Ważne dni dla kursu polskiego złotego (PLN) - nadchodzi tydzień pod znakiem odczytów inflacji

FXMAG Poland

Opublikowano 27.10.2023 23:27

Ważne dni dla kursu polskiego złotego (PLN) - nadchodzi tydzień pod znakiem odczytów inflacji

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

h2 Na skróty:/h2

  • w nadchodzącym tygodniu kluczowe będzie listopadowe posiedzenie FOMC w sprawie stóp procentowych w USA
  • We wtorek poznamy wstępny odczyt październikowej inflacji w Polsce
  • Wstępne odczyty inflacji opublikują również m.in. Niemcy i strefa euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG
 

h2 Polski złoty (PLN) - pary walutowe USD/PLN, EUR/PLN i CHF/PLN/h2 Z perspektywy naszej rodzimej gospodarki i notowań polskiego złotego kluczowe będą dwa odczyty makroekonomiczne, w tym szczególnie wtorkowy szybki odczyt inflacji za październik. O godz. 10:00 GUS opublikuje szacunkowe dane na temat wskaźnika CPI za mijający miesiąc. Oczekiwania analityków są dość spore - konsensus zakłada bowiem hamowanie dynamiki cen do poziomu 6,9 proc. w skali roku, wobec 8,2 proc. r/r odnotowanych we wrześniu. Tak mocnemu hamowaniu dynamiki inflacji sprzyjać będzie przede wszystkim wysoka baza statystyczna z ubiegłego roku (aż 17,9 proc. r/r), a także przedwyborczy „cud na Orlenie”, choć jedynie przez pierwsze trzy tygodnie miesiąca.

Znacznie mniej istotne, ale także godne uwagi będą czwartkowe dane na temat październikowego wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu. Odczyt poznamy o godz. 9:00, a analitycy spodziewają się nieznacznej poprawy nastrojów w przemyśle i wzrosty wskaźnika do 44,3 pkt. z 43,9 pkt. odnotowanych we wrześniu.

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: To ostatni dzwonek na zakupy! Obligacje indeksowane inflacją coraz mniej opłacalne/h2  

h2 Dolar amerykański, indeks dolara (DXY) i pary walutowe z USD (EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD)/h2 Najważniejszym wydarzeniem makroekonomicznym w nadchodzącym tygodniu z perspektywy amerykańskiej waluty będzie oczywiście listopadowe, przedostatnie w tym roku, posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku, które odbędzie się w środę (1 listopada). Decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych poznamy o godz. 19:00 (godzinę wcześniej ze względu na zmianę czasu w Polsce na zimowy), choć rynek jest pewny tego, że Komitet po raz kolejny pozostawi oprocentowanie bez zmian (w przedziale 5,25-5,50 proc.). Uwaga rynku będzie bez wątpienia skupiona na konferencji prezesa Fed Jerome Powella, która rozpocznie się o godz. 19:30. To w jej trakcie mogą paść nieco konkretniejsze zapowiedzi dotyczące zakończenia cyklu podwyżek stóp w USA. Mimo wcześniejszych deklaracji Powella, rynek nie spodziewa się bowiem dwunastej podwyżki oprocentowania również na kolejnych posiedzeniach, wciąż jednak czekając na potwierdzenie swoich oczekiwań przez Fed.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Spośród najważniejszych przyszłotygodniowych odczytów z perspektywy dolara warto wymienić również piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane o 13:30. Raport NFP za październik pokaże zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i prywatnym, a także dane na temat wynagrodzenia i stopy bezrobocia. Wrześniowy raport NFP przyniósł bardzo duże zaskoczenie i aż 336 000 nowych etatów w sektorze pozarolniczym (niemal dwukrotnie więcej niż oczekiwano). Analitycy spodziewają się, że październikowy odczyt będzie już dużo mniej optymistyczny i wyniesie 170 000 etatów (jak oczekiwano we wrześniu).

Warto pamiętać, że mocne odczyty z rynku pracy umacniają dolara, ponieważ są potencjalnym argumentem za dalszym zacieśnianiem monetarnym (jeszcze jedną podwyżką stóp).

h2 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ulubiony wskaźnik Fed daje jasny sygnał - stopy procentowe w USA będą już tylko spadać?/h2  

h2 Strefa euro (pary walutowe: EUR/USD, EUR/GBP, EUR/CHF)/h2 Z perspektywy notowań europejskiej waluty kluczowe będą poniedziałkowe szacunkowe dane na temat październikowej inflacji CPI i HICP w Niemczech (publikacja o 14:00). Analitycy spodziewają się hamowania inflacji CPI do 4 proc. r/r, wobec 4,5 proc. we wrześniu.

We wtorek o 11:00 Eurostat opublikuje wstępne dane na temat inflacji HICP dla całej strefy euro (oczekiwany spadek do 3,4 proc. r/r, wobec 4,3 proc. r/r miesiąc wcześniej). W tym samym czasie poznamy też pierwszy szacunek PKB za trzeci kwartał dla eurozony. Analitycy spodziewają się kwartalnego spadku o -0,1 proc. oraz wzrostu 0,2 proc. w skali roku.

Zobacz także: USA znów odjeżdża Europie - recesja w Stanach przestała straszyć. Kurs dolara w górę 

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany