🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Opublikowano 27.08.2012, 12:20
UBSN
-
CA
-
GC
-
LSUc1
-
SI
-
OJ
-
DU
-

Echa objazdowej rundy greckiego premiera po Niemczech i Francji, oczekiwania na piątkowe (31 bm.) wystąpienie Bena Bernanke w Jackson Hole – to obok dzisiejszego odczytu indeksu Ifo – najsilniej akcentowane, ale pewnie też nadinterpretowane czynniki jakie mają budować klimat na rynkach w ciągu kilku najbliższych dni.

W przypadku ropy naftowej (w ubiegłym tygodniu: –0,2% Brent, –0,1% WTI oraz +1,2% OPEC Basket), tym co petryfikuje jej ceny, z realną perspektywą na dalszą progresję jest przede wszystkim geopolityka. W bieżącej sytuacji dotyczy to w szczególności arsenału broni chemiczno – biologicznej znajdującej się rękach syryjskiego dyktatora Baszara Asada. Ośrodki wywiadowcze miały bowiem poinformować, iż w tego typu śmiercionośne ładunki została uzbrojona część reżimowych myśliwców i śmigłowców. Skala ryzyka jest tym większa, że w samobójczym odruchu mogą one zostać wymierzone nie tylko przeciw siłom powstańczym, ale również wobec Arabii Saudyjskiej, Izraelowi czy Turcji. Wówczas interwencja zbrojna Stanów Zjednoczonych stanie się faktem, a wszelkie tzw. racje dyplomatyczne zejdą na dalszy plan. Choć stać się tak bynajmniej i nie musi (przynajmniej na razie), to jednak rynki naftowe taki właśnie scenariusza uwzględniają i będą jeszcze uwzględniać w cenach.

W oczywisty sposób częściowo przekłada się to na rynek złota (w ubiegłym tygodniu: +3,4% w sieci i +3,3% na fixingu). „Żółty metal” kończąc piątkowy handel z ceną 1670 USD/oz (handel elektroniczny) i 1667 USD/oz (fixing) przekroczył psychologiczną 200-sesyjną średnią 1658,70 USD/oz. Aby nieco ostudzić apetyt trzeba powiedzieć, że silnie artykułowane w rodzimych mediach biznesowych - rosnące zaangażowanie w kruszec ze strony banków centralnych (tak na marginesie na stronach akcentowaliśmy ten fakt) trzeba zestawić z wyraźnym spadkiem fizycznego popytu na kruszec (ilościowo o ok. 17,3%, a wartościowo 22,6%), jaki w II kw. br. (ujęcie rok do roku) wykazała Światowa Rada Złota, oznacza, że złoto powinno utrzymywać się na ścieżce wzrostowej, lecz forma progresji w tym i kolejnym kwartale będzie raczej stonowaną, gdzie istotnym, a nieco zapomnianym ostatnimi czasy stymulatorem wzrostu będzie popyt sezonowy (mimo niekorzystnych monsunów w Indiach). Jeśli zaś wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej okaże się rozczarowaniem, a jest to mimo wszystko dość prawdopodobne (np. zdaniem analityków UBS), to czekać nas będzie jakaś szersza korekta.

Objęłaby ona nie tylko srebro, które w poprzednim tygodniu zwiększyło swą wartość wręcz skokowo, tj. o 9,7% (obrót ciągły) i o 7,7% (fixing), ale i dynamicznie rosnący w tych dniach segment metali nieszlachetnych. W poprzednim tygodniu ceny spotowe wzrosły, w przypadku: aluminium o 3,3%, cyny o 9,8%, cynku o 3,2%, miedzi o 1,4%, niklu o 6,4%, a ołowiu o 3,7%. Rynek metali przemysłowych znajduje się obecnie pomiędzy dwiema narracjami. Pierwsza dotyczy krótkookresowych impulsów wzrostowych generowanych w związku ze spodziewaną akcją stymulowania gospodarki przez chińskie władze. Druga to nieuchronnie pogłębiająca się dekoniunktura, nie tylko w Państwie Środka, ale w ogóle w Azji, a której nie da się uniknąć, lecz jedynie odsunąć nieco w czasie. Taką właśnie ewentualność dla Chin naszkicował ostatnio profesor Kiyohiko Nishimura z Bank of Japan. Niżej podpisanemu pogląd ten nie jest obcy, jednak bliżej mu do przewidywań, iż silne wstrząsy w tamtej części świata, wywołane pełzającym po naszym globie kryzysem dotrą najpierw do Indii.

W poprzednim komentarzu napisano, że w obliczu dużej niepewności, część inwestorów operujących na rynkach towarowych zainteresowała się tym, co ze względu na relatywnie niskie ceny spełnia kryterium bezpieczeństwa. Wskazując w ten sposób na bawełnę oraz sok pomarańczowy, gdzie tej drugiej z wymienionych kategorii przypisano znacznie większą wagę ryzyka. Pogląd ten zostaje jak najbardziej podtrzymany. Tym bardziej, że już w trakcie następnego tygodnia wartości kontraktów na bawełnę wzrosły o 1,6%, a na sok z cytrusów aż o 14,6%.

Istotne okazały się również spostrzeżenia dotyczące cen kawy Arabika, akcentujące najniższy ich pułap od dwóch miesięcy. W ubiegłym tygodniu kurs tej odmiany używki wzrósł o 2,3%. Niemniej jednoczesny spadek notowań Robusty (o 2,1%) nakazuje zważyć, czy nie było to aby tylko techniczne odbicie. W spadkowy nurt zeszłego tygodnia wpisało się także kakao(–1,4%) i cukier (–1,8% biały i –2,2% trzcinowy).

Ciągle niemrawo po panice z 13 na 14 sierpnia, wywołanej obawami o skalę epidemii wirusa H3N2 (potocznie zwanego świńską grypą) zachowuje się amerykański rynek czerwonego mięsa. W poprzednim tygodniu notowania kontraktów na chudą wieprzowinę spadły o 4,9%, dochodząc do 72,5 centów za funt, czyli do poziomu najniższego od prawie dwóch lat. Ceny wołowiny wykazały zaś nikłą zmienność (na +0,5% zamknęły się ubiegłotygodniowe kontrakty na tuczniki, a na –0,7% te dotyczące żywca).

Z kolei zeszłotygodniowe zwyżki cen zbóż, tj. pszenicy (+3,5%), kukurydzy (+1,1%) oraz soi (+3,9% ziarno, +2,1% śruta) interpretowane są jako pokorekcyjny powrót do trendu, implikowanego tegoroczną amerykańską suszą. Potencjał do kontynuacji tej tendencji nie został prawdopodobnie jeszcze wyczerpany, ale warto pamiętać, że towarzyszy temu silne przeświadczenie, że w wyniku suszy jaka nawiedziła też Rosję, sięgnie ona wkrótce po środki ograniczające eksport. Wprawdzie tego rodzaju posunięć nie można wykluczyć, to warto mieć też na uwadze i to, iż Rosja od 22 sierpnia stała się wreszcie (po 18 latach starań!) członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Inauguracja członkostwa poprzez kontrowersyjne, restrykcyjne instrumentarium uderzyłoby w jej image. A ten u Rosjan, w przeciwieństwie do wielu tzw. dojrzałych demokracji, często bywa „droższy od pieniędzy”.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.