Euro dokona zwrotu, czy powróci do parytetu w 2023 roku?

Investing.com  |  Autor David Wagner

Opublikowano 27.12.2022 09:24

h2 Investing.com - W 2022 r. notowania pary EUR/USD powróciły do poziomu poniżej parytetu, z najniższą wartością wynoszącą 0,9535, odnotowaną 28 września. Był to nie tylko najniższy poziom w tym roku, ale także najniższy od czerwca 2002 r., czyli od ponad 20 lat./h2

Pomiędzy początkiem roku, kiedy euro było warte około 1,135 dol., a najniższym poziomem
z końca października, tegoroczny trend spadkowy wyniósł ostatecznie ponad 1800 punktów bazowych.

Jednakże, w czwartym kwartale 2022 r. nastąpił dramatyczny zwrot, a 15 grudnia kurs pary EUR/USD osiągnął maksimum na poziomie 1,0737, co oznacza wzrost o ponad 1200 pipsów w stosunku do rocznego minimum i odwrócenie ponad dwóch trzecich poprzedniego 9-miesięcznego spadku w ciągu sześciu tygodni.

Notowania pary EUR/USD zyskały w samym listopadzie 10%, co jest najlepszym wynikiem miesięcznym od lipca 2020 r.

Czy bycze odwrócenie kursu EUR/USD doczeka się kontynuacji w 2023 roku?

Do końca września siła dolara, który podskoczył w tym roku w obliczu gwałtownego wzrostu stóp Fed, mocno ciążyła na parze EUR/USD, ponieważ EBC wolniej zacieśniał swoją politykę w obliczu gwałtownie rosnącej inflacji.

Wojna w Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny również wpłynęły na gospodarkę europejską i to znacznie bardziej, niż na amerykańską, dając dolarowi dodatkową przewagę.

Ale obecnie kontekst jest inny. Spowolnienie harmonogramu podwyżek stóp procentowych przez Fed oraz zwalniająca inflacja w Stanach Zjednoczonych (dwie ściśle ze sobą powiązane koncepcje) skłoniły inwestorów do ponownego rozważenia tej pary.

Rzeczywiście, jeśli notowania EUR/USD ucierpiały w 2022 r. z powodu opóźnienia EBC w stosunku do Fed pod względem podwyżek stóp procentowych; w 2023 r. sytuacja może się odwrócić i EBC „dogoni” Fed, która ze swojej strony już wyraźnie zasygnalizowała zwrot w kierunku mniej agresywnej ścieżki podwyżek stóp procentowych.

Zróżnicowanie stóp między Fed i EBC w centrum uwagi w 2023 roku

W związku z tym, oczekiwania rynkowe dotyczące różnicy stóp między Fed, a EBC będą kluczowe dla notowań pary EUR/USD w 2023 r. Głównym pytaniem dotyczącym tego zagadnienia w przyszłym roku będzie to, kto pierwszy powróci do obniżek stóp procentowych Fed, czy EBC?

W związku z tym strateg UniCredit (BIT:CRDI) Forex - Roberto Mialich powiedział, że „Fed będzie obniżał stopy procentowe w 2024 r. bardziej intensywnie, niż EBC" i oczekuje w związku z tym „zawężenia różnicy między stopą funduszy Fed w USA, a stopą depozytową EBC, co będzie zgodne z wyższym kursem wymiany EUR-USD”.

Dodał, że "silna zależność mocy dolara od wzrostu rentowności w USA oznacza, że ​​dolar będzie zmuszony do poluzowania uścisku, gdy rentowności w USA ponownie spadną, co już miało miejsce po ostatnich danych o inflacji CPI w USA".

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Polityka pieniężna pozostaje uzależniona od inflacji i wzrostu

Jednakże, polityka pieniężna prowadzona zarówno przez Fed, jak i EBC, będzie nadal zależna od rozwoju sytuacji gospodarczej, w szczególności od ograniczenia inflacji i wpływu wyższych stóp procentowych na wzrost.

Szybszy od oczekiwań spadek inflacji w Europie lub USA w nadchodzących miesiącach powinien zmniejszyć oczekiwania, co do podwyżek stóp procentowych przez dany bank centralny. Z drugiej strony, jeśli działania banku centralnego okażą się niewystarczające, aby sprowadzić inflację z powrotem do celu, oczekiwania dotyczące stóp mogą wzrosnąć.

Podobnie, ostra recesja w 2023 r. byłaby argumentem przemawiającym za szybszym od oczekiwań zakończeniem procesu podwyżek stóp procentowych i przejściem w kierunku niższych oczekiwań dotyczących stóp procentowych.

Wojna w Ukrainie to także potencjalnie obosieczna „dzika karta”, której nie należy lekceważyć. Ewentualne zakończenie konfliktu w 2023 r. może być potężnym czynnikiem wzrostowym dla pary EUR/USD.

Z drugiej strony, wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę w Europie może stać się jeszcze dotkliwszy, jeśli Rosja zdecyduje się całkowicie odciąć dostawy gazu na kontynent. W takim przypadku, prawdopodobnie powinniśmy spodziewać się, że analitycy znów będą mówić o powrocie do poziomu poniżej parytetu.

Poważny byczy sygnał techniczny może wkrótce wesprzeć wzrost notowań pary EUR/USD

Na koniec, z perspektywy wykresu zauważamy, że wzrostowi notowań pary EUR/USD mógłby pomóc sygnał, który jest uważnie śledzony przez traderów i który wydaje się nieuchronny. Rzeczywiście, jak widać na poniższym wykresie, 50-dniowa średnia krocząca szybko zbliża się do 200-dniowej średniej kroczącej.