Zgarnij zniżkę 40%

Chiny ciągle dużym zagrożeniem dla indeksów i USD

Opublikowano 17.09.2018, 02:07
Zaktualizowano 09.07.2023, 12:32

Podczas gdy USA wzmaga się ze skutkami huraganu Florence na wschodzie kraju, w mediach światowych pojawiają się informacje o możliwych skutkach wojny handlowej prowadzonej przez prezydenta D. Trumpa z Chinami.

W ostatnich tygodniach prezydent USA często wspominał o dalszej "ekspansji" w nakładaniu kolejnych ceł na produkty importowane z Chin. W jego zapowiedziawach oclony może zostać nawet cały chiński eksport. W odpowiedzi na nowe taryfy cele USA, na chwilę obecną Chiny ograniczają się prawie tylko do ceł odwetowych. Takie "łagodne" stanowisko Chin może niebawem ulec diametialnej zmianie.
Z ekonomicznego punktu widzenia nadwyżka handlowa po stronie Chin jest pod względem wartości wyrażonej w USD rekordowa w ostatnich latach. Powodem takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim fakt, że Chiny eksportują znacznie więcej towarów do USA niż importują. To stwarza sytuacje, w której oclenie nawet całego importu amerykańskiego przez Chiny nie przyniesie wymiernych korzyści i chcąc nie chcąc będzie trzeba sięgnąć po inne narzędzia finasnowe mogące, najdelikatniej rzezcz ujmując pogrążyć gospodarkę USA.

W ostatnich dniach co prawda prezydent Donald Trump nawołuje Chiny do ponowienia rozmów ws. porozumienia, co giełdy odbierają oczywiście pozytywnie. Wydaje się to jednak jedynie pozorne w realizacji celu zwalczenia chińskiego importu i "wsparcia" rozwoju/produkcji amerykańskiej gospodarki.

Najistotniejszym w kwestii trwającej wojny handlowej w naszej ocenie pozostaje fakt, że Chiny są największym wierzycielem długu USA i posiadają w nim blisko 19% udziału. Do tej pory Pekin nie używał groźby sprzedaży amerykańskich papierów skarbowych jako karty przetargowej w przedmiotowej wojnie handlowej, jednak istnieją mocne przesłanki, że wobec zapowiedzi oclenia nawet całego importu z Chin przez D.Trumpa, kwestia ta zostanie poruszona, co odbije się szerokim echem na światowych rynkach finansowych, nie wspominając nawet o sytuacji kiedy to Pekin sprzedał by 1,17bln dol. amerykańskiego długu.

Z technicznego punktu widzenia ciekawa sytuacja przedstawia się na indeksie S&P500, EurUsd i złocie, co stwarza potencjalne okazje inwestycyjne.

Instrument: S&P 500
Komentarz: W ostatni wtorek ceny kontraktów na ten indeks odbiły wzrostowo od poprowadzonej linii trendu (klina wzrostowego), o której wspominaliśmy naszym klientom. O ile jej obrona jest wynikiem sytuacji technicznej i zbiegu fundamentów (m.in. chęć D.Trumpa do podjęcia rozmów porozumieniowych z Chinami), o tyle jej przebicie nabiera tym samym jeszcze większego znaczenia dla rokowania dużych, spadkowych ruchów liczonych nie tyle w godzinach co dniach. Zważyć należy, że na interwale miesięcznym mamy mocne wykupienie, co samo w sobie daje potencjał większego odreagowanai spadkowego. Co więcej, ceny znajdują się obecnie bardzo istotnej strefie oporu między 2900 a 2921.82.
Na chwilę obecną możliwym pozostaje prospadkowa formacja podwójnego szczytu, gdzie punktem negacji jest poziom 2921.82, a targetem 2820 do nawet 2600. Inwestując jednak bardziej zapobiegawczo, warto rozważyć zlecenie SellStop po cenie 2879, który to poziom będzie już potwierdzeniem przebicia spadkowego wzrostowej i trzykrotnie potwierdzonej linii trendu wzrostowego interwału D1.

Wobec braku jeszcze istotnych fundamentów, riposty Chiny na cła amerykańskie, rynek może rozpocząć spadki bardzo niespodziewanie. Z tego też względu pozostaje oczekiwać możliwego "pęknięcia" dużej bańki spekulacyjnej tego instrumentu, co może nastąpić w każdej chwili.

O ile w/w rokowania spadkowe S&P500 nie należą do grupy wysokiego prawdopodobieństwa, warte są ryzyka, mając w szczególności na względzie bardzo wysokie proporcjie TP do SL, jakie można uzyskać wchodząc w rynek po obecnych cenach.


S&P 500 D1





Instrument: EurUsd
Komentarz:
W piątek, przed godziną 14stą pojawiły się mocne prognostyki większej konsolidacji między 1.1725, a ok. 1.1510 o czym powiadomiliśmy informacją SMS naszych klientów. Z tego też względu domniemać należało, że skoro 1.1725 zostało osiągnięte, możliwe są spadki w kierunku ok. 1.1530/10. Po publikacjach makroekonomicznych z USA w kolejnych minutach i godzinach, rynek mimo w większości negatywnego wydźwięku dla dolara poszedł w kierunku umocnienia USD, mocno potwierdzając nasze wskazania krótkoterminowe algorytmów.

Mając na względzie, że ostatnie fundamenty pozostające na niekorzyść USD, krótkoterminowe rokowania wzrostowe i nowe szczyty ostatnich tygodni dla tej pary pozostają bardzo prawdopodobne, gdzie punkt negacji klarowności wzrostów wypada przy 1.1431 (vide wykres).


EurUsd D1






Instrument: Złoto
Komentarz: Notowania złota pozostają w ostatnim czasie mocno skorelowane z USD, w tym z parą EurUsd. Obecnie prawdopodobna jest konsolidacja w zakresie ostatnich szczytów i dołków liczonych od końca sierpnia, przy czym ostatnie dna mają szansę zostać naruszone.

Prawdopodobnym punktem zwrotnym ku wzrostom w krótkim terminie są okolice 1189. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze zlecenie kupna z mniejszym wolumenem aktywować przy 1195/96 gdzie wypada najbliższe wsparcie, a kolejne starać się dołożyć przy cenie około 1190. Targetem minimum pozostaje 1225, a punktem negacji 1183.

Od strony fundamentalnej wzrosty wspiera m.in. wojna handlowa i gorsze niż oczekiwano istotne odczyty makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki z ostatniego tygodnia.

Marginalnie zwrócić uwagę należy, że z racji swojej korelacji instrumentów, rokowania dla EurUsd i Złota mogą jedneczośnie niepotwierdzić się.


Gold H4


Michael Angel

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.