Praca w USA - tak słabo nie było od ponad dwóch lat! Kurs dolara reaguje

FXMAG Poland

Opublikowano 03.01.2024 18:08

Praca w USA - tak słabo nie było od ponad dwóch lat! Kurs dolara reaguje

Pierwsza tegoroczna seria danych z amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny przyniosła rozczarowanie, choć poprzedni odczyt JOLTS tym razem został mocno zrewidowany w górę. Kurs dolara umacnia się, choć trudno dopatrywać się w tym wpływu danych z rynku pracy.

h2 Na skróty:/h2

  • Liczba wolnych etatów w USA znów zanotowała spadek
  • Odczyty JOLTS są najsłabsze od ponad dwóch lat
  • W piątek poznamy kluczowe dane z rynku pracy, czyli grudniowy raport NFP
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 Dane z rynku pracy znów poniżej oczekiwań/h2 Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikowało listopadowe dane z rynku pracy w USA, dotyczące liczby wakatów, czyli tzw. JOLTS. Mimo, że dane te publikowane są ze sporym opóźnieniem - mamy w końcu początek stycznia, a za dwa dni poznamy grudniowy raport NFP - to dają one bardziej wnikliwy wgląd w sytuację na rynku pracy największej gospodarki świata. Podobnie jak miesiąc temu, tak i tym razem odczyty JOLTS przyniosły wynik niższy od oczekiwań. Łączna liczba wolnych miejsc pracy w USA na koniec listopada spadła do poziomu 8,79 mln etatów, wobec oczekiwanych przez analityków 8,85 mln.

Jednocześnie Biuro Statystyki Pracy zrewidowało w górę mocno rozczarowujący odczyt za październik - początkowo BLS zaraportowało zaledwie 8,73 mln wakatów, jednak finalnie liczba ta została podniesiona do 8,85 mln wolnych miejsc pracy.

Biorąc pod uwagę fakt, że październikowy odczyt JOLTS został zrewidowany w górę, można stwierdzić że liczba wolnych miejsc pracy w USA osiągnęła najniższy poziom od ponad dwóch lat - mniej nieobsadzonych miejsc pracy odnotowano dotychczas w marcu 2021 roku, kiedy liczba wakatów w gospodarce USA wyniosła niecałe 8,3 mln. Od tamtego czasu wszystkie późniejsze odczyty były lepsze niż dane za listopad tego roku.

 

Spadek liczby wakatów w ujęciu miesięcznym wyniósł 600 tys.

Odczyty JOLTS wykazują trend spadkowy od marca 2022 roku, zaś liczba wakatów spadła poniżej 10 mln po raz pierwszy w maju ubiegłego roku. Kolejne odczyty wskazujące na słabnący rynek pracy w USA oczywiście nie umkną uwadze rezerwy federalnej, dla której słabnący popyt na zatrudnienie jest sygnałem potwierdzającym słuszność zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Ciekawy jest jednak fakt, że październikowe dane JOLTS zostały mocno podniesione, względem pierwszego odczytu, choć w czterech z ostatnich pięciu odczytów rewidowano je w dół. Do takiej sytuacji doszło w odczycie za wrzesień (do 9,35 z 9,55 mln), podobnie było w sierpniu (rewizja z 9,61 mln do 9,5 mln), choć najmocniejszy spadek w stosunku do pierwotnych danych miał miejsce w czerwcu, w którym odczyt JOLTS został zrewidowany w dół z 9,58 mln do 9,165 mln wakatów.

Rewizje finalnych odczytów w dół, mają miejsce również w przypadku odczytów NFP, czyli danych na temat liczby nowych etatów - np. w odczycie za wrzesień obniżono ostateczny wynik z 336 000 etatów do 297 tys. (choć np. w odczycie za sierpień dane zostały finalnie mocno zrewidowane w górę).

Czytaj również: Gospodarka Polski - najnowsze dane sporym rozczarowaniem. Jak reaguje kurs PLN?  

Grudniowy raport NFP zostanie opublikowany w najbliższy piątek o godz. 14:30 - analitycy spodziewają się dość słabego odczytu na poziomie 165 000 etatów w sektorze pozarolniczym, wobec 199 000 miesiąc wcześniej.

Kurs dolara umacnia się po publikacji danych z amerykańskiego pracy, choć oczywiście to grudniowe odczyty ISM dla przemysłu (opublikowane w tym samym czasie) miały znacznie większy udział w aprecjacji USD - wskaźnik nastrojów w sektorze wytwórczym okazał się nieznacznie lepszy od oczekiwań (47,4 pkt., wobec oczekiwanych 47,1 pkt.) i znacznie lepszy od listopadowego (46,7 pkt.).

Kurs EUR/USD zanotował spadek z 1,093 do 1,09.

Czytaj również: Hossa gwarantowana? Możesz się zdziwić! Prognoza na 2024 dla giełdy w USA  

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany