🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce

Opublikowano 19.01.2024, 12:32
© Reuters Zła wiadomość dla kredytobiorców - RPP o stopach procentowych w Polsce
PEO
-
INGP
-

Inflacja w Polsce spada, a odczyty w kolejnych miesiącach bedą jeszcze niższe. To jednak wcale nie musi oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej będzie skora do kolejnych obniżek stóp procentowych. Co więcej - mogą one pozostać na obecnym, wciąż bardzo wysokim poziomie przez cały 2024 rok, co jest mało optymistyczną wiadomością dla kredytobiorców.

Na skróty:

  • Członek RPP uważa, że oczekiwania co do kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce są zbyt duże
  • Jego zdaniem stopy mogą pozostać bez zmian przez dłuższy czas
  • Jest to związane przede wszystkim z inflacją, która ponownie da o sobie znać w drugiej połowie roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
 

Na niższe raty kredytu trzeba będzie poczekać

Członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w wywiadzie udzielonym portalowi 300gospodarka przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami w kwestii kolejnych obniżek stóp procentowych w Polsce. Duża część analityków bierze bowiem pod uwagę scenariusz, w którym do kolejnego luzowania polityki monetarnej (cięcia stóp procentowych) dojdzie już na marcowym posiedzeniu RPP (5-6 marca).

Zdaniem Koteckiego „można raczej założyć, że stopy procentowe w Polsce nie zostaną obniżone tak szybko, jak oczekują tego analitycy rynku finansowego i zostaną dłużej utrzymane na tym poziomie, na którym są obecnie”. Członek RPP zwraca uwagę na to, że wprawdzie marcowy odczyt inflacji może przynieść spadek dynamiki cen nawet poniżej poziomu 3 proc. w skali roku, tym samym po raz pierwszy od trzech lat osiągając wartość w granicach górnych widełek celu inflacyjnego NBP, jednak nie potrwa to zbyt długo. Zarówno zdaniem Koteckiego, jak i większości analityków, w kolejnych miesiącach dynamika inflacji w Polsce zacznie rosnąć. „W drugiej połowie roku wskaźnik CPI może znowu wrócić do poziomu 6-7 proc. W ujęciu rocznym” - uważa Ludwik Kotecki. Zdaniem członka RPP tak wysokiej inflacji nie można będzie ignorować, dlatego też oczekiwanie kolejnych obniżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach może okazać się bezcelowe. Kotecki twierdzi również, że samo dojście do celu inflacyjnego NBP (nie biorąc pod uwagę pojedynczych odczytów „w granicach celu”) może zająć nawet kolejne dwa lata.

Opinia ta pokrywa się z ostatnimi, listopadowymi projekcjami makroekonomicznymi NBP, wedle których - przy założeniu pozostawienia stóp na obecnym poziomie - inflacja konsumencka w 2025 roku wyniesie 3,7 proc., co oznacza że wciąż będzie wyższa niż górne odchylenie celu inflacyjnego NBP.

Kolejne projekcje NBP zostaną opublikowane po marcowym posiedzeniu RPP i to w dużej mierze właśnie na ich podstawie członkowie Rady będą podejmować decyzje.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stopy procentowe w Polsce - jest decyzja RPP! Impuls do wzrostu kursu złotego (PLN)

 

Analitycy Banku Pekao (WA:PEO), podobnie jak Ludwik Kotecki, również nie spodziewają się w 2024 roku jakichkolwiek obniżek stóp procentowych. To zaś, przy obecnej stopie referencyjnej NBP na poziomie 5,75 proc., oznaczałoby realnie dodatnią stopę procentową w Polsce przez większość roku (sytuację, w której główna stopa procentowa jest wyższa niż stopa inflacji). Oprócz tego analitycy Pekao spodziewają się inflacji w 2024 roku na poziomie 5 proc., czyli nieco wyższej niż w projekcji NBP (4,6 proc.) oraz dynamiki PKB na poziomie 3 proc.

 

Znacznie bardziej gołębi są natomiast analitycy ING Banku Śląskiego (WA:INGP): „Nasz scenariusz bazowy zakłada spadek stóp o 25-50 pb, a decyzja o łagodzeniu polityki pieniężnej może nastąpić w maju”. Co ciekawe, jest to argumentowane tym, że przy jednoczesnych oczekiwanych obniżkach stóp w strefie euro i w USA pozostawienie przez RPP oprocentowania bez zmian skutkowałoby „dużym umocnieniem kursu polskiego złotego”.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gospodarka Niemiec - recesja trwa, ale ten wskaźnik robi niespodziankę

 

 

Dla przypomnienia: Rada Polityki Pieniężnej jak dotąd zdecydowała się na dwie „przedwyborcze” obniżki stóp procentowych - o 75 pb. we wrześniu oraz o 25 pb. w październiku ubiegłego roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ani grosza do budżetu! Gigantyczna strata NBP potwierdzona

 

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.