Warszawska giełda już nie będzie taka sama - od poniedziałku spore zmiany w indeksach GPW

FXMAG Poland

Opublikowano 17.03.2023 14:32

Warszawska giełda już nie będzie taka sama - od poniedziałku spore zmiany w indeksach GPW

Po dzisiejszej sesji w życie wejdą zmiany w indeksach na GPW. Zmieni się nie tylko skład WIG20 - sporo zmian czeka indeksy średnich i małych spółek na warszawskim parkiecie.

 

h2 Na skróty:/h2

  • po dzisiejszej sesji indeks WIG20 opuści CCC (WA:CCCP), a jego miejsce zajmie Alior Bank (WA:ALRR)
  • Do indeksu mWIG40 dołączają Biomed Lublin (WA:BML) i BNP Paribas (EPA:BNPP) Polska oraz CCC, a opuszczają go DataWalk i Mercator (WA:MRCP) Medical
  • W skład indeksu sWIG80 wejdzie 11 spółek. Będą to: Ailleron (WA:ALL1), Asseco (WA:ABSP) Business Solution, Biomaxima, DataWalk, GreenX, Medicalgorithmics (WA:MDG), Mercator, Mostostal Zabrze (WA:MSZ), Selena FM, Spyrosoft, Wittchen
  • sWIG80 opuszczą: Archicom, ATM Grupa (WA:ATGP), Biomed Lublin, BNP Paribas Bank Polska, Cavatina, Coal Energy, Getin, IMC Company, Instal Kraków, PHN, Serinus (WA:SENP)
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

h2 CCC opuszcza WIG20/h2 Czołowa polska spółka obuwnicza zadebiutowała na warszawskim parkiecie w 2004 roku, zaś do indeksu dwudziestu najwiekszych spółek z GPW dołączyła w drugiej połowie grudnia 2015 roku. Kurs akcji CCC przekraczał wówczas 130 złotych, a spółka zajęła w WIG20 miejsce LW Bogdanki. Niedługo po wejściu do indeksu blue-chipów akcje CCC rozpoczęły mocny trend wzrostowy, trwający niemal dwa lata, do stycznia 2018 roku. Wówczas akcje producenta obuwia przebiły kurs 300 złotych (historyczny szczyt na 312,0000 PLN), a kapitalizacja rynkowa wynosiła ponad 17 mld złotych. W latach 2015-18 CCC notowało dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży w skali roku, jednak nie przekładało się to na rosnący wynik netto (rekordowy zysk netto na poziomie 420 mln PLN został osiągnięty w 2014 roku).

CCC zostało dość mocno dotknięte skutkami pandemii (rekordowa strata 1,28 mld netto w 2021 roku) i od dłuższego czasu boryka się z problemami rosnącego zadłużenia (ponad 2,1 mld PLN na koniec 2022, czyli więcej niż obecna kapitalizacja rynkowa). W lutym spółka zapowiedziała wcześniejszy wykup swoich obligacji serii CCC0626 o wartości 337 tys. PLN (z łącznej emisji o wartości 210 mln PLN) z powodu zmniejszenia limitów kredytowych. Obligacje te pierwotnie miały wygasać w 2021 roku, ale spółce udało się porozumieć z obligatariuszami, rolując dług na pięć kolejnych lat, co daje termin spłaty w czerwcu 2026 roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W zeszłym roku walne zgromadzenie spółki zgodziło się na ratunkową emisję akcji, której wartość ma wynieść ponad 500 mln złotych. Pozyskany kapitał ma posłużyć do pokrycia kosztów bieżącej działalności i redukcji zadłużenia. Spółka ma czas na przeprowadzenie emisji do połowy maja.

Akcje CCC znajdują się w trendzie spadkowym od początku 2018 roku, z korektą wzrostową trwającą przez większość 2021 roku. Obecnie akcje CCC są wyceniane nieznacznie powyżej 35 PLN, zaś kapitalizacja spółki wynosi nieznacznie ponad 1,9 mld PLN. W ciągu ostatnich pięciu lat akcje CCC spadły o ponad 85%, a w ciągu roku strata wyniosła 41%.

h2 Alior Bank wraca do indeksu blue chipów/h2 Alior Bank ma już za sobą siedmioletnią przygodę w indeksie WIG20. Po raz pierwszy w jego składzie znalazł się w marcu 2014 roku, wchodząc do indeksu blue chipów wraz z LPP (WA:LPPP) i wyrzucając z niego Bank Handlowy oraz spółkę GTC. Wówczas akcje Aliora były bliskie historycznych szczytów (ATH: 100,5000 PLN), przekraczając 90 PLN i osiągając kapitalizację rynkową 11,75 mld złotych. Alior Bank opuścił indeks WIG20 w ramach marcowej rewizji w 2021 roku, ustępując miejsca producentowi rękawic, spółce Mercator Medical. Wówczas kapitalizacja banku wynosiła mniej niż 3,5 mld złotych, a jego akcje były notowane poniżej 25 PLN.

Alior Bank wraca do czołowego indeksu warszawskiej giełdy po dwóch latach nieobecności. Obecnie jego kapitalizacja przekracza 4,7 mld złotych, a kurs akcji wynosi ponad 36 PLN. Tym samym w WIG20 znów notowany będzie komplet spółek bankowych (maksymalna liczba to 5 spółek z danego sektora) - w indeksie obecnie znajdują się już PKO BP (WA:PKO), Pekao (WA:PEO), Santander Bank Polska (WA:SPL1) oraz mBank.

Skład indeksu WIG20 od poniedziałku 20 marca, GPW Benchmark  

h2 Zmiany w mWIG40/h2 Sporo dzieje się też w mniejszych indeksach. W ulubionym przez inwestorów indeksie średnich spółek mWIG40 pojawią się dwie spółki: Biomed Lublin oraz bank BNP Paribas Polska (trzecią będzie oczywiście CCC, które opuszcza WIG20).

Biomed Lublin to producent surowic i szczepionek, który miał swoje pięć minut podczas kocronawirusowej hossy, choć do skali wzrostów Mercator Medical było mu daleko. Przed wybuchem pandemii, czyli jeszcze na początku marca 2020 roku akcje Biomedu były wyceniane w okolicach 1 PLN, co nie zmieniało się w zasadzie od początku 2016 roku (spółka jest obecna na GPW od sierpnia 2011 roku). Pandemiczna hossa sprawiła, że akcje Biomed Lublin wystrzeliły, osiągając w sierpniu 2020 roku historyczne szczyty na poziomie 31,8000 PLN. To zaś oznaczało wzrost o ponad 2900% w ciągu kilku miesięcy. Biomed Lublin posiada unikatową technologię wytwarzania immunoglobulin ludzkich stosowanych w terapii i profilaktyce chorób zakaźnych, które miały być wykorzystywane w leczeniu covid-19. Spółka już raz była notowana w indeksie „średniaków” - po raz pierwszy do mWIG40 weszła po sesji 19 czerwca 2020 roku (notabene, dołączając do indeksu razem z Mercator Medical). Co ciekawe, Biomed Lublin utrzymał się w mWIG40 równe dwa lata, opuszczając indeks w czerwcu 2022 roku i tym samym wracając do sWIG80. 

Obecnie akcje Biomedu są notowane po 5,7600 PLN, co daje spółce kapitalizację rynkową niecałych 405 mln złotych.

Bank BNP Paribas już wcześniej był notowany w indeksie średnich spółek - do mWIG40 trafił w czerwcu 2019 roku, wówczas mając kapitalizację rynkową przekraczającą 10 mld złotych.

BNP Paribas Polska wypadł z indeksu mWIG40 w połowie września zeszłego roku, a po piątkowej sesji wróci do niego z kapitalizacją przekraczającą 7,4 mld złotych (czyli dużo wyższą niż np. Alior Bank, który wchodzi do WIG20; kluczowy jest tu jednak niski obrót na akcjach BNP PL - w ciągu ostatniego półrocza nie przekraczał on pół mln złotych na sesji, podczas gdy średnie dzienne obroty na akcjach Aliora w ostatnich 6 miesiącach to ponad 9,2 mln złotych).

Z mWIG40 „wylatują” DataWalk oraz Mercator Medical, czyli największy hit koronawirusowej hossy. Producent nitrylowych rękawic po raz pierwszy wszedł do indeksu średnich spółek w połowie czerwca 2020 roku, a już w marcu 2021 roku dołączył do składu WIG20. Utrzymał się tam jednak zaledwie rok, bo już w marcu 2022 roku powrócił do mWIG40. Po dzisiejszej sesji spadnie zaś do indeksu małych spółek sWIG80 z obecną kapitalizacją na poziomie ponad 460 mln złotych (kurs ponad 43 PLN za akcję) i średnim dziennym obrotem z ostatniego półrocza na poziomie 1,3 mln złotych.

h2 Zmiany w indeksie małych spółek/h2 Najwięcej przetasowań jak zwykle będzie miało miejsce w indeksie małych spółek. sWIG80 opuści aż jedenaście spółek: Archicom, ATM (WA:ATMP) Grupa, Cavatina Holding, Coal Energy, Getin, IMC Company, Instal Kraków, PHN, Serinus oraz Biomed Lublin i BNP Paribas Bank Polska (które wchodzą do mWIG40).

Ich miejsce zajmą: Ailleron, Asseco Business Solution, Biomaxima, DataWalk, GreenX, Medicalgorithmics, Mercator, Mostostal Zabrze, Selena FM, Spyrosoft, Wittchen.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany