🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Dolar wyraźnie słabszy

Opublikowano 12.04.2016, 13:23
EUR/USD
-
GBP/USD
-
USD/CAD
-

Początek tego tygodnia przyniósł osłabienie waluty amerykańskiej. Indeks dolarowy znalazł się na nowych tegorocznych minimach. Notowania eurodolara zakończyły poniedziałkową sesję w okolicach otwarcia. Podczas swojego wczorajszego wystąpienia szef oddziału Fed w Nowym Jorku nawoływał do rozważnego i stopniowego zacieśniania polityki monetarnej ze względu na niepewność związaną z perspektywami dla amerykańskiej gospodarki. Dudley zwrócił uwagą, że niskie oczekiwania inflacyjne stanową czynnik ryzyka, jeśli chodzi o powrót inflacji do celu. W jego opinii Fed powinien rozważnie podejmować decyzje o dalszej normalizacji polityki pieniężnej, gdy ma ograniczone możliwości jeśli chodzi o ewentualne cięcie kosztu pieniądza w sytuacji kiedy perspektywy dla gospodarki ulegną pogorszeniu. Z kolei Robert Kaplan z Fed stwierdził, że nie widzi potrzeby kolejnej podwyżki stóp procentowych już w kwietniu ze względu na nieco słabsze dane z pojawiające się z gospodarki amerykańskiej w pierwszym kwartale tego roku, jednak nie wyklucza możliwości zajścia takiego zdarzenia w czerwcu 2016. Zgodnie z prognozami oddziału Fed w Atlancie tempo wzrostu gospodarczego w USA w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku utrzymywało się poniżej 1,0%, a więc było niższe niż wcześniejsze prognozy. Podczas wtorkowej sesji dolar pozostaje wyraźnie słabszy względem pozostałych walut w oczekiwaniu na kolejne wystąpienia członków FOMC – dzisiaj będzie przemawiał Harker, Lacker i Williams. Najbardziej USD traci w stosunku do bardziej ryzykownych walut takich walut jak AUD, RUB, NOK czy CAD, co ma również związek z odbiciem na rynku ropy naftowej.

Złoty nieznacznie zyskał na wartości wobec głównych walut podczas poniedziałkowej sesji, natomiast w dniu dzisiejszym pozostaje wyraźnie słabszy. Opublikowane dane o inflacji CPI w Polsce były zgodne z wcześniejszym odczytem (-0,9% r/r). Z kolei dzisiaj na rynek napłyną dane o inflacji bazowej. Analitycy oczekują, że inflacja nie uwzględniająca cen żywności i energii obniżyła się w marcu do -0,2% z -0,1% w skali roku. Utrzymanie takiej tendencji byłoby niepokojące i zapewne zaowocowałoby bardziej gołębią retoryką ze strony RPP. Jak na razem najprawdopodobniej Rada będzie tylko monitorowała bieg wydarzeń, nie decydując się na zmiany w polityce monetarnej.

Początek tygodnia przyniósł silne umocnienie waluty brytyjskiej. Dzisiaj sentyment do funta również pozostaje lepszy. Opublikowane dane odnośnie inflacji CPI i PPI były nieco lepsze od prognoz. Inflacja CPI w marcu przyśpieszyła do 0,5% z 0,3% rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu 0,4% r/r, z kolei inflacja bazowa CPI wyniosła 1,5% r/r wobec 1,2%r/r w lutym i prognozowanych 1,3% r/r. Ceny producentów spadły w marcu natomiast o 0,9% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanego spadku o 1,0% r/r. Jeśli w kolejnych miesiącach ta pozytywna tendencja utrzymałaby się, to należałoby się spodziewać zmiany w retoryce Banku Anglii. Na razie jednak w obliczu niepewności związanej z pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, powyższe dane mają drugorzędne znaczenie.

GBPUSD

GBP/USD

Od początku tego tygodnia funt pozostaje mocniejszy względem dolara. Dzisiaj notowaniom tej pary udało się skutecznie wyjść powyżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym oraz górnego ograniczenia chmury ichimoku. Słabość dolara powinna pomóc wzrostom na tej parze. Z technicznego punktu widzenia para powinna kierować się obecnie w okolice oporu w rejonie 1,4420, gdzie przebiega 100-okresowa średnia EMA w skali D1 oraz linia poprowadzona po maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Najbliższe wsparcie w postaci górnego ograniczenia chmury znajduje się na poziomie 1,4250.

USDCAD

USD/CAD

Notowania USDCAD powróciły w okolice strefy wsparcia 1,2831/61 wyznaczonej przez minima z 28.VII.2015 i 15.X.2015 oraz 31.III.2016 r. Przełamanie tej strefy otworzy drogę do pogłębienia spadków – w skali dziennej kolejnym ważnym wsparcie pozostaje rejon 1,2500, gdzie przebiega 78,6% zniesienia całości fali wzrostowej z poziomu 1,1919 oraz szczyty z przełomu maja/czerwca 2015 r. W przypadku ponownego wybronienia tej strefy USDCAD powinien kierować się w stronę najbliższego oporu w okolicy 1,2920.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.