Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Kolejny dzień przecen na rynkach

Opublikowano 15.12.2011, 21:49
JP225
-
HK50
-
GC
-
DU
-

DZIEŃ NA RYNKACH
Kolejny dzień spadków na globalnych rynkach. Przed końcem roku większość pozbywa się ryzykownych aktywów. Duża niepewność wśród inwestorów.

Na wczorajszej sesji przez rynki przetoczyła się fala wyprzedaży. Kolejne dane wskazują duże ryzyko recesji. W środę Instytut IFO obniżył prognozy gospodarcze dla Niemiec z 2,3 proc. wzrostu PKB do zaledwie 0,4 proc. w 2012 roku. Jest to kolejny sygnał potwierdzający możliwość spowolnienia. Według niektórych analityków z dużą dozą prawdopodobieństwa możliwe są pierwsze odczyty recesyjnych danych makro już za IV kwartał bieżącego roku.
Inwestorzy wystraszyli się dużą zmianą produkcji przemysłowej w strefie euro. Według publikacji produkcja przemysłowa spadła m/m o 0,1 proc. według prognoz plus 0,1 proc. Dodatkowo r/r zamiast wzrostu o 2,3 proc. mamy jedynie 1,3 proc. Kolejny raz dane makroekonomiczne nie sprzyjają inwestorom, spychając ich w stronę recesji.
Inwestorzy czują się, jak gdyby zostali zostawieni sami sobie na rynkach. Ustalenia ostatniego szczytu europejskiego nie przyniosło wiele nowego. Ponownie politycy kupili czas, jednak rynki coraz mniej im ufają, co przekłada się na poziomy indeksów. Potrzeba konkretów i szybkiego, natychmiastowego działania, co na pewno dałoby promyk nadziei rynkom.
Środowa sesja zakończyła się dużymi spadkami na giełdach europejskich w granicach od 2 proc. do 3 proc. Kolejny dzień GPW zachowuje się lepiej od europejskich giełd, kończąc dzień na minusie jednak tylko 0,60 proc. W USA również dotarła fala wyprzedaży i indeksy DJ i S&P500 traciły po 1 proc. na koniec dnia. Przed otwarciem sesji na GPW kontrakty na indeksy amerykańskie pokazują spadki 0,50 proc. Duża przecena ok. 2 proc. na azjatyckich indeksach NIKKEI, HANG SENG.
Kolejny dzień przeceny na rynku surowców. Ropa staniała o ponad 5 proc., podobnie zachowywały się inne surowce jak miedź i złoto. Największy spadek odnotowano na srebrze, które potaniało o 7 proc. Kurs dolara na koniec sesji na GPW znajdował się powyżej szczytów z czerwca 2010r., 3,53 PLN, i był najdroższy od marca 2009r. Euro kosztowało w granicach 4,55 PLN.
W czwartek publikowanych jest wiele ważnych danych makroekonomicznych. Poznaliśmy już Indeks Tankan, publikowany przez Bank Centralny Japonii, odzwierciedlający nastroje przedsiębiorców, który wypadł poniżej prognoz, -4 pkt., wobec przewidywań analityków na poziomie -2 pkt. Z Chin otrzymaliśmy Indeks PMI dla przemysłu, 49pkt. i był lepszy od poprzedniego odczytu. Sporo danych z Europy. O 9:28 Indeks PMI dla przemysłu i usług w Niemczech, a o 9:58 dla strefy euro. O 11:00 poznamy inflacje konsumencką dla strefy euro. Za oceanu o 14:30 poznamy dane z rynku pracy, inflacje producencką oraz Indeks NY Empire State. Ważne będą jeszcze dane o produkcji przemysłowej o 15:15 i Indeks FED z Filadelfii o 16:00.
O godzinie 10:30 Hiszpania zaoferuje 3 serie obligacji wygasających w 2016, 2020 i 2021 roku o łącznej wartości 2,5-3,5 mld EUR. Ponadto, o godzinie 12:25 występować będzie na konferencji szef ECB.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Andrzej Pająk
Noble Securities

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.