🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Jak bardzo ekologiczny jest Twój portfel? 2 przyjazne środowisku ETFY-y do rozważenia

Opublikowano 04.06.2021, 13:32
GRNB
-
BGRN
-

Coraz większa liczba inwestorów stara się lokować swój kapitał w aktywa, które są zgodne z ich poglądami i wartościami etycznymi. W rezultacie terminy takie jak ochrona środowiska, aspekty społeczne lub aspekty ładu korporacyjnego czy inwestowanie odpowiedzialne społecznie weszły do głównego nurtu. Dlatego też przedstawiamy dziś dwa fundusze EFT (exchange-traded funds), które koncentrują się na przyjaznych środowisku obligacjach.


Bank Światowy definiuje zielone obligacje jako "papier wartościowy, który jest emitowany w celu pozyskania kapitału specjalnie na wsparcie projektów związanych z klimatem lub środowiskiem naturalnym".


W 2020 r. na świecie wyemitowano około 288 mld dol. zielonych obligacji. Wielkość rynku wzrosła o 57% od 2018 roku. Niemcy, Francja i Holandia odpowiadają za jedną trzecią zielonych obligacji wyemitowanych na całym świecie.


Dla wielu inwestorów jednym z głównych kryteriów jest zapewnienie, że wpływy z zielonych obligacji są inwestowane w sposób zrównoważony pod względem środowiskowym. Innymi słowy, w jaki sposób branża może przeciwdziałać zwykłemu "green-washingowi" aktywów, takich jak obligacje?


Różne grupy branżowe opracowały standardy lub przyznają certyfikaty zielonej etykiety. Na przykład Międzynarodowe Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego (ICMA) pełni funkcję sekretariatu Zasad Zielonych Obligacji (GBP), które "są dobrowolnymi wytycznymi procesowymi, zalecającymi przejrzystość i ujawnianie informacji oraz promującymi uczciwość w rozwoju rynku zielonych obligacji".


Unia Europejska również pracuje obecnie nad sfinalizowaniem swoich standardów dotyczących zielonych obligacji. Celem Komisji Europejskiej jest zapewnienie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zielone obligacje cieszą się również coraz większą popularnością wśród europejskich funduszy emerytalnych.


Wreszcie, S&P Global spodziewa się, że amerykański rynek zielonych obligacji znacznie się rozwinie pod rządami prezydenta Josepha Bidena. Inni światowi liderzy również pracują nad wdrożeniem strategii mających na celu obniżenie emisji dwutlenku węgla i ochronę środowiska. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy spodziewać się silnego popytu ze strony inwestorów na całym świecie, jak również lepszych standardów branżowych na rynku zielonych obligacji w nadchodzących latach.


Oto dwa ETF-y, które mogą pomóc czytelnikom zdywersyfikować ich portfel dzięki ekologicznym inwestycjom.

1. iShares Global Green Bond ETF

Obecna cena: 54.42 dol.
Przedział 52-tygodniowy: 53.84 - 56.34 dol.
12-miesięczny zysk kroczący: 0,76%.
Wskaźnik kosztów: 0,20% rocznie

Fundusz iShares Global Green Bond ETF (NASDAQ:BGRN) zapewnia dostęp do globalnych zielonych obligacji o ratingu inwestycyjnym, które zostały wyemitowane w celu sfinansowania projektów związanych z ochroną środowiska. Ponadto w celu ograniczenia ryzyka walutowego i zapewnienia większej stabilności stóp zwrotu fundusz jest zabezpieczony w dolarze amerykańskim. Od momentu powstania w listopadzie 2018 r. aktywa netto wzrosły do 212 mln dol.

BGRN Weekly

BGRN, który śledzi zwroty z indeksu Bloomberg Barclays MSCI Global Green Bond Select (USD Hedged). MSCI Global Green Bond Select (USD Hedged) Index, posiada obecnie 569 jednostek uczestnictwa. 10 największych emitentów stanowi około 32% funduszu. Obligacje emitowane przez rządy Francji, Niemiec, Holandii, Belgii i Włoch, a także Europejski Bank Inwestycyjny i Grupę KfW wiodą prym w zestawieniu.


Około 20% obligacji pochodzi z Francji, następnie z Niemiec (13,54%), Stanów Zjednoczonych (9,71%), krajów ponadnarodowych (9,61%), Holandii (7,58%) i innych. Duża część obligacji posiada ratingi od A do AAA. W związku z tym ryzyko kredytowe jest niskie.


Efektywny czas trwania wynosi nieco ponad osiem lat. Innymi słowy, można go określić jako fundusz obligacji średnioterminowych. Jeśli stopy procentowe wzrosłyby znacznie szybciej niż oczekiwano, BGRN mógłby znaleźć się pod presją.


Jak omawialiśmy w poprzednich artykułach na temat obligacyjnych ETF-ów, czas jest ważnym pojęciem dla inwestorów w obligacje. Na przykład, fundusz obligacji 10-letnich zmniejszy swoją wartość o 10%, jeśli stopy procentowe wzrosną o 1%. Tak więc wraz ze wzrostem czasu trwania obligacji wzrasta również jej ryzyko związane ze stopami procentowymi.


W ciągu ostatnich 12 miesięcy BGRN wzrósł o około 1,1%. Może to być odpowiedni fundusz do przechowywania gotówki, której inwestor może potrzebować w najbliższej przyszłości.

2. VanEck Vectors Green Bond ETF

Obecna cena: 27.30 dol.
Przedział 52-tygodniowy 26.99 - 28.09 dol.

Innym funduszem ETF inwestującym w zielone obligacje, który może zainteresować czytelników, jest VanEck Vectors Green Bond (NYSE:GRNB), który zapewnia ekspozycję na denominowane w dolarach amerykańskich zielone obligacje służące finansowaniu projektów przyjaznych środowisku.


Oprócz obligacji emitowanych w Stanach Zjednoczonych i różnych krajach europejskich, GRNB posiada również obligacje z Chin, Korei Południowej, Brazylii, Indii, Chile, Indonezji i innych.GRNB Weekly

GRNB rozpoczął notowania w marcu 2017 roku, a aktywa netto wynoszą 88,5 mln dol. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego wartość wzrosła o około 0,3%. Inwestorzy poszukujący ekspozycji na szybko rozwijającą się przestrzeń czystej energii i funduszy zielonych obligacji mogą chcieć przeprowadzić dalsze staranne analizy atrakcyjności GRNB.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.