Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Czy inflacja bazowa w Polsce zaskoczy?

Opublikowano 14.09.2018, 12:29
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

Zgodnie z konsensusem rynkowym zarówno Bank Anglii (BoE), jak i Europejski Bank Centralny (ECB) nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Główne stopy procentowe zostały utrzymane odpowiednio na poziomie 0,75% oraz 0,0%. W ocenie BoE dalsze podwyżki stóp procentowych będą miały ograniczony charakter a istotnym czynnikiem wpływającym na inflację w dłuższym terminie będzie kondycja rynku pracy. Z kolei ECB potrzymał deklarację o chęci wygaszania programu skupu aktywów z końcem tego roku i utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do lata 2019 r. w celu zapewnienia powrotu inflacji do celu. Decyzji towarzyszyła publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych oraz konferencja prasowa Mario Draghi, która nie przyniosła nowych istotnych informacji odnośnie kształtowania się polityki pieniężnej banku w przyszłości. EBC obniżył lekko prognozy tempa wzrostu gospodarczego dla strefy euro na lata 2018-2019 oraz pozostawił bez zmian ścieżkę inflacji na lata 2018-2020 r. W kwestii dynamiki PKB zwrócono uwagę na rosnące na czynnik ryzyka wynikający z protekcjonistycznej polityki w handlu zagranicznym oraz napiętej sytuacji na rynkach wschodzących. Draghi dał jasno do zrozumienia, że ECB nie zamierza spieszyć się z zacieśnianiem polityki pieniężnej i planuje w dalszym ciągu wspierać perspektywy wzrostu gospodarczego oraz inflacji. Z kolei Bank Centralny Turcji (CTB) spełnił obietnicę i zdecydował się podwyższyć główna stopę procentową o 625 pb do poziomu 24%. Po skali reakcji rynku można stwierdzić, że było to zaskoczenie, które pomogło w odreagowaniu ostatniej deprecjacji na lirze. CTB zadeklarował także gotowość do dalszych działań w celu walki z inflacją, tym samym wyrażając jawny sprzeciw wobec komentarzy prezydenta Erdogana.


Wczorajszy odczyt inflacji CPI w USA potwierdził tendencję obserwowaną w sierpniowym wskazaniu inflacji PPI. Dynamika cen konsumpcyjnych wyniosła 2,7% r/r wobec oczekiwanego wzrostu o 2,8% r/r i 2,9% r/r w lipcu. Słabszy odczyt nie zmieni jednak planów Rezerwy Federalnej, by najprawdopodobniej już na wrześniowym posiedzeniu po raz kolejny zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych. Nieco słabsze dane ciążyły jednak walucie amerykańskiej. W wyniku słabości dolara parze EUR/USD udało się powrócić wczoraj w okolice oporu w postaci 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Dziś z kolei kurs utrzymuje się powyżej poziomu 1,1700, w okolicy strefy oporu w rejonie 1,1710/50 w oczekiwaniu na kolejne publikacji z USA. Jeśli dane o sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej będą dobre, to może być pomocne w odreagowaniu USD z tych poziomów. Dziś poznamy także wstępny odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów w sierpniu, który powinien utrzymać się na wysokim poziomie.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .


Podczas piątkowej sesji w Polsce poznamy odczyt inflacji bazowej CPI. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja bazowa przyśpieszyła w sierpniu do 0,8% z 0,6% r/r. Jeśli w rzeczywistości tak się stanie, to być może będzie to początek zmiany trendu inflacyjnego, co musiałoby w końcu zostać zauważalne przez RPP.


USD/PLN

Czy inflacja bazowa w Polsce zaskoczy?


Notowania USD/PLN przełamały wczoraj wsparcie w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej w rejonie 3,7010, co przyczyniło się do dalszego umocnienia PLN względem dolara. Notowania dziś rano dotarły w okolice 3,6655, jednakże dość szybko powróciły powyżej 100-okresowej średniej EMA . Kurs powrócił poniżej dolnego ograniczenia chmury ichimoku oraz linii tenkan i kinjun, co stanowi wsparcie dla strony podażowej. W sytuacji utrzymania słabości USD para powinna kierować się w okolice wsparcia w rejonie 3,6350-3,6400 w postaci minimów lokalnych z lipca i sierpnia. Najbliższym oporem pozostaje okrągły poziom 3,7000.


EUR/USD

Czy inflacja bazowa w Polsce zaskoczy?


EUR/USD powrócił w okolice górnego ograniczenia ostatniego zakresu wahań, gdzie strefę oporu wyznacza rejon 1,1710/50. Dotychczas w tych okolicach można było zauważyć wzrost aktywności ze strony podażowej. Notowaniom może więc być trudno kontynuować zwyżkę bez nowego impulsu np. w postaci słabszych danych z USA. Aktualnie kurs oscyluje powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali D1, która wyznacza najbliższe wsparcie na poziomie 1,1682. Przełamanie tego poziomu może stać się impulsem do odreagowania ostatniej deprecjacji USD. W przypadku utrzymania słabości dolara, EUR/USD będzie kierował się w okolice 200-okresowej średniej EMA, która obecnie przebiega w rejonie 1,1765.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.