Przed posiedzeniem RPP emocje jak na grzybobraniu. Co, jeśli prezes Glapiński jednak zaskoczy rynek?

FXMAG Poland

Opublikowano 07.02.2023 17:55

Przed posiedzeniem RPP emocje jak na grzybobraniu. Co, jeśli prezes Glapiński jednak zaskoczy rynek?

Już jutro w godzinach popołudniowych poznamy drugą w tym roku decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych NBP. Czasy, w których posiedzenia RPP elektryzowały zarówno inwestorów, ekonomistów, analityków, jak i posiadaczy kredytów mamy już za sobą. Szansa na to, że oprocentowanie naszej waluty ulegnie zmianie w lutym jest bowiem bardzo mała. Prezes NBP Adam Glapiński, stojący na czele RPP, lubi jednak od czasu do czasu zaskoczyć rynek. A tym bez wątpienia byłaby podwyżka stóp procentowych. Czy są na to szanse na środowym posiedzeniu Rady?

 

Na skróty:

  • w najbliższą środę poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej po lutowym posiedzeniu
  • zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami prezesa NBP i prognozami analityków, na nadchodzącym posiedzeniu nie dojdzie do zmiany wysokości stóp procentowych
  • to oznacza, że stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6,75%, obowiązującym od września zeszłego roku
  • Więcej ciekawych informacji na stronie głównej FXMAG
  • Sprawdź jak kształtują się kursy walut w nowym roku - skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Emocje jak na grzybobraniu w oczekiwaniu na decyzję RPP

Wprawdzie lutowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej rozpoczęło się już dziś, jednak decyzję w sprawie stóp procentowych NBP poznamy dopiero w środę. Wydaje się jednak, że uwaga rynku skupiona będzie przede wszystkim na czwartkowej konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego, które rozpocznie się o godzinie 15:00 i będzie transmitowana na oficjalnym kanale YouTube NBP. To właśnie podczas wystąpienia prezesa NBP możemy usłyszeć więcej konkretów na temat oceny aktualnej sytuacji makroekonomicznej i przyszłych działań w zakresie polityki pieniężnej.

Oczywiście, znając styl wypowiedzi prezesa Glapińskiego, trudno liczyć na czytelny forward guidance, dostrzegalny chociażby w komunikatach Europejskiego Banku Centralnego. Bez wątpienia jednak ekonomiści i inwestorzy będą doszukiwać się w słowach szefa NBP pierwszych gołębich sygnałów, wskazujących potencjalny początek obniżek stóp procentowych. Warto przypomnieć, że na styczniowej konferencji po posiedzeniu RPP Adam Glapiński wspomniał o tym, że jego zdaniem szanse na pierwsze cięcia stóp procentowych NBP jeszcze w 2023 roku są niższe niż wydawało się wcześniej.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Wyżej nie będzie?

Analitycy są zgodni, podobnie zresztą jak w poprzednim miesiącu - na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w lutym nie dojdzie do zmiany wysokości stóp procentowych NBP. To zaś oznacza utrzymanie obecnego poziomu stopy referencyjnej na 6,75% w skali roku, który obowiązuje od września zeszłego roku.

Od styczniowego posiedzenia RPP nie zmieniło się bowiem nic, co mogłoby wpłynąć na zmianę decyzji jej członków. Trzeba jednak pamiętać, że trwający od października 2021 roku cykl podwyżek stóp procentowych formalnie jeszcze się nie zakończył - prezes Glapiński wielokrotnie powtarzał, że wstrzymanie podwyżek oprocentowania nie oznacza zakończeniu cyklu zacieśniania monetarnego. W ocenie większości członków RPP dalsze podwyżki stóp po tak dużym wzroście kosztu pieniądza w krótkim czasie (665 punktów bazowych w ciągu roku) nie wpłynęłyby na wymierne obniżenie inflacji, jednocześnie osłabiając polską gospodarkę.

Dynamika wzrostu cen też powoli zaczyna wchodzić w „fazę płaskowyżu”, aby potem zacząć spadać, cytując prezesa NBP. Jak dotąd najmocniejszym argumentem za wstrzymaniem dalszych podwyżek stóp procentowych był odczyt inflacji za listopad zeszłego roku. Wtedy inflacja spadła do 17,5% w skali roku, wobec 17,9% r/r w październiku, co było szczytowym odczytem CPI w 2022 roku. Inflacja w grudniu zeszłego roku wyniosła natomiast 16,6% r/r, spadając drugi miesiąc z rzędu, zaś ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły zaledwie o 0,1%. Dynamika wzrostu cen w całym 2022 roku wyniosła zaś łącznie 14,4% w porównaniu do poprzedniego roku.

Wyjątkowo, jak to na początku nowego roku, przed posiedzeniem RPP nie znamy jeszcze szacunkowego odczytu inflacji za styczeń. Szybki odczyt GUS za pierwszy miesiąc nie został opublikowany na początku lutego ze względu na coroczną rewizję koszyka inflacyjnego, która przesunie szacunkowy odczyt CPI dopiero na przyszłą środę, 15 lutego.

Analitycy spodziewają się jednak, że styczniowy odczyt nie będzie trzecim spadkowym z rzędu - konsensus zakłada stopę inflacji na poziomie 17,6% w skali roku, co ma być spowodowane przede wszystkim większym niż zazwyczaj efektem noworocznych zmian cenników w przedsiębiorstwach, które zostały przerzucone na konsumentów.

Szczyt inflacji najprawdopodobniej nastąpi w lutym tego roku, za czym przemawia relatywnie niska baza statystyczna (tempo wzrostu cen spadło w lutym 2022 roku do 8,5% r/r z 9,4% r/r zanotowanych w styczniu), wynikająca z wprowadzenia rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. W grze wciąż jest przebicie psychologicznego poziomu 20% inflacji w skali roku, niespotykanego w Polsce od stycznia 1996 roku. Nie jest to wprawdzie scenariusz bazowy, trzeba jednak przyznać, że to czy finalnie CPI w lutym wyniesie 19,5% czy przekroczy 20% r/r ma marginalne znaczenie.

Zdaniem członka RPP Henryka Wnorowskiego, gdyby szczyt inflacji w lutym okazał się znacząco wyższy niż 20% r/r, mogłoby to skłonić część członków Rady do głosowania za jedną lub dwiema podwyżkami stóp po 25 punktów bazowych.

W tej chwili widać jednak, że rynek międzybankowy nie bierze pod uwagę takiego scenariusza - stawki WIBOR 3M (NYSE:MMM) i 6M obecnie znajdują się na poziomach z czerwca zeszłego roku, kiedy cykl podwyżek stóp procentowych był w pełni.

 

Za nami jedenaście podwyżek stóp procentowych NBP. Cykl zacieśniania rozpoczął się w październiku 2021 roku i w opinii wielu ekonomistów był zauważalnie spóźniony (Czechy i Węgry rozpoczęły podwyżki stóp w czerwcu, co jednak nie uchroniło obu krajów przed wysoką inflacją). Stopa referencyjna wzrosła w ciągu dwunastu miesięcy z poziomu 0,10% do aktualnych 6,75% (podwyżka na wrześniowym posiedzeniu) i było to najszybsze tempo podwyżek oprocentowania w historii NBP.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany