eToro: 67% inwestorów indyw. kupuje krajowe akcje lub ma taki zamiar, 49% - zagraniczne

ISBnews

Opublikowano 29.03.2023 13:52

Zaktualizowano 29.03.2023 15:28

eToro: 67% inwestorów indyw. kupuje krajowe akcje lub ma taki zamiar, 49% - zagraniczne

Warszawa, 29.03.2023 (ISBnews) - Odsetek polskich inwestorów indywidualnych posiadających akcje notowane za granicą lub planujących ich zakup w ciągu najbliższych trzech miesięcy wzrósł do 49% na koniec marca z 41% na koniec ub.r., wynika z badania Puls Inwestora Indywidualnego, przeprowadzonego przez sieć inwestowania społecznościowego eToro. Pomimo eksplorowania międzynarodowych możliwości, akcje krajowe pozostają najpopularniejszym aktywem - 67% inwestuje lub planuje zainwestować w akcje lokalne w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Zagraniczne akcje są najpopularniejsze wśród inwestorów w grupie wiekowej 18-34, z 62%, a najmniej popularne wśród grupy 55+, z 28% posiadającymi je lub planującymi w nie zainwestować, podano.

-----------------------------------

Zapraszamy na webinar: Jak wykorzystać analizę techniczną w inwestowaniu z trendem? - już jutro! Webinar jest bezpłatny.

-----------------------------------

"Po 15 miesiącach słabych rynków polscy inwestorzy indywidualni coraz częściej dywersyfikują swoje inwestycje, celując w różne klasy aktywów. W ciągu najbliższych trzech miesięcy respondenci planują zwiększyć swoją alokację w surowce (26%), obligacje krajowe (22%) oraz waluty (24%). Polscy inwestorzy pozostają silni mimo trudnych warunków. Obecna zmienność na rynku wpływa na decyzje polskich inwestorów. Nie obawiają się oni zbytnio o przyszłość rynku pracy - 75% czuje się w tej kwestii bezpiecznie" - czytamy w komunikacie.

Ponadto trzech na czterech (76%) jest pewnych swoich inwestycji. Nadal jednak jedna czwarta (25%) respondentów nie jest pewna swoich dochodów i poziomu życia. Ponad połowa respondentów (51%) obawia się o polską gospodarkę, a 49% o gospodarkę światową. Kalkulując ryzyko dla swoich portfeli w najbliższej przyszłości, w ciągu najbliższych trzech miesięcy (27%) za największą obawę uznaje inflację. Prawie co czwarty (23%) nadal czuje się też zaniepokojony wpływem konfliktu międzynarodowego.

Patrząc na ogólne zestawienie w tym kwartale, należy uwzględnić motywy stojące za niektórymi wyborami i strategiami inwestycyjnymi. Około 47% respondentów przyznaje, że inwestuje w celu zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa. Z kolei 29% deklaruje, że inwestuje w celu pokonania skutków inflacji, zabezpieczając swój kapitał w różnych aktywach odpornych na inflację, podano również.

"Polskich inwestorów zdecydowanie charakteryzuje zimna krew. W czasach zwiększonej zmienności rynkowej aż 76% jest pewnych swojej strategii i składu portfela inwestycyjnego. Z drugiej strony, aż 75% Polaków uważa swoją pracę za bezpieczną w czasie spowolnienia gospodarczego i nie obawia się jej utraty. Większa pewność siebie inwestorów wynika również z rosnącego poziomu dywersyfikacji. Polacy coraz częściej wybierają aktywa zagraniczne, gdyż inwestowanie w nie nigdy nie było tak łatwe i tanie jak teraz" - skomentował analityk rynkowy w eToro Paweł Majtkowski, cytowany w materiale.

Pobierz aplikację
Dołącz do milionów osób, które dzięki Investing.com są zawsze na bieżąco z sytuacją na rynkach finansowych.
Pobierz

W duchu dywersyfikacji polscy inwestorzy planują sięgać ze swoimi inwestycjami poza Polskę. Około 33% uważa, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy rynek amerykański okaże się korzystny, 18% uważa, że warto wystawić swoje portfele na rynki europejskie, a 10% uważa, że rynki chińskie i rynki wschodzące będą atrakcyjne w tym roku. Jak wynika z badania eToro, 56% polskich inwestorów indywidualnych spodziewa się w najbliższym czasie powiększenia swojego obecnego budżetu inwestycyjnego. W ubiegłym kwartale było to 53% respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 20 lutego - 9 marca 2023 roku i zrealizowane przez firmę badawczą Opinium. Inwestorzy indywidualni zostali zdefiniowani jako samodzielnie zarządzający lub doradzający i musieli posiadać co najmniej jeden produkt inwestycyjny, w tym akcje, obligacje, fundusze, inwestycyjne ISA lub ich odpowiedniki.

(ISBnews)

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany