Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Korekcyjne nastroje dobre dla akcji

Opublikowano 22.10.2012, 17:29

W zakończonym tygodniu rynki akcji szukały zwyżek i w przypadku większości indeksów udało się finiszować plusami. Jednak nikt na rynku nie może mieć wątpliwości, iż zapamiętane zostaną głównie sesje piątkowe, w trakcie których niedźwiedzie przemaszerowały przez parkiety z impetem godnym przesilenia.
W zakończonym tygodniu jeszcze w trakcie sesji czwartkowych na rynkach akcji panował umiarkowany optymizm, którego częścią była seria poprawnych danych makro z Europy, Chin i USA. W sumie można było mówić o sygnałach wskazujących, iż recesyjne obawy zaczynają znajdować przeciwwagę w raportach makroekonomicznych. Emocje chłodziły pozytywne sygnały płynące ze szczytu Unii Europejskiej, która zrobiła krok w kierunku scentralizowania nadzoru nad bankami. Z perspektywy końca tygodnia widać, iż kluczem do ocen będą jednak wyniki kwartalne spółek sektora nowych technologii, które wystraszyły graczy raportami kwestionującymi wyceny wielu liderów. Proste wyliczenia rozczarowań – IBM, Intel, Google, Microsoft – pozwala na tezę, iż liderów poszczególnych segmentów dopadł kryzys związany nie tylko ze spadkiem popytu ze strony konsumentów, ale również sposobu, w jakim konsumuje się dziś nowe technologie.
Przesunięcie akcentów w stronę urządzeń przenośnych stawia w trudnym położeniu producentów komputerów stacjonarnych i wszystkich, którzy w największym stopniu pozostali związani z tym rynkiem. W efekcie słabe wyniki ogłosili zarówno twórcy podzespołów, jak i oprogramowania, czego efektem była solidarna przecena wszystkiego, co związane z nowymi technologiami. Nie może zatem dziwić fakt, iż sektor technologiczny był najgorszym na rynku amerykańskim i jako jedyny na Wall Street zakończył tydzień spadkami. Nie można również mieć wątpliwości, iż kolejne raporty powinny wzmocnić sygnały zmiany w sektorze nowych technologii i do końca bieżącego sezonu wyników spekulacje o przyszłości branży będą już elementem stałym. W naturalny sposób skieruje to uwagę w stronie wyniku kwartalnego spółki Apple, która raportuje w przyszłym tygodniu i przez większość uznawana jest za napędzającą zmianę w branży.
Dla równowagi trzeba jednak przywołać fakt, iż całość sezonu wyników kwartalnych w USA nie wygląda tak źle, jak może to wskazywać zachowanie rynków na sesji piątkowej i stosunek giełd do sektora nowych technologii. Dziś na 90 spółek z indeksu S&P500, które ogłosiły już raporty 64 pobiły oczekiwania rynku. Uwzględniając skalę pesymizmu raporty można uznać za poprawne a fakt, iż przeszło 70 procent firm pochwaliło się wynikami lepszymi od oczekiwań dobrze rokuje kolejnym publikacjom. W nowym tygodniu na rynek wyniki wyśle blisko 1/3 spółek z indeksu S&P500 i 8 firm tworzących DJIA. W praktyce przekroczony zostanie półmetek sezonu wyników i wówczas będzie giełdy dokonają pełniejszej oceny. Na dziś można pozwolić sobie na tezę, iż okres publikowania raportów stał się klasycznym wezwaniem do realizacji zysków z letniej hossy a w małym stopniu potwierdzeniem spowolnienia w gospodarce. Jakby to paradoksalnie nie brzmiało – słaba postawa akcji dzisiaj buduje fundament pod dobre zachowanie w końcówce roku, która powinna przynieść spotkania indeksów DJIA i S&P500 nie tylko ze szczytami trendów, ale również maksimami wszech czasów.
Adam Stańczak
Analityk DM BOŚ SA

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.