Analiza techniczna indeksu AEX po wyborach w Holandii: czy warto kupować?

Invezz.com

Opublikowano 23.11.2023 07:17

Zaktualizowano 23.11.2023 08:11

Analiza techniczna indeksu AEX po wyborach w Holandii: czy warto kupować?

Invezz.com - Indeks AEX dołączył ostatnio do swoich światowych odpowiedników, takich jak Dow Jones, S&P 500 i KOSPI, i odnotował ostatnio silne odbicie. Po spadku do 712 euro w październiku, indeks największych spółek odbił się o ponad 6,7% do 760 euro, co stanowi najwyższy poziom od 15 sierpnia.

Wynik wyborów w Holandii/h2

Holenderski indeks AEX znajdzie się w czwartek w centrum uwagi, gdy inwestorzy zareagują na odbywające się w tym tygodniu wybory w tym kraju. Geert Wilders wygrał wybory i został kolejnym premierem, stając się drugim prawicowym politykiem, który zwyciężył, po Argentynie Javierze Milei .

Wilders jest postrzegany jako postać kontrowersyjna w holenderskiej polityce ze względu na swoje poglądy na temat islamu, imigracji i Unii Europejskiej. Jego Partia Wolności obiecała nałożenie rygorystycznych przepisów imigracyjnych, aby ograniczyć napływ imigrantów z Afryki i Azji.

Co najważniejsze, planuje przeprowadzić referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej (UE). Nie jest jasne, czy tzw. Nexit odniesie sukces.

Watch here:

Poza tym brexit nie uzyskał autonomii, którą promowali jego przywódcy, a PKB Wielkiej Brytanii nie radzi sobie dobrze od czasu opuszczenia UE. Wiele firm, szczególnie mniejszych, napotkało wyzwania, prowadząc działalność w UE.

Indeks AEX radził sobie dobrze w ciągu ostatnich kilku tygodni, ponieważ inwestorzy oceniali perspektywy banków centralnych, takich jak Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny (EBC). Z ostatniego protokołu FOMC wynika, że większość urzędników zachowała ostrożność.

W Unii Europejskiej EBC ostrzegł, że w bankach Wspólnoty pojawiły się wczesne oznaki napięć, w związku z tym, że stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom od lat. W rezultacie zwrócił się do banków o zwiększenie rezerw na pokrycie złych kredytów w miarę wzrostu niespłacalności.

Wszystko to oznacza, że EBC i Rezerwa Federalna prawdopodobnie zaprzestały podwyżek stóp procentowych, co jest pozytywne dla indeksu AEX.

Najbardziej aktywne spółki indeksowe AEX to ASML (AS:ASML), Shell, ING, Prosus, Adyen, Heineken i Randstad. Akcje Shell spadły w związku ze spadkiem cen ropy naftowej w wyniku nieporozumień pomiędzy OPEC.

Cena akcji Adyena wzrosła do 1060 euro, najwyższego poziomu od 16 sierpnia. Firma radziła sobie dobrze po niedawnym opublikowaniu zachęcających wyników. Z drugiej strony Heineken borykał się z problemami związanymi ze spadkiem sprzedaży. Jej akcje spadły o ponad 20% w stosunku do najwyższego poziomu w tym roku.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Banki AEX również borykały się z trudnościami. Akcje ABN Amro spadły o 19% w stosunku do najwyższego poziomu od początku roku. Podobnie spadły także Grupa ING i Rabobank.

Prognoza indeksu AEX/h2

Wykres AEX autorstwa TradingView

Wykres dzienny pokazuje, że w ciągu ostatnich kilku tygodni indeks AEX odnotował silne odbicie. Podskoczył do 760 euro, wyżej niż listopadowe minimum na poziomie 712 euro. Przesunął się także powyżej 50-dniowych i 100-dniowych średnich kroczących. Obie średnie wkrótce osiągną zwyżkowy crossover.

Co więcej, wskaźnik względnej siły (RSI) zbliżył się do poziomu wykupienia. Dlatego perspektywy dla indeksu są optymistyczne, a kolejny poziom referencyjny do obserwacji wyniesie 794 euro, czyli najwyższy punkt w 2023 r. Cena ta jest o około 4,65% wyższa od obecnego poziomu.

The post Analiza techniczna indeksu AEX po wyborach w Holandii: czy warto kupować? appeared first on Invezz

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Invezz.com