Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Kurs złota blisko tegorocznych maksimów po zaliczeniu ,,rollercoastera”

Opublikowano 02.08.2019, 15:22
Zaktualizowano 20.11.2018, 13:35

Kurs złota zaliczył wczoraj prawdziwy ,,rollercoaster”. Przez pierwszą połowę dnia kurs osuwał się do poziomu 1400 dolarów za uncję przez umacniającego się dolara, po tym jak prezes Fed-u rozwiał nadzieję co do kontynuacji polityki łagodzenia pieniężnego w dłuższym okresie. Z kolei wieczorem kurs złota wystrzelił o ponad 3% osiągając poziom 1445 dolarów, po tym jak Donald Trump postraszył rynki zapowiedzią wprowadzenia dodatkowych ceł na chińskie towary.

W wypuszczonym tweecie amerykański prezydent napisał, że „rozmowy handlowe są kontynuowane, a podczas rozmów USA nałoży 1 września niewielką dodatkową Taryfę w wysokości 10% na pozostałe warte 300 miliardów dolarów towary i produkty pochodzące z Chin do naszego kraju. I to nie zawiera wartych 250 miliardów dolarów już nałożonych 25% Taryf”.
Źródło: Twitter
Kurs złota znalazł się pod presją w środowe popołudnie po tym, jak Fed ogłosił szeroko oczekiwaną obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych a jego prezes Jerome Powell opisał obniżkę stóp jako „korektę w połowie cyklu”, a niekoniecznie jako początek „długiego” procesu obniżania stóp procentowych. Podczas gdy Powell podkreślił później, że nie miał na myśli, że obniżka stóp była jednorazowym wydarzeniem, dolar amerykański umocnił się do większości aktywów, wywołując presję na wyceniane w amerykańskiej walucie towary, w tym metale szlachetne.

Wczorajszy Tweet Donalda Trumpa odmienił diametralnie sytuację na złocie. Postraszenie rynków nowymi cłami i impasem w negocjacjach odniosło zamierzony skutek i inwestorzy zaczęli ponownie szukać schronienia dla swojego kapitału w bezpiecznych przystaniach takich jak amerykańskie obligacje, japoński jen czy właśnie złoto. A więc po krótkiej, 2-tygodniowej pauzie złoto w kilka godzin ponownie uzyskało wzrostowe momentum.

Nadeszły ,,złote czasy” dla złota

A w długim terminie fundamenty pokazują, że dla złota nadeszły ,,złote czasy” co już dawno zauważyły tzw. ,,grube ryby” ze świata inwestorów. Według opublikowanego wczoraj raportu World Gold Council popyt na ten szlachetny metal wzrósł do trzyletniego maksimum, wynoszącego prawie 2182 ton metrycznych w pierwszej połowie tego roku, głównie z powodu rekordowych zakupów przez banki centralne. Natomiast zasoby ETF-ów (funduszy inwestycyjnych handlujących złotem) wzrosły o 67,2 ton metrycznych do najwyższego poziomu od sześciu lat, wynoszącego 2548 ton metrycznych.

Również nadchodząca najprawdopodobniej w lipcu kolejna obniżka stóp procentowych przez Fed oraz wciąż pogarszające się stosunki handlowe pomiędzy USA a Chinami będą dodatkowym katalizatorem dla dalszego wzrostu kursu tego szlachetnego kruszcu. Podsumowując nie tylko USA, ale cały rozwinięty świat znajduje się obecnie w trendzie ,,łagodzenia” polityki pieniężnej, a powstałe w ten sposób środowisko ultra niskich stóp wraz z rosnącą liczbą obligacji o ujemnym oprocentowaniu są wyjątkowo korzystnymi czynnikami dla rosnącej wyceny złota.

Z technicznego punktu widzenia kurs złota dotarł ponownie do górnego ograniczenia konsolidacji przy szczytach, w której znajduje się od 25 czerwca. Wybicie ponad poziom 1452 dolarów dałby złocie otwartą drogę w stronę poziomu 1520 dolarów, po drodze napotykając na opór na psychologicznym poziomie 1500 dolarów. Nieudane przebicie tej strefy może wywołać kolejną korektę w stronę strefy dolnego ograniczenia konsolidacji znajdującego się powyżej poziomu 1380 dolarów.
kurs złota, dzienny

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Najnowsze komentarze

Panie Andrzeju czy Pana zdaniem kurs zlota nadal bedzie się umacniał w przyszlym tygodniu?
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.