🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Komentarz tygodniowy z rynku towarowego

Opublikowano 02.03.2015, 12:39
GC
-
HG
-
KC
-
LCO
-
SI
-
CT
-
CC
-
ZS
-
ZW
-
ZC
-

Zarówno poprzedni tydzień (WTI: –2,6%, Brent: +3,5%), jak i miesiąc (WTI: +7,9%, Brent: +26,2%) zakończyły się znacznymi różnicami w zmianach kursu ropy naftowej. Gdy na tzw. rynku nabywcy, czyli takim, cechującym się z przewagą podaży nad popytem, pojawia się wpływowy głos dodający otuchy sprzedawcom – wówczas nie pozostaje to bez wpływu na ceny. Niemniej trudno nie skonstatować, że wypowiedź Ali bin Ibrahima Al-Naimi`ego, saudyjskiego ministra ds. ropy i surowców naturalnych, o tym, że popyt na paliwa będzie się zwiększać - to tzw. „oczywista – oczywistość”. Niemniej jej zasadniczy sens powinno się odczytać w ten sposób, że skoro popyt się będzie zwiększać, to ewentualna redukcja wydobycia jest jak najbardziej mało prawdopodobna. Zatem pogłoski o możliwości zwołania nadzwyczajnej sesji OPEC, które w od jakiegoś czasu krążą po rynku, można włożyć między bajki. Innymi słowy ceny ropy z jakimi wchodzi ona w marzec (WTI: 49,44 USD/bbl, Brent: 62,21 USD/bbl) mogą być na koniec tego miesiąca równie dobrze - nieco wyższe, jak i też sporo niższe. I nikt, absolutnie nikt, nie jest ich w stanie nie tylko przewidzieć, ale też „obudować” w pełni przekonywującą narracją.

Ostatni tydzień lutego dzięki progresji kursu (sieć: +0,9%, fixing: +0,4%) zredukował zakres ubiegłomiesięcznych spadków cen złota (sieć: –6,2%, fixing: –3,6%). „Żółty metal” zakończył lutowe notowania na poziomie 1212,90 USD/oz (sieć) oraz 1214,00 USD/oz (fixing). Aktualny dwugłos z najbardziej opiniotwórczego dla złota angloamerykańskiego rynku, pochodzący tym razem od analityków Bank of America/Merrill Lynch, zakłada stabilizację kursu, do której eksperci HSBC „dorzucają” przekonanie, że aktualne wyceny kruszcu mają już uwzględniać przyszłą podwyżkę stóp procentowych przez FED.

Złoto niemal zwyczajowo nadawało kierunek w jakim poruszało w minionym tygodniu (sieć: +2,4%, fixing: +1,1%) i miesiącu - też srebro (sieć: –8,1%, fixing: –2,3%). Warto jednak pamiętać, że zakres zastosowania „białego metalu” w rozwijających się, a przede wszystkim upowszechniających – nowych technologiach będzie się w kolejnych latach zapewne istotnie powiększał. Zasypując niejako w ten sposób popytową „dziurę” wywołaną przez cyfrową rewolucję w fotografii.

Rzut oka na ubiegłotygodniowe, a zwłaszcza lutowe stopy zwrotu z metali przemysłowych obrazuje aktywność oraz preferencje lokacyjne funduszy surowcowych. Aluminium (–0,1%/–2,8%), cyna (–0,9%/–8,3%), miedź (+3,0%/+5,8%), nikiel (+0,7%/–4,2%), ołów (–2,7%/–6,4%). Prawie 6% wzrost cen miedzi w lutym - do ok. 5,9 tys. USD/t, zdawał się więc antycypować zapowiadane właśnie przez Xi Jinpinga - programowe priorytety Chin. Wśród których najważniejszym ma być „umiarkowany dobrobyt”, co potwierdza nacisk na wzrost popytu wewnętrznego w Państwie Środka.

Postulowane rozłożenia akcentów w gospodarce chińskiej, to chyba bardzo dobra wiadomość dla rynków rolno – spożywczych, a zwłaszcza nabiału, używek czy mięsa. Te ostanie ze wspomnianych dóbr - w minionym tygodniu poniekąd w ten sposób zareagowało: chuda wieprzowina (+1,9%), wołowina (młode woły: +0,5%, bydło: +2,0%). W skali poprzedniego miesiąca, dominowały jednak „minusy”, wynoszące dla podanych kategorii towarowych, odpowiednio: –6,6%,–0,3%, –0,7%.

„Na zielono” zamknął się w większości przypadków zeszłotygodniowy segment zbożowy, niemniej na przestrzeni lutego nie było już tak w pełni „zielono”. Stopy zwrotu z tych okresów wynoszą stosownie dla: pszenicy (zwykła: +0,4%/–1,3%, Kansas: +0,2%/–2,8%), kukurydzy (+1,6%/+2,7%), soi (fasolka: +3,0%/+5,6%, śruta: +0,8%/+1,4%), szorstkiego ryżu (–2,9%/–4,5%). Jesteśmy na przednówku i wielu uczestników, zwłaszcza tych zaangażowanych także na innych rynkach - woli od śmielszych ruchów na zbożach jeszcze się powstrzymywać.

Słabo oprócz zdającego się „czerpać pełnymi garściami” z przedwielkanocnej sezonowości kakao (w tygodniu: +0,9%, w lutym: +9,4%) wygląda segment tzw. softów. Kursy kawy (Arabica: –8,0%/–15,7%, Robusta: –3,1%/–5,3%) od kilku tygodni poniekąd dostosowują się do dobrych urodzajów w Brazylii. Z kolei cukier (biały: –2,4%/–5,5%, trzcinowy: –3,9 /–9,1%) w kontekście wypatrywanej już od roku zmiany trendu, ciągle wpisuje się w tytuł znanej sztuki Samuela Becketta. Choć przyznać też trzeba, że skala regresu na kawowo – cukrowych „koszyku mokka” może być już kuszącą dla kontrarian.

Pod tym względem pewną alternatywę stanowić może koncentrat mrożonego soku pomarańczowego (w tygodniu: –7,4%, w lutym: –13,8%). Tak tani poprzednim razem był na wiosnę 2012 r.

Z mozołem odbudowuje swój kurs bawełna. W zeszłym roku była wyceniana najniżej od 2009 r. W poprzednim tygodniu, jej kurs urósł o +0,3% do 64,86 centów za funt. Lutowa progresja to 9,4%. Trzeba jednak pamiętać, że struktura globalnego popytu na bawełnę w ostatnich kilku latach nieco się zmieniła, nie jest już tak, że chiński przemysł lekki wchłania wszystko. Stąd myśląc o produkcji odzieży w tej części świata w coraz większym stopniu obowiązuje model „Chiny +1”.

Wojciech Szymon Kowalski

EFIX Dom Maklerski SA

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.