🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Dziesięć funduszy o najwyższych stopach zwrotu w 2013 roku

Opublikowano 25.07.2013, 15:11
NDX
-
DJI
-
JP225
-
GC
-
IXIC
-
Tegorocznym liderem pod względem wysokości stóp zwrotu wśród funduszy inwestycyjnych jest fundusz akcji japońskich, który dał zarobić prawie 40 proc. W czołówce uplasowały się też fundusze operujące na rynkach surowcowych oraz inwestujące w akcje spółek amerykańskich.

Dwucyfrowy zysk w mniej niż siedem miesięcy to niewątpliwie marzenie każdego inwestora. Sztuka ta udała się w tym roku 58 spośród 456 otwartych funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez krajowe instytucje. Oznacza to, że więcej niż co dziesiąty fundusz (dokładnie 12,7 proc.) uzyskał od początku bieżącego roku stopę zwrotu wynoszącą co najmniej 10 proc. (wg stanu na 19 lipca).

Najlepszą dziesiątkę otwiera subfundusz ING (L) Japonia, który może się pochwalić najwyższym, wynoszącym 37,7 proc., przyrostem wartości jednostki uczestnictwa. Posiadacze jego jednostek skorzystali na trwającej od listopada ubiegłego roku rewelacyjnej wręcz koniunkturze na japońskiej giełdzie. W ciągu ośmiu miesięcy główny indeks tokijskiej giełdy, NIKKEI 225, zyskał ok. 68 proc. Po drodze zdarzyła się co prawda jedna większa korekta, trwająca mniej więcej od końca maja do końca czerwca, jednak ostatnie tygodnie przyniosły poprawę sytuacji i prawie cały wcześniejszy spadek został odrobiony.

Dziesięć funduszy o najwyższych stopach zwrotu od początku bieżącego roku

Kolejne dwa miejsca na podium zajęły fundusze związane z rynkiem surowcowym, obydwa zarządzane przez Quercus TFI. Subfundusz Quercus Oil lev zarobił 29,7 proc., zaś Quercus Gold short 26,3 proc. Co ciekawe, pierwszy z nich zyskał na wzroście cen ropy, a drugi na spadku cen złota.

Celem Quercus Oil lev jest bowiem odwzorowanie dwukrotności dziennej zmiany ceny ropy, co stara się osiągnąć inwestując w kontrakty terminowe na New York Mercantile Exchange, przy czym zajmuje przede wszystkim długą pozycję, czyli jest nastawiony na wzrost cen ropy. Za dobrym wynikiem funduszu stoi głównie ostatnia fala wzrostowa, która od 24 czerwca wywindowała ceny ropy o ok. 8 proc.

Z kolei celem Quercus Gold short jest odwzorowanie odwrotności dziennej zmiany ceny złota. Fundusz inwestuje zatem również w kontrakty notowane na NYME, z tym że zajmuje przede wszystkim pozycje krótkie, zyskowne w momencie spadku wartości aktywa bazowego. Po latach hossy, rok 2013 przyniósł jak na razie ponad 20-proc. spadek ceny złota, co – jak widać – bardzo pozytywnie odbiło się na dotychczasowych wynikach funduszu.

Pod względem liczebności, w najlepszej dziesiątce dominują jednak fundusze akcji amerykańskich (lub z ich znacznym udziałem w portfelu). Kolejno są to: Pioneer Akcji Amerykańskich (wzrost o 23,7 proc.), Amplico Akcji Amerykańskich (20,9 proc.), ING (L) Spółek Dywidendowych USA (20,4 proc.), PKO Biotechnologii i Innowacji Globalny (18,6 proc.) oraz Millennium Akcji Amerykańskich (18,5 proc.). Podobnie jak w przypadku lidera tego zestawienia, czyli ING (L) Japonia, wysokie zyski funduszy akcji amerykańskich są pokłosiem dobrej, trwającej również od listopada fali wzrostowej, która wywindowała główne amerykańskie indeksy giełdowe na rekordowe poziomy. S&P500, Dow Jones Industrial i Nasdaq Composite od początku roku idą łeb w łeb, zyskując jak dotąd po blisko 19 proc.

W czołowej dziesiątce uplasowały się ponadto dwa fundusze absolutnej stopy zwrotu: na pozycji 7. Skarbiec Market Neutral (wzrost o 20 proc.) oraz na 10. pozycji Superfund C (18,2 proc.).

Bernard Waszczyk

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.