🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Kupujemy 'koronawirusowe' spółki. Moderna, Novavax czy Gilead Sciences?

Opublikowano 22.06.2020, 16:39
GILD
-
NVAX
-
MRNA
-

Pandemia COVID-19 na nowo zwróciła uwagę inwestorów na przemysł biotechnologiczny, w nadziei na szybkie wyprodukowanie szczepionki, na którą czeka świat. Nic dziwnego, że akcje głównych kandydatów w tym wyścigu gwałtownie rosły w ostatnich miesiącach, a ich preparaty predyscynujące do miana szczepionki, rozsławiły nazwy firm do niemalże mainstreamu.

W rywalizacji o miano wynalazcy szczepionki na koronawirusa biorą udział trzy firmy Moderna (NASDAQ:MRNA), Novavax (NASDAQ:NVAX) oraz Gilead Sciences Inc (NASDAQ:GILD) i każda z nich twierdzi, że jest już blisko uzyskania gotowego preparatu, co widać po wykresach giełdowych. Moderna prawdopodobnie przyciągnęła najwięcej uwagi mediów (wzrost akcji o 228% od początku roku), jednak to udziały Novavax wzrosły w tym okresie prawie pięciokrotnie więcej (1200%). Gilead - z racji faktu, że prowadzi dużo szerzej zakrojoną działalność - dał zarobić najmniej.

1. Moderna

Pawdopodobny lider rywalizacji - jako pierwsza wdrożyła badania na ludziach i prowadzi obecnie testy fazy 2 (z trzech) preparatu mRNA-1273. Wcześniej w maju spółka poinformowała o pozytywnych wynikach fazy 1, co wywołało euforię inwestorów i dało czas antenowy dla firmy w mediach na całym świecie. Preparat od Moderny znalazł się także na krótkiej liście kandydatów do wsparcia federalnego (Warp Speed), które pomoże firmie wyprodukować do 1 mld dawek szczepionki rocznie, począwszy od 2021 roku, o ile wszystko pójdzie dobrze w badaniach klinicznych, które powinny zakończyć się w ciągu kilku miesięcy. Warto wiedzieć, że Moderna poza koronawirusem, prowadzi badania dla ponad 20 innych preparatów opartych o technologię RNA (mRNA) na choroby zakaźne, raka czy zaburzeniami autoimmunologicznymi. Budżet nie stanowi problemu - dzięki ofercie wtórnej akcji w maju, pozyskała kolejne 1,34 mld USD brutto na sfinansowanie swoich programów rozwojowych. Ale uwaga - spółka póki co nie sprzedaje komercyjnie żadnego leku własnej produkcji.

2. Novavax

Choć nie znalazł się na liście kandydatów na szczepionki COVID-19 w Białym Domu do federalnego wsparcia, nadal jest postrzegany jako jeden z głównych kandydatów w wyścigu. Preparat NVX-CoV2373 otrzymał wysoką dotację od Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), natomiast na początku miesiąca spółka wygrała przetarg w Departamencie Obrony na dostawy preparatu dla wojska. Działalność Novavax to nie tylko program szczepionki na COVID-19, ale także szereg pozytywnych wyników fazy 3 szczepionki na grypę NanoFlu (prognozy to 1,7 mld USD rocznej sprzedaży) czy szczepionkę na wirus oddechiwy RSV (ResVax). Innymi słowy, mimo szalonej stopy zwrotu w ciągu pierwszego półrocza, na pokładzie Novavax nadal stoją liczne katalizatory do wzrostu cen akcji.

3. Gilead

Nieco inaczej wygląda sytuacja z Gilead, który całościowo obsługuje listę niemal 30 komercyjnych produktów na HIV, onkologię czy choroby serca oraz długą listę badań nad kolejnymi preparatami. Działalność Gilead w zakresie HIV wygląda szczególnie atrakcyjnie, ponieważ Biktarvy, zatwierdzony w 2018 roku, jest obecnie zalecanym preparatem do leczenia pacjentów z HIV w USA. Sprzedaż tego leku wzrosła ponad dwukrotnie do prawie 1,7 mld USD w pierwszym kwartale w relacji r/r. W zakresie COVID-19 spółka zrepozycjonowała już istniejący lek remdesivir, wcześniej dopuszczony do użytku, ale w innych wskazaniach jak HVC czy Ebolę. Remdesivir, po serii badań, z których wynika, że bezpośrednio działa na replikację wirusa (namnażanie), został niedawno w nadzwyczajnym trybie dopuszczony do użytku w USA, a firma zgodziła się udostępnić dostępne zapasy (1,5 mln dawek). Gilead jest gotów zainwestować w remdesivir w tym roku nawet 1 mld USD, o ile najnowsze dane z badania fazy 3 wskażą sygnał do większego zapotrzebowania. Osobne badanie Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych wykazało, że remdesivir doprowadził do szybszego powrotu do zdrowia, a wczesne leczenie przyniosło lepsze wyniki.

Według danych WHO wynika, że obecnie co najmniej 10 firm prowadzi badania nad szczepionką na etapie klinicznym, co stanowi ewenement w historii. Wysoka potencjalna zyskowność szczepionki uruchomiła niespotykane do tej pory mechanizmy finansowania projektów. Inwestorzy wiedzą, że zapotrzebowanie na szczepionkę będzie wysokie, jeśli pandemia będzie nadal rozwijać się w tym tempie.

Inwestowanie w akcje każdej z opisanych spółek wiąże się z podwyższonym ryzykiem, a szum informacyjny turbodoładowany nadziejami na powodzenie badań i kolosalne zyski ze sprzedaży, stanowi główny powód zawyżonych cen akcji. Kapitalizacja rynkowa Moderny - napędzana głównie jednym czynnikiem - wynosząca prawie 24 mld USD jest ośmiokrotnie większa niż kapitalizacja rynkowa Novavax wynosząca prawie 3 mld USD. Innymi słowy biotechnologia na etapie klinicznym jest ceniona bardziej, niż niektóre firmy, które sprzedają produkty. W tym zestawieniu Gilead z kapitalizacją 93 mld USD to prawdziwy gigant, co w zestawieniu z szeroką bazą produktów i prognozowaną sprzedażą remdesiviru (szacunki mówią o kwotach rzędu 7,7 mld USD do 2022 roku), stawia spółkę względnie najstabilniejszą w omawianym zestawieniu.

Inwestowanie w spółki pod szepionkę na COVID-19 na tym etapie, to gra o bardzo ryzykownym formacie zero-jedynkowym. Informacja o powodzeniu projektu najpewniej wystrzeli cenę akcji na orbitę, ale wystarczy jeden niesprzyjający news (tu się zawsze może coś nie udać np. niepowodzenia w badaniu i/lub opóźnienia), aby wywołać lawinę sprzedaży i najprawdopodobniej nieodwracalną stratę. Bo nie będzie już pod co grać.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.