🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Obawy o globalny wzrost utrzymują się

Opublikowano 10.04.2019, 12:21
GBP/USD
-
AUD/USD
-
EUR/GBP
-

Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przyczyniły się do pogorszenia nastrojów rynkowych. Zdaniem wspomnianej organizacji wzrost gospodarczy na świecie spowolni do 3,3% z 3,6% w skali roku a spowolnienie dotknie gospodarek odpowiadających za 70% światowego PKB. Według MFW jednak w drugiej połowie tego roku gospodarka zacznie przyśpieszać, by w 2020 rok osiągnąć wzrost na poziomie 3,6% r/r. Powrót obaw o dynamikę światowego PKB przyczynił się do spadku apetytu na bardziej ryzykowane aktywa.


W centrum uwagi podczas środowej sesji pozostaje posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC), gdzie nie oczekuje się zmiany parametrów polityki pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie stopy podstawowych operacji refinansujących na poziomie 0,00% oraz stopy depozytu odpowiednio na poziomie -0,40% co najmniej do końca tego roku. Planowana jest kontynuacja procesu reinwestowania środków z zapadających aktywów nabytych w ramach programu QE, a także uruchomienie trzeciej serii tanich pożyczek dla banków (TLTRO-III). Podczas konferencji prasowej Draghi podtrzyma zapewne gołębią retorykę ze względu na utrzymującą się niepewność co do wzrostu gospodarczego w strefie euro i zapewni o działaniach mających na celu stabilne zbliżanie się inflacji w okolice 2,0%. Z tego względu może utrzymywać się presja na osłabienie waluty europejskiej w oczekiwaniu na publikację protokołu z marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, na którym również zasygnalizowano pauzę w podwyżkach stóp procentowych w tym roku.


Waluta brytyjska pozostaje także w centrum zainteresowania ze względu na dzisiejszy nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej (UE) w sprawie Brexitu. Preferowanym scenariuszem wydaje się kolejne opóźnienie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE najprawdopodobniej do końca roku albo jeszcze dłużej (1 marca 2020 roku), jednakże pod pewnymi warunkami. Najprawdopodobniej termin 30 czerwca zaproponowany przez premier May zostanie odrzucony ze względu na ogólnie panujący sceptycyzm, że w tak krótkim czasie uda się Brytyjczykom wypracować jakiś konsensus. GBP/USD oscyluje dziś jak na razie w zakresie wyznaczonym przez średnie kroczące EMA (50- i 200-okresową) w skali dziennej, natomiast EUR/GBP utrzymuje się nieco powyżej okrągłego poziomu 0,8600.


GBP/USD

Obawy o globalny wzrost utrzymują się


GBP/USD pozostanie wrażliwy na informacje napływające ze szczytu UE w kwestii Brexitu. Na razie kurs oscyluje w zakresie wyznaczonym przez średnie kroczące EMA (50- i 200-okresową) w skali dziennej w oczekiwaniu na nowe impulsy. Od dołu silnym wsparciem pozostają okolice 1,2960/75, gdzie przebiegają minima lokalne z marca tego roku. Od góry wzrosty ogranicza linia poprowadzona po lokalnych szczytach w skali D1. Przełamanie wspomnianej linii otworzyłoby drogę do powrotu na wyższe poziomy cenowe w rejonie 1,3195.

AUD/USD

Obawy o globalny wzrost utrzymują się


AUD/USD powrócił powyżej 100-okresowej średniej EMA w skali dziennej i obecnie kieruje się w okolice linii poprowadzonej po maksimach lokalnych z XII.2018r. i I.2019r. Czynnikiem prowzrostowym dla AUDa pozostaje ostatni wzrost ceny ropy naftowej, co powinno sprzyjać utrzymaniu się kursu na wyższych poziomach cenowych i powrotowi w rejon 0,7170. Najbliższe wsparcie znajduje się w okolicy okrągłego poziomu 0,7100.



Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.