🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Ceny surowców w odwrocie. 3 największe przeceny w czerwcu

Opublikowano 05.07.2022, 11:48
PGN
-
HG
-
NG
-
ZW
-
GAZP
-

Obawy o znaczne wyhamowanie wzrostu gospodarczego przede wszystkim w USA oraz Europie zatrzymały dynamiczne wzrosty cen surowców, które w zdecydowanej większości taniały w zeszłym miesiącu. Bardzo prawdopodobne, że kolejne kwartały będą stały pod znakiem kontynuacji odreagowania, gdyż czołowe banki centralne nie powinny zejść z obranej ścieżki zacieśniania polityki monetarnej. Spadki cen surowców są podstawowym warunkiem do zatrzymania inflacji, której szczyt możemy zobaczyć już w najbliższych miesiącach. Największą przeszkodą w realizacji tego scenariusza może być cena gazu w Europie, która jako jedyna wśród głównych surowców zaliczyła dwucyfrowy wzrost. Główną przyczyną jest znacząca redukcja dostarczonego surowca z Rosji, która obecnie jest o 50% niższa niż w analogicznym okresie rok temu w przypadku gospodarki niemieckiej. To sprawia, że Europa może wpaść w poważny kryzys energetyczny w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Pomimo wzrostu cen gazu na rynku europejskim segment kontynuuje odreagowanie, które odzwierciedlone jest na podstawie wykresu CRB pokazujący wycenę szerokiego sektora surowców.


Ceny surowców w odwrocie. 3 największe przeceny w czerwcu

Rysunek 1. Notowania indeksu CRB, źródło: tradingeconomics.com

 

Dywergencja cen gazu pomiędzy Europą oraz USA powiększa się

Na początku czerwca doszło do wybuchu pożaru w terminale Freeport, który może być nieczynny nawet przez 3 miesiące do końca sierpnia. Ten incydent, spowodował znaczącą dywergencję pomiędzy cenami gazu w Europie oraz USA, z uwagi na fakt, iż gazoport jest jednym z głównych kanałów dostaw gazu ziemnego do Europy Zachodniej. Największe problemy mogą mieć Holendrzy, którzy mają aktualnie ograniczone możliwości dostaw jednakowo z kierunku rosyjskiego oraz amerykańskiego.

Paradoksalnie beneficjentem obecnej sytuacji będzie Polska, która ma podpisane kontrakty na długoterminowe dostawy skroplonego gazu ziemnego z USA odbierane w terminalu w Świnoujściu po cenach rynkowych w USA. Zgodnie z informacjami podanymi przez PGNiG (WA:PGN) do Polski dotarły już 3 z 6 zaplanowanych dostaw, których szacunkowy koszt ma być o 20-30% niższy niż ten wynikający z kontraktu z Gazpromem (MCX:GAZP).

W wyniku nałożenia się awarii w USA oraz ograniczenia dostaw gazu z kierunku rosyjskiego ceny na rynku w europie wzrosły o 33% podczas gdy za oceanem doszło do 37% przeceny na przestrzeni ostatniego miesiąca.


Ceny surowców w odwrocie. 3 największe przeceny w czerwcu

Rysunek 2. Analiza techniczna notowań gazu ziemnego w USA oraz Londynie

Z technicznego punktu widzenia kluczowym poziomem oporu dla notowań w Londynie jest rejon 300 funtów za MMBtu. W przypadku jego przełamania możemy wrócić co najmniej do poziomów widzianych w pierwszej połowie marca.

 

Cena miedzi pokonuje kolejne wsparcia

Z uwagi na fakt, iż miedź jest jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych w przemyśle, pierwszym sygnałem nadciągających kłopotów w gospodarce jest przecena tego materiału. Na fali obaw dotyczących spowolnienia gospodarczego w USA, Europie oraz przede wszystkim Chinach miedź zanotowała już 20% spadek przez ostatni miesiąc, z łatwością przebijając kolejne poziomy wsparcia.


Ceny surowców w odwrocie. 3 największe przeceny w czerwcu

Rysunek 3. Analiza techniczna miedź

Aktualnie strona podażowa zmierza do ataku na wyraźnie zarysowany poziom wsparcia zlokalizowany w rejonie cenowym 3,40 dolarów za funt, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia co najmniej lokalnej reakcji. Jeżeli dojdzie do jego przełamania, co wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, wówczas niedźwiedzie powinny obrać kurs na okrągły obszar 3 dolarów.

 

Pszenica tanieje mimo utrzymującego się konfliktu na Ukrainie

Pewną niespodzianką mogą być dynamicznie spadające ceny pszenicy, które od majowych szczytów staniały już o ponad 30%. Obok odwrotu kupujących, zniechęconych do rynku surowców hasłem recesja, istotnym czynnikiem wspierającym przecenę są pozytywne prognozy dotyczące zbiorów w USA. Wydaje się jednak, iż zarówno z makroekonomczinego jak i technicznego punktu widzenia surowiec ten ma już ograniczone możliwości kontynuacji spadków. Należy pamiętać, że eksport ukraińskiej pszenicy jest w dalszym ciągu blokowany przez Rosjan, dodatkowo susza w Europie może znacząco wpłynąć na tegoroczne zbiory

Aktualnie sprzedający zbliżają się w okolice silnego poziomu wsparcia znajdującego się w rejonie cenowym 830 dolarów.


Ceny surowców w odwrocie. 3 największe przeceny w czerwcu

Rysunek 4. Analiza techniczna pszenica

Jeżeli ten obszar zostanie przełamany maksymalny zasięg dla niedźwiedzi to okolica okrągłego poziomu 800 dolarów.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.