🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Nominalne zyski z obligacji skarbowych będą spadać

Opublikowano 12.07.2013, 22:22
DU
-
MAR
-
Myślisz o obligacjach skarbowych jako alternatywie dla niskooprocentowanych lokat? W kolejnych okresach odsetkowych oprocentowanie nabywanych w lipcu papierów detalicznych może być o ponad 1 pkt proc. mniejsze niż obecnie.

Oczekiwania wobec przyszłego poziomu inflacji wskazują, że nabywane w tym roku cztero- i dziesięcioletnie zmiennokuponowe obligacje skarbu państwa w kolejnych okresach odsetkowych przyniosą znacznie niższe zyski. Niewykluczone, że ich przyszłoroczne oprocentowanie znajdzie się na niższym poziomie od stałokuponowych dwuletnich papierów, które aktualnie dają zarobić 3 proc. w skali roku. Podobnie będzie z papierami trzyletnimi, których oprocentowanie ustala się w oparciu o stopę WIBOR.

Efekty niskiej inflacji oraz cyklu obniżek zauważają już inwestorzy, którzy przed rokiem kupowali obligacje detaliczne – po dwunastu miesiącach oprocentowanie dziesięciolatek spadło z 6 do 3 proc., a czterolatek z 5,5 do 2,75 proc. W ślad za spadkiem stopy WIBOR podążyło także oprocentowanie papierów trzyletnich. Nabywane zarówno rok, jak i pół roku temu obligacje w bieżącym okresie odsetkowym dają zarobić 2,69 proc., choć w momencie zakupu oprocentowane były one odpowiednio na 5,14 oraz 4,15 proc.

W lipcowej ofercie resort finansów sprzedaje dziesięcioletnie obligacje ze stawką w pierwszym roku na poziomie 4 proc. W przypadku papierów czteroletnich kupon jest o 0,5 pkt proc. niższy. W kolejnych latach wysokość oprocentowania obliczana będzie na podstawie wskaźnika inflacji powiększanego o marżę – 1,5 pkt proc. dla dziesięciolatek i 1,25 pkt proc. dla czterolatek. Aby po roku nominalne zyski inwestorów pozostały więc na co najmniej takim samym poziomie jak dotychczas, inflacja musiałaby wzrosnąć z 0,5 proc. w maju br. do 2,5 proc. (2,25 proc. dla obligacji czteroletnich) w przyszłym roku. Tymczasem według lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powinien znaleźć się w tym czasie na poziomie ok. 1,2 proc. r/r,, a prawdopodobieństwo, że przekroczy on 2,5 proc. wynosi mniej niż 20 proc. Oznacza to, że nominalne oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich może spaść o ok. 1,3 pkt proc. do 2,7 proc. Papiery czteroletnie dałyby wówczas ok. 2,45 proc. zysku, czyli o 1,05 proc. mniej niż w pierwszym roku.

Niewiele lepiej wyglądają szanse na utrzymanie bieżącego poziomu oprocentowania przez obligacje trzyletnie, za które w lipcowej sprzedaży Ministerstwo Finansów oferuje 3,3 proc. w skali roku dla pierwszego półrocznego okresu odsetkowego. W kolejnych sześciomiesięcznych cyklach kupon równy będzie obliczanej na kilka dni przed rozpoczęciem nowego okresu odsetkowego stopie WIBOR 6M. A ta – według notowań kontraktów FRA – znajdzie się na poziomie ok. 2,75 proc. Za pół roku oprocentowanie trzylatek może skurczyć się więc o ok. 0,55 pkt proc.

Choć aktualne oprocentowanie zmiennokuponowych dłużnych papierów skarbowych wskazuje, że są one rozsądną alternatywą dla bankowych lokat (średnie oprocentowanie 2,64-2,85 proc.), to nienajlepsze perspektywy dla kolejnych okresów odsetkowych sugerują aby głębiej zastanowić się przed dokonaniem wyboru.

Wysokie prawdopodobieństwo spadku oprocentowania 3-, 4- i 10-letnich obligacji poniżej 3 proc. w skali roku sprawia, że inwestorzy indywidualni coraz chętniej wybierają dwuletnie papiery stałokuponowe, za które trzeci miesiąc z rzędu resort finansów oferuje 3 proc. w skali roku. W czerwcu ponad połowa ze 143,6 mln zł, które wydano na zakup obligacji skarbowych, przeznaczona została na papiery dwuletnie.

Michał Sadrak

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.