🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Dane z amerykańskiego rynku pracy napędziły wzrosty na giełdach

Opublikowano 06.02.2012, 19:36
UK100
-
FCHI
-
DJI
-
DE40
-
DIS
-
WIG20
-

Piątkowy odczyt dotyczący stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych zaskoczył pozytywnie inwestorów. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu wzrosła z 203 tys. do 243 tys. (przy prognozach na poziomie 150 tys.). Jest to drugi kolejny miesiąc, gdy przyrost przekroczył 200 tys. Główną przyczyną tego wzrostu jest większa liczba miejsc pracy w sektorze usług (o 10 tys. więcej niż w poprzednim miesiącu). Oprócz tego, ważna jest rewizja poprzednich odczytów, gdyż zmiana zatrudnienia w grudniu okazała się być wyższa od podanej w poprzednim raporcie. Jeszcze bardziej zaskoczył odczyt stopy bezrobocia w styczniu, która spadła z 8,5 proc. do 8,3 proc. – najniżej od prawie trzech lat. Pozytywny sentyment po publikacji Departamentu Pracy Stanów Zjednoczonych został dodatkowo wzmocniony przez odczyt indeksu ISM dla sektora usług, który okazał się być najwyższy od roku. Dzięki temu amerykańskie indeksy zakończyły piątek na wyraźnym plusie. Dow Jones Industrial Average wzrósł o 1,23 proc, a S&P 500 o 1,46 proc., przekraczając styczniowe maksima na poziomie 1333 pkt. jednocześnie zbliżając się do szczytów z lipca ubiegłego roku, które wyznaczają linię silnego oporu i usytuowane są na poziomie 1355 pkt. Po najlepszym starcie roku od kilkunastu lat, w najbliższym czasie prawdopodobna jest jednak korekta. W nadchodzącym tygodniu nadal warto zwracać uwagę na prezentację wyników finansowych przez amerykańskie spółki. Blue chipy, które publikują raporty w najbliższych dniach to Coca-Cola, Walt Disney, Cisco Systems oraz Kraft Foods. Zeszły tydzień obfitował w ważne odczyty danych makroekonomicznych zarówno w Europie jak i za Oceanem. Najbliższe dni zapowiadają się spokojniej. W USA na pewno warto zwrócić uwagę na piątkową publikację indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytety Michigan (prognozy zapowiadają, że utrzyma się na obecnym poziomie 75 pkt.). Z kolei na Starym Kontynencie odbędą się posiedzenia organów decydujących o polityce pieniężnej oraz będą miały miejsce odczyty dotyczące m.in. niemieckiego przemysłu oraz poziomu inflacji w Niemczech, Szwajcarii, czy Wielkiej Brytanii.
Równie dobrze wyglądała sytuacja na europejskich parkietach. Publikacje danych makroekonomicznych w USA spowodowały, że niemiecki DAX w piątek wzrósł o 1,67 proc, zaś londyński FTSE 100 o 1,81 proc. Z kolei dziś następuje odreagowanie ostatnich wzrostów – zarówno indeksy ze Starego Kontynentu, jak i kontrakty na amerykańskie indeksy rano są na minusie: DAX -0,48 proc., FTSE 100 –0,35 proc., a francuski CAC 40 -1 proc. Słaby poniedziałkowy start jest również związany z obawami dotyczącymi przyznania Grecji drugiego pakietu pomocowego w wysokości 130 mld USD. W weekend szef Eurogrupy stwierdził, że Ateny mogą nie unieść ciężaru zadłużenia i zbankrutować. Choć o możliwym ogłoszeniu niewypłacalności przez Grecję mówi się od dłuższego czasu, to w ostatnich dniach z optymizmem oczekiwano przede wszystkim zakończenia negocjacji w sprawie restrukturyzacji greckiego długu. Newralgiczna jednak będzie druga połowa marca, kiedy przypada termin wykupu długu o wartości niemal 15 mld euro.
WIG 20 nie podążył za globalnym trendem i wzrósł jedynie o 0,14 proc. Spowodowane to może być faktem, że polski indeks zbliża się do ważnego oporu znajdującego się na poziomie 2 430 pkt., który jest wyznaczany przez październikowe maksima. Do tego dochodzi fakt, że wzrostom z ostatnich trzech tygodni nie towarzyszyło żadne odreagowanie. Dziś na WIG 20 przewodzą niedźwiedzie - główny indeks polskiego parkietu spada o 0,35 proc.
Sporządził:
Marcin Kaczorowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.