Kupujący zdominowali europejskie giełdy

Opublikowano 23.12.2015, 16:58
EUR/USD
-
UK100
-
EUR/PLN
-
FCHI
-
DE40
-
RUBFIX=RTS
-
WIG
-

Sesja na europejskich giełdach przebiegała pod dyktando kupujących, którzy wyraźnie zdominowali dzisiejszy handel. Przedświąteczny, optymistyczny sentyment inwestorów, połączony z odbiciem cen ropy naftowej, której cena rośnie już o ponad 2,5%, to główne czynniki wspierające dzisiejsze wzrosty, jako że kalendarz makroekonomiczny dla strefy euro pozostawał raczej skromny. Finalny odczyt francuskiego PKB w trzecim kwartale nie zaskoczył i wynik na poziomie 0,3% był zgodny z konsensusem ekonomistów. Oprócz tego poznaliśmy także publikację wyników brytyjskiego PKB w III kwartale tego roku, które były gorsze od konsensusu ekonomistów, jednak nie wpłynęło to na wyprzedaż brytyjskich aktywów i na koniec europejskiej sesji funt pozostaje jedną z najsilniejszych walut w koszyku G10, a brytyjski indeks FTSE100 rośnie o ponad 2,5%.

Na pozostałych europejskich giełdach skala wzrostów również imponuje. Niemiecki DAX zyskuje ponad 2%, korzystając ze spadków kursu EURUSD poniżej poziomu 1,09, a francuski CAC40 rośnie o ponad 2,3%. Jednak rekordzistą wzrostów jest rosyjski indeks RTS, którego dzisiejsza stopa zwrotu to już blisko 3%, a głównym czynnikiem stojącym za tak pokaźnymi wzrostami jest wspominane już odbicie cen ropy naftowej, które również przyczyniło się do spadku kursu pary walutowej USDRUB o ponad 1,5%.

Udana sesja dla notowań ropy naftowej to wynik wczorajszych danych publikowanych przez agencję API, według której zapasy ropy uszczupliły się o 3,6 milionów baryłek ropy naftowej w stosunku do poprzedniego tygodnia, wskazując na wzrost popytu. Potwierdzenie tych informacji nadeszło ze strony dzisiejszego raportu agencji EIA, w którym wyniki zmiany zapasów ropy w amerykańskich magazynach są jeszcze bardziej imponujące. Spadek o 5,88 mln baryłek tego surowca to wynik znacznie wyższy od konsensusu ekonomistów, którzy spodziewali się uszczuplenia zapasów na poziomie 1,4 mln i jednocześnie jest to najwyższy wynik od czerwca tego roku.

Ostatnie dni są bardzo udane dla polskich aktywów. Indeks WIG20 w ciągu 10 dni urósł o blisko 6%, zbliżając się do poziomu 1900 punktów, a motorem napędowym pozostawały spółki z sektora energetyczno-wydobywczego, których kurs akcji rósł w wyniku odbicia na rynku surowców. Polski złoty także może zaliczyć ostatnie dni do udanych – przed końcem sesji za jednego dolara płaciliśmy 3,89, a kurs EURPLN wynosił około 4,24. Powrót optymizmu na polski rynek jest widoczny także w rentownościach polskich obligacji, która w przypadku 10-letnich obligacji rządowych, spadła do poziomu 2,92%, podczas gdy jeszcze 15 grudnia była to wartość ponad 3,3%. Zatem wpływ czynnika ryzyka politycznego, który stał za dotychczasową przeceną polskich aktywów, stał się już znacznie mniej istotny, co jest widoczne w powrocie kapitału na nasz rynek.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.