🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

KE pozyskała 6 mld euro z obligacji w ramach kolejnej transakcji konsorcjalnej

Opublikowano 15.05.2024, 10:41
© Reuters.  KE pozyskała 6 mld euro z obligacji w ramach kolejnej transakcji konsorcjalnej
EU50
-
FGBL
-

Warszawa, 15.05.2024 (ISBnews) - Komisja Europejska pozyskała 6 mld euro z obligacji UE w ramach kolejnej transakcji konsorcjalnej na rok 2024, podała Komisja. Środki trafią na finansowanie programów m.in. NextGeneration EU. W tym roku KE wydała ok. 59 mld euro z wydatków, zaplanowanych na 75 mld euro w I poł. 2024 r.

Całkowite zadłużenie UE wynosi obecnie 517 mld euro.

"Transakcja dotyczyła nowej obligacji o wartości 6 miliardów euro z terminem wykupu 5 października 2054 r. Rentowność nowej 30-letniej obligacji w ramach ponownej oferty wyniosła 3,385%, co odpowiada cenie 99,825%. Otrzymane oferty opiewały na kwotę 86 miliardów euro. Odpowiada to ponad 14-krotnemu wskaźnikowi nadsubskrypcji" - czytamy w komunikacie.

Wpływy z transakcji zostaną przeznaczone na finansowanie programów politycznych UE, podano także.  

Wspólnymi wiodącymi menadżerami tej transakcji byli Credit Agricole (EPA:CAGR) CIB, Goldman Sachs (NYSE:GS) Bank Europe SE, Morgan Stanley (NYSE:MS), NatWest Markets i Santander. 

Komisja wydała obecnie około 59 mld euro ze swojego docelowego poziomu finansowania wynoszącego 75 mld euro na pierwszą połowę 2024 r. Kolejną transakcję zaplanowano na 27 maja 2024 r.

Komisja Europejska jest uprawniona na mocy Traktatów UE do zaciągania pożyczek na międzynarodowych rynkach kapitałowych w imieniu Unii Europejskiej. Wszystkie emisje realizowane przez Komisję Europejską denominowane są wyłącznie w euro.

Zadłużenie UE jest gwarantowane przez budżet UE, a wpłaty do budżetu UE stanowią bezwarunkowy obowiązek prawny wszystkich państw członkowskich na mocy Traktatów UE, podała Komisja.

Komisja Europejska wykorzystuje wpływy z emisji obligacji do finansowania wybranych programów politycznych UE. Przełomowym programem politycznym finansowanym obecnie z pożyczek UE jest program naprawy gospodarczej NextGenerationEU. UE wykorzystuje również emisję obligacji do finansowania pożyczek o wartości do 33 mld euro dla Ukrainy w ramach instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w latach 2024-2027.

W styczniu 2023 r. UE wprowadziła ujednolicone podejście do finansowania, rozszerzając strategię zróżnicowanego finansowania ustanowioną pierwotnie dla NextGenerationEU na wszystkie inne programy polityczne finansowane z pożyczek UE. Po wprowadzeniu tego podejścia UE finansuje swoje różne programy polityczne poprzez emisję jednomarkowych obligacji UE, a nie obligacji oddzielnie oznakowanych dla poszczególnych programów.

Dzięki obecnej transakcji UE wyemitowała obligacje UE o wartości 343 mld euro w ramach ujednoliconego podejścia do finansowania. Z zebranych wpływów wypłacono państwom członkowskim w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności prawie 228 mld euro. Kolejne 54 mld euro przeznaczono na inne programy UE korzystające z finansowania NextGenerationEU, podano.

Ponadto w 2024 r. w ramach instrumentu finansowego dla Ukrainy wypłacono Ukrainie ponad 6 mld euro, co stanowi uzupełnienie kwoty 18 miliardów euro wypłaconych Ukrainie w ramach pomocy makrofinansowej+ w 2023 r.

W komunikacie wskazano, że Komisja angażuje się w krótkoterminowe operacje zarządzania płynnością w celu potrzeb finansowych, dlatego zebrane kwoty nie będą koniecznie równe kwotom wypłaconym. Całkowite zadłużenie UE wynosi obecnie 517 mld euro.

Komisja zapowiada, że będzie wspierać wykorzystanie obligacji UE w umowach odkupu poprzez wprowadzenie opcji wykupu jeszcze w 2024 r.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.