Captor Therapeutics złoży wniosek o start badań klinicznych w projekcie CT-01 w I półr.

ISBnews

Opublikowano 09.04.2024 10:16

Captor Therapeutics złoży wniosek o start badań klinicznych w projekcie CT-01 w I półr.

Warszawa, 09.04.2024 (ISBnews) - Captor Therapeutics kończy przygotowania kapsułek z lekiem i liczy na złożenie wniosku o rozpoczęcie badań klinicznych w ramach projektu CT-01 w I połowie bieżącego roku, poinformował prezes Tom Shepherd.

W ramach projektu CT-01 Captor Therapeutics zakończyła wszystkie niezbędne badania toksykologiczne oraz produkcję substancji aktywnej przeznaczonej do leczenia raka wątrobowokomórkowego. Dzięki wsparciu ICON, światowego lidera w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań w opiece zdrowotnej oraz organizacji badań klinicznych (CRO), spółka pozyskuje ośrodki kliniczne w Europie, podano.

"Zainteresowanie było tak znaczące, że nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich zainteresowanych udziałem we wstępnych badaniach. To świadczy o dużej potrzebie nowych metod leczenia tej choroby. Aktualnie kończymy przygotowania kapsułek z lekiem, co pozwoli nam na złożenie wniosku o rozpoczęcie badań klinicznych jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Ta chwila otworzy przed nami nowe szanse rozwojowe, nie tylko w obszarze biotechnologii, ale także na rynku kapitałowym. Postępy w rozwoju naszych kluczowych projektów skłaniają nas do optymistycznego spojrzenia na najbliższe miesiące, również w kwestii możliwości nawiązania partnerstw z podmiotami zagranicznymi" - powiedział Shepherd, cytowany w komunikacie.

W ramach projektu CT-03, koncentrującego się na degradacji białka MCL-1, unikalnym podejściu w terapii nowotworów układu krwionośnego, limfatycznego oraz guzów litych, firma zbliża się do momentu uruchomienia pakietu IND, który następnie umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych, wskazano dalej.

"Rozwijany w ramach projektu kandydat na lek jest obecnie jedynym degraderem białka MCL-1 rozwijanym przez przemysł farmaceutyczny. Dzięki temu widzimy olbrzymią szansę na rozwój cząsteczki typu 'first-in-class' dla tego niezwykle ważnego celu molekularnego w leczeniu nowotworów" - podkreślił członek zarządu, dyrektor naukowy dr Michał Walczak.

W przypadku CT-02, CT-05 potwierdzona została wysoka efektywność i selektywność związków w degradacji określonych celów molekularnych.

"W 2023 r. firma uzyskała dane in vitro, jak i wstępne dane in vivo dotyczące CT-02 i CT-05, które potwierdziły wysoką efektywność i selektywność tych związków w degradacji określonych celów molekularnych. Te odkrycia przyciągnęły uwagę dużych firm farmaceutycznych. W odpowiedzi, w kontekście projektu CT-02, firma postanowiła wyodrębnić dwie nowe inicjatywy lekowe, z uwagi na wydajność dwóch różnych serii molekularnych. Jedna z nich jest skierowana na leczenie chorób zapalnych mózgu, druga zaś skupia się na leczeniu ogólnoustrojowych chorób autoimmunologicznych. To z kolei zapoczątkowało rozmowy o współpracy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi zarówno terapią systemową, jak i terapią skierowaną do ośrodkowego układu nerwowego" - czytamy w komunikacie.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Obecnie Captor Therapeutics aktywnie poszukuje partnerów do współpracy nad projektem CT-05 oraz oboma inicjatywami w ramach CT-02, aby skoncentrować swoje zasoby badawcze przede wszystkim na projektach CT-01 i CT-03, podsumowano.

Captor Therapeutics to firma biofarmaceutyczna, specjalizująca się w opracowywaniu leków opartych na technologii Targeted Protein Degradation (TPD) do leczenia chorób o wysokich niezaspokojonych potrzebach medycznych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.

(ISBnews)

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany