieje?

h2 Konferencje prezesa NBP dzień po dniu/h2 Polska Agencja Prasowa przekazała w komunikacie od Narodowego Banku Polskiego, że dziś - czyli w piątek 10 listopada - o godz. 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jest to o tyle niezwykła sytuacja, że prezes Glapiński miał swoje wystąpienie publiczne dokładnie dzień wcześniej, podczas zwyczajowej konferencji prasowej odbywającej się w kolejnym dniu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Co więcej, podobne nadzwyczajne wystąpienia publiczne prezesa NBP dotychczas nie miały miejsca. W komunikacie Narodowego Banku Polskiego nie pojawia się jakakolwiek informacja na temat tego o czym będzie mówił prezes Glapiński, a także o powodach organizacji nadzwyczajnej konferencji prasowej.

Biorąc jednak pod uwagę fakt, że dziś została podpisana umowa koalicyjna trzech partii, które będą tworzyć nowy rząd w Sejmie RP X kadencji, a także wczorajsze medialne doniesienia o tym, że przyszła koalicja rządząca planuje postawić Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, można spodziewać się że prezes NBP odniesie się do tych nieoficjalnych informacji.

W czwartek portal RMF FM poinformował, że nowy rząd będzie chciał postawić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, do czego pretekstem ma być konflikt we władzach NBP. Chodzi o dość zaskakujący środowy komunikat opublikowany na stronie NBP, w którym zarząd banku centralnego krytykuje postępowanie… jednego z członków - Pawła Muchę, byłego doradcę społecznego prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza Kancelarii Prezydenckiej.

W komunikacie możemy przeczytać, że zarząd NBP „za nieakceptowalne uznaje postępowanie Pana Pawła Muchy, Członka Zarządu NBP, w szczególności polegające na wytwarzaniu atmosfery zagrożenia, rozliczeń, konfliktu, bezpodstawnych próbach narzucania wyłącznie własnego punktu widzenia, bezzasadnej krytyce współpracowników i Prezesa NBP”. Sam zainteresowany odniósł się do tych zarzutów, twierdząc, że stanowisko zostało wprowadzone pod obrady sprzecznie z Regulaminem Zarządu w punkcie „Informacja o sprawach bieżących”. Oprócz tego Mucha zarzuca Glapińskiemu, że ten nie udostępnia członkom zarządu protokołów z posiedzeń RPP, co jest niezgodne z treścią ustawy o NBP.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Aby złożyć wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu wystarczy podpis zaledwie 115 posłów. Aby taki wniosek przegłosować konieczna jest większość bezwzględna w sejmie, czyli 231 głosów. Przyszła koalicja rządząca najprawdopodobniej będzie mieć łącznie 248 posłów.

Podjęcie uchwały o postawieniu przed Trybunałem Stanu skutkuje zawieszeniem w pełnionych czynnościach na czas postępowania. Do usunięcia prezesa NBP ze stanowiska przez zakończeniem sześcioletniej kadencji konieczny jest wyrok Trybunału Stanu potwierdzający, że doszło do naruszenia ustawy zasadniczej.

Kadencja Glapińskiego trwa do 2028 roku, co oznacza że przyszły rząd nie będzie mógł usunąć go ze stanowiska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Adam Glapiński przed Trybunałem Stanu? Prezes NBP będzie mieć problem z nowym rządem  

Nadzwyczajna konferencja prasowa prezesa NBP będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube Narodowego Banku Polskiego.

h2 Zobacz także: Daniel Obajtek u boku Adama Glapińskiego - to możliwe. Prezes Orlenu (WA:PKN) blisko NBP/h2

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany