🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Inwestorzy coraz bardziej nerwowi

Opublikowano 07.12.2011, 19:50
DE40
-
PZU
-

WYDARZENIE DNIA
Rośnie napięcie przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem państw Unii Europejskiej. Giełda opinii i domysłów tętni kolejnymi doniesieniami, pobudzając emocje na rynkach.

Wyraźny optymizm na giełdach widać było jedynie w pierwszych kilkudziesięciu minutach handlu. Indeks w Paryżu zyskiwał rano 2 proc., a DAX rósł o 1,8 proc. Z czasem nastroje jednak systematycznie się pogarszały. Niewielki wpływ na sytuację miały nieliczne dane makroekonomiczne. Produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w październiku o 0,8 proc., dwukrotnie mocniej niż się spodziewano. Nienajlepsze wrażenie zrobiła kolejna aukcja niemieckich obligacji. Z oferowanych 5-latek o wartości 5 mld euro sprzedano papiery za nieco ponad 4 mld euro. Ich rentowość wyniosła 1,11 proc. W trakcie poprzedniego przetargu z początku listopada sięgała ona 1 proc. Popyt ponad dwukrotnie przeważał nad podażą, ale ceny oferowane przez inwestorów nie zadawalały emitenta. Nieco później pojawiły się opinie o tym, że wśród niemieckich polityków panuje pesymizm w kwestii osiągnięcia porozumienia na najbliższym szczycie państw Unii Europejskiej. Na pocieszenie agencje informacyjne doniosły o możliwości zaoferowania bankom przez Europejski Bank Centralny pożyczek oraz złagodzenia warunków udzielanych im zabezpieczeń. Informacje te nie zmieniły jednak kierunku dominującej tendencji i wczesnym popołudniem niemal wszystkie indeksy naszego kontynentu znalazły się pod kreską. Wyjątek stanowiły jedynie Ateny, Ryga i Tallin. Na dwie godziny przed końcem sesji CAC40 i DAX zniżkowały po ponad 1 proc.
Na warszawskim parkiecie handel przebiegał według identycznego scenariusza. WIG20 zaczął dzień o wzrostu o 0,7 proc. Poranna próba zwiększenia jego skali skończyła się niepowodzeniem i wskaźnik jeszcze przed południem znalazł się w okolicy wtorkowego zamknięcia. Byki broniły się przed spadkiem jeszcze przez dwie godziny. Ostatecznie uległy, pod naporem załamania nastrojów na głównych giełdach naszego kontynentu. Indeks naszych największych spółek dotarł do 2222 punktów, tracąc 1 proc. Mocno przecenione dzień wcześniej akcje KGHM starały się odrobić część strat jedynie w pierwszej części handlu, gdy zyskiwały 2-3 proc. Później traciły chwilami ponad 1,5 proc. Około 2 proc. zwyżkami mogły poszczycić się papiery GTC, PBG i PGNiG. Po południu zdecydowanie osłabły walory PKN Orlen, Banku Handlowego, PZU i Tauronu, zniżkując po 1,5 proc.
Niezbyt przyjemny dla posiadaczy akcji był początek sesji na Wall Street. Po kilkunastu minutach tamtejsze indeksy zniżkowały po 0,7-0,9 proc. To także nie poprawiało nastrojów na naszym kontynencie. Warszawski parkiet na tym tle prezentował się bardzo dobrze, zmniejszając wyraźnie skalę popołudniowego spadku. Na plusie ponownie znalazły się akcje KGHM.
WIG20 zakończył dzień zwyżką o 0,51 proc., WIG wzrósł o 0,45 proc., mWIG40 o 0,75 proc., a sWIG80 spadł o 0,44 proc. Obroty wyniosły 880 mln zł.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Roman Przasnyski, Open Finance

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.