🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Chiny hamują przez Europę

Opublikowano 13.04.2012, 20:33
AA
-
DU
-
PZU
-

WYDARZENIE DNIA
Garść danych makroekonomicznych z chińskiej gospodarki, które inwestorzy poznali przed rozpoczęciem piątkowej sesji, sugerują, że słusznie uwaga inwestorów od kilku dni stopniowo przenosi się do strefy euro.

Spadek dynamiki PKB Chin do 8,1 proc. z 8,9 proc. w IV kw. 2011 r. jest wynikiem gorszym niż oczekiwali ekonomiści (8,3 proc.), ale w mniejszym stopniu niż na twarde lądowanie Chin wskazuje na spowolnienie koniunktury w Europie. Chiński urząd statystyczny podreślił narastające trudności w stabilizowaniu kurczącego się eksportu, głównie do strefy euro. Z kolei sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, które rosną w dwucyfrowym tempie (piątkowe odczyty na poziomie +15,2 proc. r/r i +11,9 proc.r/r) pokazują, że chiński rynek wewnętrzny nie powinien jeszcze szczególnie niepokoić inwestorów.

W piątek po południu dwa duże amerykańskie banki zaprezentowały lepsze od prognoz analityków kwartalne wyniki finansowe i tym samym wpisały się pozytywny ton zainicjowany przez spółki Google i Alcoa. Tuż przed otwarciem sesji na Wall Street większość europejskich indeksów poruszała się poniżej kreski (WIG20 spadał o ok. 0,5 proc.), a szczególnie kiepsko radziła sobie giełda w Madrycie (-2,3 proc.). Dzień wcześniej inwestorzy dowiedzieli się, że produkcja przemysłowa w strefie euro, która rok temu rosła w tempie powyżej 5 proc. r/r, w lutym 2012 r. była o prawie 2 proc. niższa niż w lutym 2011r. (we Włoszech spadła o blisko 7 proc. r/r). Obawy inwestorów koncentrują się na peryferyjnych, ale już nie tylko na małych, gospodarkach strefy euro, czemu pod koniec tygodnia sprzyjały m.in. wiadomości o wzroście uzależnienia hiszpańskich banków od finansowania banku centralnego. Pożyczki zaciągięte w EBC osiągnęły w marcu nowy rekord - wzrosły do 228 mld EUR netto z 152 mld EUR przed miesiącem.
Krajowi inwestorzy zdecydowanie nie mogą narzekać na brak ważnych informacji z dużych spółek notowanych na warszawskim parkiecie, choć wśród doniesień medialnych twarde fakty często przeplatają się ze spekulacjami. Oprócz propozycji podziału zysku za 2011 r. w minionym tygodniu wiele dyskutowało się na temat fuzji i przejęć - TVN poinformował, że prowadzi rozmowy z Axel Springer na temat sprzedaży akcji Onet.pl, władze PZU zdementowały plotkę sugerującą możliwość przejęcia przez grupę ubezpieczeniową funduszu emerytalnego grupy ING, a większościowy akcjonariusz Banku BGŻ, Rabobank, zaprosił inwestorów, ze Skarbem Państwa na czele, do sprzedaży wszystkich akcji spółki po cenie o ponad 50 proc. wyższej od rynkowej. Wśród spółek, które zapowiedziały wypłatę dywidendy znalazły się m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa oraz PZU - stopy dywidendy wyniosły odpowiednio 5,8 proc. i 6,3 proc.
Piątkowa publikacja inflacji konsumenckiej wypadła zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów - ceny towarów i usług z modelowego koszyka GUS wzrosły w marcu 2012r. o 3,9 proc. r/r. Podobnie, jak od wielu miesięcy, Polaków najmocniej po kieszeniach uderzają ceny paliwa (rosnące o blisko 15 proc. r/r), natomiast o prawie 5 proc. w odniesieniu do pozimów sprzed roku potaniały odzież i obuwie. Złoty w piątek nie obronił się przed kontynuacją trendu spadkowego - za dolara płacono po południu 3,18 PLN, euro kosztowało 4,18 PLN a frank 3,48 PLN.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Łukasz Wróbel,
Noble Securities

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.