Niezłe dane z USA wspierają dolara

Niezłe dane z USA wspierają dolara

Noble Securities  | 17.07.2019 11:56

Waluta amerykańska wraca do łask inwestorów w tym tygodniu, wsparta lepszymi publikacjami z gospodarki USA. Podczas wtorkowej sesji pozytywnie zaskoczyły dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosła w czerwcu o 0,4% wobec prognozowanego wzrostu o 0,1% m/m. Wyższy niż oczekiwano wzrost wskazuje na utrzymujący się silny popyt konsumencki, który wspiera dobra sytuacja na rynku pracy. Produkcja przemysłowa nie zmieniła się w stosunku do maja, natomiast skutki słabszych niż oczekiwano inwestycji biznesowych łagodzi silna konsumpcja ze strony gospodarstw domowych. Dzisiaj natomiast nieco więcej dowiemy się o sytuacji na amerykańskim rynku nieruchomości za sprawą danych o rozpoczętych budowach i wydanych pozwoleniach na budowy domów. Wieczorem także zostanie opublikowany raport nt. kondycji amerykańskiej gospodarki, czyli Beżowa Księga Fed. Indeks dolara zyskuje na wartości od początku tego tygodnia i w oczekiwaniu na kolejne publikacji z USA oscyluje tuż poniżej ostatnich lokalnych szczytów, które wyznaczają strefę oporu w rejonie 97,16/25 pkt.


Wczorajsze wypowiedzi członków FOMC potwierdziły, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na lipcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej będzie obniżka stóp procentowych. Podczas swojego wystąpienia w Paryżu Powell przyznał, że presja inflacyjna pozostaje stłumiona a perspektywy dla gospodarki nie poprawiły się od czasu czerwcowego posiedzenia Fed, co w obliczu słabszej koniunktury na świecie może stać się przesłanką do luźniejszej polityki pieniężnej. Z kolei zdaniem Evansa właściwa wydaje się obniżka stóp procentowych dwa razy po 0,25% w celu sprowadzenia inflacji do celu. W opinii Kaplana inflacja najprawdopodobniej pozostanie niska, jednak jedno „taktyczne” cięcie stóp byłoby właściwe. Powyższe wypowiedzi wskazują, że preferowanym przez większość w Fed scenariuszem pozostaje wsparcie gospodarki poprzez cięcie kosztu pieniądza. Wypowiedzi nie wpłynęły negatywnie na wycenę dolara amerykańskiego wczoraj, który był wsparty lepszymi danymi z USA. EUR/USD silnie zniżkował, gdyż pogorszenie nastrojów wśród niemieckich inwestorów ciążyło europejskiej walucie. Indeks ZEW pogłębił spadki w lipcu, co mogło być następstwem sporu handlowego pomiędzy USA a Chinami.


Opublikowane dane z Polski o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wskazują na niewielkie przyśpieszenie rocznego tempa wzrostu zatrudnienia (o 2,8% w skali roku) i głębsze wyhamowanie dynamiki płac (do 5,3% z 7,7% r/r) w porównaniu z majem. Dane w dalszym ciągu pozostają neutralne z punktu widzenia RPP. Dziś złoty pozostaje jednak nieco słabszy zarówno względem euro, jak i dolara. USD/PLN oscyluje obecnie w rejonie 3,8000, natomiast EUR/PLN powrócił powyżej poziomu 4,2600.


USD/PLN

Niezłe dane z USA wspierają dolara


Potencjał do wzrostów na parze USD/PLN pozostaje w dalszym ciągu ograniczony poprzez górny zakres chmury ichimoku i przebiegający nieco powyżej geometryczny poziom w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z okolic 3,8762 kształtującej się od drugiej połowy maja 2019 roku. Notowania powróciły jednak powyżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) EMA w skali D1 i weszły w zakres chmury, co może stać się impulsem do próby powrotu w rejon oporu 3,8145/80. Najbliższe wsparcie wyznacza 200-okresowa średnia EMA w skali D1 na poziomie 3,7808.

EUR/USD

Niezłe dane z USA wspierają dolara


EUR/USD powrócił w rejon wsparcia 1,1180-1,1200. Aktualnie notowania wyhamowały spadki w oczekiwaniu na nowe impulsy. W przypadku przełamania wspomnianego obszaru wsparcia kurs będzie kierował się w okolice tegorocznych minimów, które zostały ustanowione w maju. Z kolei pierwszą barierą dla strony popytowej w przypadku odreagowanie będzie opór w postaci 50- i 100-okresowej średniej EMA w skali D1, czyli rejon 1,1260/70.

Noble Securities

Artykuły powiązane

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+