🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Analiza EURPLN USDPLN. Złotówka pod presją przed decyzją RPP

Opublikowano 08.02.2023, 12:50
USD/PLN
-
EUR/PLN
-

Dzisiaj najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych poznamy decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że nie będziemy świadkami niespodzianki a RPP pozostawi stopy na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że w dalszym ciągu znajdujemy się w trypie wait and see, który wskazuje, że rada w dalszym ciągu zostawia sobie furtkę do dalszych podwyżek. Niezwykle istotne będą dane na temat inflacji w pierwszych miesiącach nowego roku. Jeżeli zobaczylibyśmy nagły skok powyżej 20%, Rada Polityki Pieniężnej znalazłaby się pod nie lada presją na kontynuację zacieśniania polityki monetarnej. Tymczasem w ostatnich dniach polski złoty wyraźnie traci do głównych walut, ze szczególnym uwzględnieniem euro, które zyskało do polskiego złotego ok. 6-7 groszy od początku miesiąca.

------------------------

Jeśli interesuje Cię prognoza PLN: Zapisz się na bezpłatny webinar Polski złoty w 2023 roku


Webinar Forex Prognoza Polski złoty

------------------------

Kiedy można oczekiwać obniżek stóp procentowych?

Pytanie zadane w podtytule z pewnością interesuje większość polskich kredytobiorców, których raty nie rzadko wzrosły o ponad 100% na przestrzeni 2022 roku. Wygląda na to, że w najbliższym półroczu na taki ruch RPP się nie zdecyduje, gdyż inflacja w dalszym ciągu pozostaje znacząco powyżej celu. Podobnego zdania są ekonomiści m.in. PKO Banku Polskiego:

“Spodziewamy się, że Rada pozostanie w trybie wait-and-see, czekając zarówno na styczniową inflację, jak i na marcową projekcję inflacyjną.”

Rynki finansowe w postaci wyceny kontraktów na stopę WIBOR wskazują, że pierwsze obniżki będą możliwe dopiero na przełomie 2023 oraz 2024 przy założeniu, że inflacja będzie konsekwentnie spadać. W kontekście przewidywań co do przyszłego poziomu stóp procentowych nie sposób abstrahować od sytuacji za granicą, szczególnie w USA. Pomimo że zeszłotygodniowe posiedzenie FED było odebrano jako gołębie, tak piątkowe mocne dane z amerykańskiego rynku pracy, powodują, że władze Rezerwy Federalnej najprawdopodobniej będą musiały kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych. To nie jest dobra wiadomość dla RPP, gdyż mocniejszy dolar powinien być jednym z czynników wywierających presję na wzrost cen w Polsce, jako kraju importującego surowce.

Czy RPP obiera słuszną drogę?

W ramach polskiej debaty publicznej mamy duży rozdźwięk, jeżeli chodzi o stosunek do aktualnie prowadzonej przez RPP polityki monetarnej. Można usłyszeć głosy o konieczności jak najszybszego obniżania stóp, a z drugiej strony mamy również obóz stojący na stanowisku kontynuacji cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Na czele tego drugiego w ramach zarządu RPP stoi Profesor Joanna Tyrowicz, która weszła w skład organu decyzyjnego we wrześniu zeszłego roku.

Według jedynej kobiety w składzie Rady Polityki Pieniężnej wysoka inflacja najprawdopodobniej utrzyma się zarówno w 2023 roku i może trwać również w okresie 2024-25, co jest jednak według Pani Profesor wariantem optymistycznym. Długi okres trwania wysokiej dynamiki wzrostu cen, to poważne zagrożenie dla stabilności gospodarczej kraju, i utrzymujący się ciężar wysokich rat dla kredytobiorców. Dlatego też kontynuacja podwyżek stóp procentowych jest gorzką pigułką, którą trzeba przełknąć, aby uniknąć utrwalenia się inflacji na długie lata.

Z podobnymi dylematami borykają się wszystkie banki centralne na świecie. Balans pomiędzy utrzymaniem inflacji w ryzach przy jednoczonym niedoprowadzeniu do głębokiej recesji to niezwykle trudna sztuka. Z uwagi na to, że mamy de facto do czynienia z ręcznym sterowaniem wysokością stóp procentowych, co wynika z natury Banku Centralnego, ustalenie jej idealnego poziomu jest w praktyce niemożliwe.

USDPLN z potencjałem na dalsze wzrosty

Od początku miesiąca jesteśmy świadkami silnego odbicia na parze walutowej USDPLN, które jak na razie zostało wyhamowanie w okolicach 4,47, gdzie wypadają lokalne maksima z początku roku.

Analiza EURPLN USDPLN. Złotówka pod presją przed decyzją RPP

Rysunek 1. Analiza techniczna USDPLN

Z uwagi na piątkowe odczyty z rynku pracy w USA, presja na umocnienie dolara może pozostać wysoka. Jeżeli zobaczymy kontynuację wzrostów i przełamanie 4,47, wówczas otwiera się droga do kolejnego oporu nieco powyżej 4,50 zł za jednego dolara.

Strona popytowa pokazała swoją siłę również na EURPLN. Krótkoterminowy rajd byków został wyhamowany w okolicach 4,78, skąd odreagowanie zmierza do ataku najbliższego wsparcia 4,73.

Analiza EURPLN USDPLN. Złotówka pod presją przed decyzją RPP

Rysunek 2. Analiza techniczna EURPLN

Warto obserwować reakcję ceny w ramach wskazanego wsparcia, gdyż jego wyraźna obrona może być sygnałem dla rozpoczęcia kolejnej fali wzrostowej.

Jeśli interesuje Cię prognoza PLN: Zapisz się na webinar Polski złoty w 2023 roku

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.