Czy bańka „7 Wspaniałych” pęknie? Wyniki Apple, Amazon i Alphabet za kilka dni

Investing.com  |  Autor David Wagner

Edytor Katarzyna Plewa

Opublikowano 29.01.2024 13:32

h2 Investing.com - Wraz z mocno rozpędzonym sezonem wyników za IV kwartał i kilkoma rozczarowaniami w zanadrzu, niektórzy analitycy ostrzegają, że rynki znajdują się w bańce i mogą je opanować niedźwiedzie./h2

Dotyczy to w szczególności Jona Wolfenbargera, założyciela biuletynu rynkowego BullAndBearProfits.com, który w notatce opublikowanej w zeszłym tygodniu porównał obecne środowisko do bańki internetowej z końca lat 90. i początku XXI wieku.

"Dla tych z was, którzy nie przeżyli bańki technologicznej pod koniec lat 90-tych, dziś przeżywacie bańkę technologiczną 2.0. Dla przypomnienia, NASDAQ spadł o, około 80%, gdy tamta bańka pękła podczas łagodnej recesji na początku XXI wieku", powiedział Wolfenbarger. "Biorąc pod uwagę, iż wyceny giełdowe są dziś nawet wyższe niż w szczytowym momencie bańki technologicznej w 2000 r., nie bylibyśmy zaskoczeni podobnym spadkiem podczas następnej recesji".

h3 Co może ostatecznie spowodować eksplozję bańki? /h3

Wolfenbarger spodziewa się recesji, która uderzy w amerykańską gospodarkę. Wskazał na szereg wskaźników z rynku pracy, takich jak spadek liczby pracowników pełnoetatowych i korekty w dół przyrostu miejsc pracy, jako dowód na pogorszenie perspektyw gospodarczych.

Zwrócił ponadto uwagę, że tylko "Siedmiu wspaniałych" dodało łącznie około 5 bilionów dolarów do kapitalizacji rynkowej [w 2023 r.], co odpowiada całej japońskiej giełdzie.

I choć przyznał, że "niektóre z tych zysków są uzasadnione doskonałymi fundamentami, które te spółki wytworzyły", to jednak uważa, że istnieje "naturalna granica tego, jak długo może trwać to oszałamiające tempo" - dodał, wątpiąc w zdolność tych wiodących spółek do uzasadnienia dalszych zysków.

Wolfenbarger wskazał, że "w ujęciu historycznym podobne okresy kończyły się źle", przypominając, że "drogie akcje straciły 40% swojej wartości po japońskiej bańce z końca lat 80. i 50% swojej wartości po implozji sektora internetowego".

Należy zauważyć, że spośród spółek tworzących grupę Siedmiu wspaniałych, Tesla (NASDAQ:TSLA), jako pierwsza rozczarowała, z EPS 4,1% poniżej konsensusu i sprzedażą 2,3% poniżej oczekiwań, co spowodowało spadek cen akcji o prawie 13% dzień po publikacji.