Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

NBP vs SNB, czyli kto kogo?

Opublikowano 06.04.2021, 11:34
CHF/PLN
-
BNPP
-

Zmienność rynków i obawa o dalsze spowolnienie w strefie euro pomagają kursowi CHF. Najlepszymi przyjaciółmi franka mogą jednak okazać się polskie sądy oraz Narodowy Bank Polski (NBP).

  • Frank szwajcarski pozostaje silny
  • Polska budowlanka łapie zadyszkę
  • Czy NBP przejdzie od słów do czynów?

Szwajcarskie dylematy

Wydawać by się mogło, że silna jak tur narodowa waluta powinna pozostawać dumą Szwajcarów, podobnie jak doskonałe zegarki i czekoladki. Nad uczuciem satysfakcji wydaje się jednak górować obawa, że zbytnie umocnienie CHF zaszkodzi rodzimej gospodarce. W efekcie na ostatnim posiedzeniu SNB utrzymał dotychczasową główną stopę procentową na niezbyt konwencjonalnym poziomie -0,75%.

Nie jest jednak przesądzone, że nawet ujemne stopy procentowe w Szwajcarii pomogą kursowi CHF/PLN. My bowiem mamy swoje własne problemy.

Oficjalne dane GUS za luty w zakresie produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej okazały się słabsze od oczekiwań. O ile ta pierwsza wzrosła o 2,7%, o tyle budowlanka zanotowała spadek o 16,9% a detal o 3,1%.

Sytuacji nie pomagają też lutowe odczyty inflacji. Rok do roku ceny wzrosły o 2,4%. Oczywiście te mierzone wg koszyka inflacyjnego, realny koszt najczęściej nabywanych dóbr i usług wzrósł jeszcze bardziej. W efekcie w marcu polski złoty tracił względem szwajcarskiego franka. Notowania CHF/PLN na początku miesiąca oscylowały w okolicach 4,11, natomiast pod jego koniec wynosiły już 4,17. 

Najważniejszą kwestią dla dalszych notowań CHF/PLN pozostaje sprawa kredytów frankowych, udzielonych przez polskie banki. Rozstrzygnięcie tej sprawy po myśli kredytobiorców może pogrążyć polski sektor bankowy i poważnie zaszkodzić naszej gospodarce.

Bardzo istotny jest też potencjalny udział NBP w procesie pozyskiwania szwajcarskich franków dla banków komercyjnych. W wypadku transakcji walutowych na tej parze bez pośrednictwa NBP, polska waluta mógłby mocno stracić z powodu dużego wolumenu transakcji.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

NBP vs SNB, czyli kto kogo?

Z drugiej jednak strony, długookresowo fundamenty wydają się przemawiać za umocnieniem PLN. Frank jest już obecnie przewartościowany względem wielu walut i można domniemywać, że SNB będzie przeciwdziałać temu zjawisku. O ile więc epidemia nie dokona w Polsce dalszych zniszczeń i nie pojawi się nowe ryzyko globalne, polscy kredytobiorcy po okresie wstrząsów powinni spać spokojnie. Potwierdza to bank BNP Paribas (PA:BNPP), prognozując stopniowe osłabianie sie franka do poziomu 4,0 zł za trzy miesiące i nawet do 3,83 zł za rok.

Oczywiście, jeśli działania NBP w kierunku osłabienia polskiej waluty nie okażą się jeszcze bardziej skuteczne, niż jego szwajcarskiego odpowiednika…

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.