🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

NASDAQ najwyżej od 11 lat

Opublikowano 08.02.2012, 20:11
NDX
-
FCHI
-
DJI
-
DE40
-
STOXX50
-
JP225
-
TM
-
DU
-
IXIC
-

Rynek ciągle spekuluje pod udane zakończenie greckich negocjacji. Odkładanie spotkania premiera Lucasa Papademosa z reprezentantami głównych partii politycznych oraz przeciągające się rozmowy z prywatnymi wierzycielami dotyczące umorzenia części greckiego długu, nie zniechęcają do zajmowania długich pozycji na rynkach. W USA za nami połowa sezonu publikacji kwartalnych wyników finansowych, które są najgorsze od trzech lat. Spośród 287 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 najmniej korzystnie względem prognoz wypadają firmy z sektora finansowego. Aż 40 proc. z nich osiągnęło niższy od oczekiwań poziom wskaźnika zysk na akcję. Pomimo tego, inwestorzy nadal pozostają w pozytywnych nastrojach po świetnym styczniowym starcie i coraz lepszych odczytach makroekonomicznych. Tylko 8 razy w historii giełdy zanotowały lepszy początek roku, przy czym jedynie raz rok skończył się poniżej poziomów styczniowych. Indeksy głównych amerykańskich giełd zakończyły sesję na plusie. S&P 500 zwyżkował o 0,20 proc., zaś Dow Jones Industrial Average 0,26 proc. Głównym wydarzeniem na amerykańskim parkiecie jest przebicie 11-letnich szczytów przez indeks NASDAQ Composite dochodząc do 2 904 pkt.
Na azjatyckich giełdach mocne wzrosty. Tokijski Nikkei zwyżkując o ponad 1 proc., przebił po raz pierwszy od trzech miesięcy poziom 9 000 pkt. Głównym czynnikiem takiego ruchu indeksu (oprócz nadziei na pozytywne doniesienia z Grecji) były lepsze od oczekiwań kwartalne wyniki finansowe Toyota Motor. Oprócz tego japoński koncern warty 135 mld USD przedstawił prognozy na 2012 rok. Zysk operacyjny w pierwszym kwartale powinien wynieść 270 mld JPY, przy poprzednim na poziomie 200 mld JPY. Chiński Shanghai Composite wzrósł aż o 2,4 proc. głównie ze względu na jutrzejszy odczyt inflacji. Inwestorzy oczekują spadku tempa wzrostu cen, stąd takie gwałtowne wybicie w górę szanghajskiego indeksu, które jest najwyższe od trzech tygodni.
W środowy poranek, po dwóch dniach zniżek, wreszcie rosną indeksy giełd na Starym Kontynencie. Wyczekiwanie korzystnego zakończenie rozmów w Grecji oraz lepsze od prognoz wyniki finansowe europejskich spółek (m.in. największego skandynawskiego przedsiębiorstwa– Statoil) napędzają dziś zwyżki. Indeks Euro Stoxx 50 rano wzrasta o 0,85 proc., francuski CAC 40 o 0,71 proc., zaś niemiecki DAX o 0,99 proc.
WIG20 rozpoczął dzień w pobliżu wczorajszego zamknięcia, które było na poziomie 2 374,6 pkt. Potem na fali przewagi byków na europejskich parkietach zaczął rosnąć o 0,3 proc. W ostatnich dniach indeks największych polskich spółek wyhamował falę wzrostową, w której znajduje się od miesiąca. Ciągle nie udało się dojść do linii oporu wyznaczonej przez szczyty z października na poziomie 2433 pkt.
Sporządził:
Marcin Kaczorowski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.