DZIEŃ NA RYNKACH: Potężne spadki na Wall Street, rosną obawy o perspektywy gospodarki USA

PAP

Opublikowano 04.12.2018 22:09

DZIEŃ NA RYNKACH: Potężne spadki na Wall Street, rosną obawy o perspektywy gospodarki USA

(PAP) Wtorek na Wall Street przyniósł potężne spadki, gdyż inwestorzy obawiają się o przyszłość amerykańskiej gospodarki, słabną też nadzieje związane z poprawą relacji USA - Chiny. Na rynku długu w centrum uwagi znajduje się pierwsze od prawie 10 lat odwrócenie krzywej rentowności w niektórych segmentach.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 3,10 proc., czyli 800 pkt., do 25.027,07 pkt.

S&P 500 spadł o 3,24 proc. i wyniósł 2.700,06 pkt.

Nasdaq Comp (WA:CMP). poszedł w dół o 3,80 proc. do 7.158,43 pkt.

W środę rynki finansowe w USA będą nieczynne z powodu narodowego dnia żałoby - na cześć zmarłego byłego prezydenta USA George'a HW Busha.

Indeksy na światowych giełdach jeszcze w poniedziałek mocno rosły po tym, jak USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym. Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, przy okazji szczytu G20.

We wtorek jednak zaczęły przeważać obawy, że poprawa relacji między USA i Chinami jest tylko tymczasowa i tak naprawdę niewiele zmienia.

W efekcie do głosu doszli sprzedający akcje, początkowo w pierwszej części sesji, zniżki były jeszcze umiarkowane, ale ostatnie godziny handlu przyniosły już prawdziwą wyprzedaż papierów.

Ostre spadki większość analityków tłumaczy obawami rynku, że amerykańska gospodarka powoli staje na skraju recesji. Świadczyć o tym mają zarówno ostatnie słabsze dane makroekonomiczne i odczyty wskaźników nastrojów, jak i sytuacja na rynku długu.

Na rynku długu w centrum uwagi znajduje się pierwsze od 2007 r. odwrócenie krzywej rentowności w niektórych segmentach na jej krótkim końcu. W poniedziałek spread między rentownościami 3- i 5-letnich Treasuries, a następnie 2- i 5-letnch spadł poniżej zera i utrzymuje się pod kreską również we wtorek.

Z kolei rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych USA kontynuuje marsz w górę do poziomów nienotowanych od początku 2008 r., 2,41 proc.

Odwrócenie krzywej rentowności oznacza, że rynek oczekuje w przyszłości spadku stóp procentowych w stosunku do obecnych poziomów, a to mogłoby nastąpić wtedy, gdyby w gospodarce doszło do recesji.

Analitycy wskazują jednak, że ważniejszym sygnałem ewentualnego wystąpienia recesji niż odwrócenie kilku segmentów krótkiego końca krzywej rentowności byłoby ujemne nachylenie krzywej w kluczowym segmencie 2-10 lat, do czego jeszcze nie doszło.

"Prawdziwa inwersja odzwierciedlałaby wycenianie przez rynek jakichś obniżek stóp procentowych w 2020 r.” – powiedział Gennadiy Goldberg, strateg TD Securities.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

Wśród amerykańskich spółek mocno zniżkowały m.in. akcje Boienga i Caterpillara, czyli koncernów mocno uzależnionych od sprzedaży eksportowej.

Tracił na wartości również Apple (NASDAQ:AAPL), co pociągnęło spadek indeksu Nasdaq z powrotem do poziomów ponad 10 proc. niższych od sierpniowych szczytów.

Inwestorów może też niepokoić ostry spadek spółek transportowych i logistycznych, które często uważane są za barometr recesji. Subindeks Dow Jones Transportation Average, grupujący m.in. linie lotnicze, firmy kolejowe i oferujące transport ciężarowy, spadł we wtorek ponad 5 proc.

Ponad 4 proc. zniżkował indeks KBW Banking, grupujący akcje banków i instytucji finansowych.

"Mamy wczesne sygnały możliwej recesji. Inwestorzy martwią się o wzrost gospodarczy przy rosnących stopach procentowych" - uważa Matt Peden, główny strateg inwestycyjny z GuideStone Capital Management.

Wraz ze zbliżaniem się do końca 2018 roku, coraz więcej banków inwestycyjnych zaczyna przedstawiać pesymistyczne prognozy na przyszły rok. Bank of America Merill Lynch spodziewa się, że rynek niedźwiedzia utrzyma się w 2019 roku, a dołek nastąpi w pierwszej jego połowie.

We wtorek głos zabrał John C Williams, prezes Fed z Nowego Jorku. Członek Fed ocenił, że dalsze, stopniowe podwyżki stóp procentowych w USA byłyby słuszne.

W ocenie Williamsa, amerykańska gospodarka jest w dobrej kondycji i wciąż będzie rozwijać się w solidnym tempie.

Prezes Fed z Nowego Jorku zaznaczył też, że inflacja znajduje się blisko 2-proc. celu inflacyjnego, a płace rosną.

"Spodziewam się, że inflacja CPI może wzrosnąć nieznacznie powyżej 2 proc." - dodał.

Najbliższe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Fed (FOMC) zaplanowano na 18-19 grudnia. Rynek wycenia ponad 70-proc. prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki stóp procentowych o 25 pb. Byłaby to czwarta podwyżka w tym roku.

Zaplanowane wcześniej na środę wystąpienie prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella zostało odwołane z powodu żałoby w USA.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,80 proc., niemiecki DAX zniżkował o 1,14 proc., brytyjski FTSE 100 poszedł w dół o 0,56 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,82 proc.

Najmocniejsze spadki notował europejski sektor samochodowy, który od kilku miesięcy jest najbardziej wrażliwy na doniesienia ws. wojny handlowej między USA i Chinami.

Kurs francuskiej spółki Faurecia spadł o 6,5 proc., po tym jak Jefferies obniżył cenę docelową firmy. Mocno zniżkował też kurs Volkswagena (DE:VOWG) (-3 proc.).

W Europie ministrowie finansów państw strefy euro porozumieli się we wtorek rano w sprawie reform architektury eurolandu, które mają wzmocnić ją na wypadek kryzysów. Prace nad osobnym eurobudżetem mają trwać, ale na razie nie ma harmonogramu jego uruchomienia.

Na rynku paliw inwestorzy czekają na czwartkowe spotkanie OPEC+ w Wiedniu, podczas którego ministrowie ropy z kartelu oraz przedstawiciele innych krajów - producentów ropy - ocenią sytuację na globalnych rynkach paliw. (PAP Biznes)

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany