PPK straci sens? Nowy rząd szykuje kontrowersyjne zmiany w programie emerytalnym

FXMAG Poland

Opublikowano 29.11.2023 17:27

PPK straci sens? Nowy rząd szykuje kontrowersyjne zmiany w programie emerytalnym

PPK wciąż nie cieszą się dużym zainteresowaniem, mimo że są jednoznacznie korzystne dla pracowników. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przyszły rząd chce wprowadzić zmianę w PPK, która sprawi że partycypacja w programie może być jeszcze niższa niż obecnie.

h2 Kontrowersyjny zapis w ustawie o PPK/h2 W ostatnich dniach w przestrzeni medialnej pojawiają się kolejne pogłoski dotyczące zmian, jakie ma zamiar wprowadzić przyszła koalicja rządząca w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Jak donosi portal wyborcza.biz nowy rząd chce usunąć z ustawy o PPK jedno z najbardziej kontrowersyjnych założeń - cykliczny mechanizm automatycznego zapisu do programu. Pracownicze Plany Kapitałowe są bowiem w pełni dobrowolne dla pracowników, natomiast pracodawcy są zobowiązani do ich oferowania. Pracownicy mogą zrezygnować z PPK, składając deklarację o rezygnacji, jeśli zaś tego nie zrobią, to pracodawca musi zapisać ich do PPK. Tym, co od samego początku wzbudzało krytykę wobec programu, był mechanizm cyklicznego autozapisu - nie da się bowiem jednorazowo zrezygnować z udziału w PPK. Deklarację o braku chęci przystąpienia do programu należy składać co 4 lata. Ten zapis w ustawie miał zapewnić wysoką i rosnącą w czasie partycypację osób uprawnionych do oszczędzania w PPK.

Pierwszy ponowny zapis do PPK osób, które początkowo złożyły rezygnację miał miejsce kilka miesięcy temu, w marcu 2023 roku. O tym, że jest on skuteczny świadczy fakt, że liczba uczestników PPK z tytułu ponownego autozapisu wzrosła z 2,6 mln do ponad 3,1 mln. Trudno oszacować ile z tych osób dołączyło do PPK z własnej woli, a ile po prostu zapomniało o tym, że trzeba złożyć kolejną deklarację o rezygnacji.

Usunięcie z ustawy o PPK autozapisu może negatywnie wpłynąć na i tak dość niską (mniej niż 50 proc.) partycypację pracowników w programie. Trudno więc taką zmianę uznać za korzystną, szczególnie że im mniejszy jest udział Polaków w długoterminowych programach inwestycyjno-oszczędnościowych, tym gorsza będzie ich sytuacja finansowa na emeryturze.

Interesujący w tym kontekście jest również fakt, że PPK są jednoznacznie korzystne dla pracowników, a jednocześnie tak duża grupa uprawnionych do udziału w programie dobrowolnie z niego rezygnuje.

Do innych zmian w PPK, które rzekomo planuje nowy rząd można zaliczyć również zniesienie obowiązku inwestowania 40 proc. środków z PPK w spółki wchodzące w skład indeksu WIG20. Usunięcie tego ograniczenia otworzy funduszom drogę do lokowania środków w mniejsze i potencjalnie bardziej atrakcyjne podmioty z GPW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: NBP tłumaczy się z drukowania pieniędzy i broni prezesa Glapińskiego  

Prawnicze Play Kapitałowe wystartowały w lipcu 2019 roku w największych zakładach pracy (powyżej 250 pracowników). Firmy zatrudniające co najmniej 50 pracowników wprowadziły PPK w styczniu 2020 r., zaś przedsiębiorstwa z przynajmniej 20 pracownikami od 1 lipca 2020 r. Obowiązek wprowadzenia PPK w przypadku mniejszych firm oraz wszystkich jednostek sektora finansów publicznych wszedł w życie w styczniu 2021 r.

W Pracowniczych Planach Kapitałowych zarejestrowało się 3,37 mln osób (część z nich zostało zarejestrowanych w ramach autozapisu), zaś poziom partycypacji wzrósł do rekordowych 45 proc.

Najwyższy wskaźnik partycypacji w PPK (niecałe 74 proc.) występuje w prywatnych formach zatrudniających ponad 250 osób.

Program, mimo wielu trudnych do podważenia zalet, nie spotkał się z ciepłym przyjęciem społeczeństwa - warto przypomnieć, że pod koniec 2018 roku Ministerstwo Finansów za cel stawiało sobie partycypację w PPK na poziomie co najmniej 50 proc. w pierwszym roku od wejścia w życie jego ostatecznej fazy (czyli do końca 2021 roku).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bezpieczny Kredyt 2% na wyczerpaniu - BGK podał pierwszy termin zakończenia programu

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany