PILNE! Inflacja w marcu 2023 wreszcie zaczęła spadać, ale ceny w sklepach i tak idą w górę

FXMAG Poland

Opublikowano 31.03.2023 12:00

PILNE! Inflacja w marcu 2023 wreszcie zaczęła spadać, ale ceny w sklepach i tak idą w górę

Szczyt inflacji już za nami? Tak przynajmniej wynika z szybkiego odczytu inflacji konsumenckiej w Polsce za marzec. Wskaźnik CPI, zgodnie z oczekiwaniami, okazał się zauważalnie niższy w ujęciu rocznym, niż było to w lutym, kiedy inflacja w skali roku przekroczyła 18%. O ile jednak roczna dynamika spada, szczególnie z powodu wysokiej zeszłorocznej bazy statystycznej, o tyle tempo wzrostu cen w porównaniu do poprzedniego miesiąca wcale nie napawa optymizmem.

h2 Na skróty:/h2
  • zgodnie w prognozami analityków inflacja w marcu spadła w ujęciu rocznym, spadek był jednak niższy od rynkowego konsensusu
  • Wskaźnik CPI w marcu wyniósł 16,2% w skali roku i 1,1% w ujęciu miesięcznym
  • Ekonomiści spodziewali się spadku inflacji w skali roku do 15,8%
  • W lutym inflacja w Polsce osiągnęła najwyższą wartość od końca 1996 roku: 18,4% w skali roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
h2 Inflacja w marcu/h2

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki odczyt wskaźnika cen dóbr i usług konsumpcyjnych w marcu. Z danych wynika, że inflacja w marcu wyniosła 16,6% w skali roku, zaś ceny w porównania do lutego wzrosły o 1,1%. Ceny żywności wzrosły o 24% w skali roku, nośniki energii podrożały o 26%, zaś paliwa poszły w górę o 0,2% w porównaniu do marca zeszłego roku.

Oczywiście, warto pamiętać, że mamy do czynienia z szacunkowym odczytem inflacji, który może jeszcze ulec rewizji. Ostateczne dane na temat inflacji w marcu poznamy za dwa tygodnie, w piątek 14 kwietnia.

h2 Po lutym już z górki/h2

Odczyt inflacji za poprzedni miesiąc wzbudzał wiele emocji i był bardzo mocno wyczekiwany. Trudno się temu dziwić, bo od pewnego czasu zarówno ekonomiści, jak i politycy i przedstawiciele banku centralnego powtarzali, że szczyt tempa wzrostu cen przypadnie właśnie na luty. Miało tak się stać przede wszystkim ze względu na niską bazę statystyczną z lutego zeszłego roku, kiedy weszła w życie Tarcza Antyinflacyjna, która wówczas obniżyła wskaźnik CPI do 8,5% r/r, wobec 9,2% r/r zanotowanych w styczniu 2022 roku.

W lutym inflacja rzeczywiście okazała się jak dotąd najwyższa, jednocześnie osiągając wartość niespotykaną od końca 1996 roku. Nie spełniły się jednak pesymistyczne prognozy mówiące o tym, że szczyt inflacji przekroczy 20% w skali roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Wskaźnik CPI wyniósł 18,4% w skali roku i 1,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Był to odczyt nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań - ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 18,6% r/r. Wzrost o 24,7% w skali roku zanotowały ceny żywności, koszty utrzymania mieszkania (w tym nośniki energii) poszły w górę o 20,7% r/r, zaś koszty transportu (w tym paliw) o 23,7% w porównaniu do lutego 2022 roku. Sam wzrost cen żywności odpowiadał za niemal 6% wzrostu inflacji w skali roku, a rosnące koszty utrzymania mieszkania dodały do CPI 5,2%.

W ujęciu miesięcznym największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 1,8%), rekreacji i kultury (o 2,3%), napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 2,4%) oraz mieszkania (o 0,5%).

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany