DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie "poczekamy-zobaczymy"

PAP

Opublikowano 06.06.2017 09:45

DZIEŃ NA RYNKACH: Na giełdach w Europie "poczekamy-zobaczymy"

(PAP) Na giełdach w zachodniej Europie ostrożne reakcje inwestorów przez zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii, czwartkowym przesłuchaniem byłego szefa FBI i decyzją Europejskiego Banku Centralnego - podają maklerzy.

W CZWARTEK WYBORY W W.BRYTANII - MOŻE BYĆ RÓŻNIE

Rządząca w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna może liczyć na zaledwie 1,1 proc. przewagi nad opozycyjną Partią Pracy - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Survation dla telewizji ITV (LON:ITV) przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Badanie zostało przeprowadzone przed sobotnim zamachem terrorystycznym w Londynie, w którym zginęło 7 osób, a 48 zostało rannych.

To kolejny obraz opinii publicznej pokazujący zmniejszającą się przewagę rządzącego ugrupowania przed czwartkowym głosowaniem.

Inne sondaże wskazują jednak, że torysi mogą liczyć nawet na 11 punktów procentowych przewagi (sondaż ICM Research), ale jednocześnie - zdaniem YouGov - żadna partia nie uzyska nawet samodzielnej większości, co doprowadzi do powstania tzw. "hung parliament" (parlamentu w zawieszeniu).

Nowy rząd będzie miał za zadanie m.in. przeprowadzić Wielką Brytanię przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, a także odpowiedzieć na narastające zagrożenie zamachami terrorystycznymi.

COMEY TEŻ PRZYGOTOWUJE SIĘ DO CZWARTKU

W czwartek były szef FBI James Comey, zdymisjonowany 9 maja, pojawi się przed komisją Kongresu USA.

Comey ma zeznawać przed senacką komisją wywiadu w sprawie domniemanego ingerowania przez Rosję w kampanię przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku oraz domniemanych powiązań między władzami w Moskwie a członkami sztabu wyborczego Trumpa.

Oczekuje się, że były szef FBI, który nadzorował śledztwo w sprawie rosyjskich wątków i 9 maja został niespodziewanie zwolniony przez Trumpa ze stanowiska, będzie mówił na temat śledztwa oraz rozmów z szefem państwa o tej sprawie.

Ze szczególnym zainteresowaniem komentatorzy oczekują, czy Comey potwierdzi przytaczane przez media doniesienia, że Trump próbował wywierać na niego naciski w związku ze śledztwem w sprawie roli Rosji.

Biały Dom poinformował w poniedziałek, że prezydent USA Donald Trump nie skorzysta z przysługujących mu uprawnień, by powstrzymać byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya przed zeznawaniem przed komisją Kongresu.

"Sentyment na rynkach jest bardzo kruchy" - mówi Masashi Murata, starszy strateg walutowy w Brown Brothers Harriman.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

"Raczej nie mamy się co spodziewać wzrostu PKB w USA w tym roku powyżej 3 proc. za rządów administracji prezydenta Trumpa, na dodatek w środku skandali politycznych" - dodaje.

I JESZCZE EBC

Inwestorzy myślą też już o czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, gdy ogłosi on decyzję w sprawie swojej polityki monetarnej.

W centrum uwagi znajdzie się kwestia normalizacji ultra luźnej polityki monetarnej banku. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być podniesienie oceny bilansu ryzyka dla wzrostu w eurolandzie lub zmiana brzmienia forward guidance (komunikacja w zakresie polityki pieniężnej w długim terminie). EBC przedstawi także nowe kwartalne projekcje inflacji i PKB.

Na rynku dominują spekulacje, że EBC zdecyduje się podnieść ocenę bilansu ryzyka dla wzrostu gospodarczego w strefie euro do neutralnej z "negatywnej, lecz poprawiającej się” obecnie.

"W takiej sytuacji lepiej zachować postawę +poczekamy-zobaczymy+ przed czwartkowym wyborami na Wyspach, przesłuchaniem Comey'a i EBC" - mówi Yutaka Miura, starszy analityk techniczny w Mizuho Securities Co.

"I tak wskaźniki giełdowe są teraz blisko najwyższych poziomów, więc nie ma potrzeby, aby się jakoś zbytnio aktywizować przed takimi ważnymi wydarzeniami" - dodaje.

ZŁOTO NAJDROŻSZE OD 7 TYGODNI

Złoto jest we wtorek wyceniane najwyżej od 7 tygodni przed czwartkowymi ważnymi wydarzeniami w Europie i USA.

Kruszec w dostawach natychmiastowych zyskuje 0,8 proc. do 1.289,60 USD za uncję - najwyżej od 19 kwietnia.

"Rynki skupiają uwagę na politycznej niepewności zarówno w Europie jak i w USA" - mówi Felicity Emmett z Australia & New Zealand Banking Group. "Napięcie na Bliskim Wschodzie ma niewielki wpływ na rynki" - dodaje.

W poniedziałek Arabia Saudyjska oskarżyła Katar o wspieranie szyickich milicji w regionie, które zdaniem Rijadu są popierane głównie przez Iran, i zerwała z nim kontakty dyplomatyczne.

W ślad za Arabią Saudyjską stosunki z Katarem zerwały Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn, również oskarżając to państwo o wspieranie terroryzmu, w tym Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego. Na taki ruch zdecydowały się też Jemen, Libia i Malediwy.

WE WTOREK MAŁO DANYCH Z GOSPODARKI

O godz. 10.30 inwestorzy poznają wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro w czerwcu, wyliczany przez Sentix. Analitycy spodziewają się indeksu bez zmian - na poziomie 27,4 pkt.

O 11.00 w strefie euro zostanie zaś podana informacja o sprzedaży detalicznej w regionie w kwietniu - ekonomiści szacują mdm +0,2 proc., a rdr +2,1 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3569,56 -0,28 0,23
DAX Niemcy 12778,54 -0,35 1,18
FTSE 100 W.Brytania 7518,42 -0,10 -0,11
CAC 40 Francja 5285,35 -0,42 -0,39
IBEX 35 Hiszpania 10847,20 -0,34 -0,27
FTSE MIB Włochy 20630,73 -0,44 -0,88

(PAP Biznes)

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany