🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Podatki w USA wyższe tylko dla najzamożniejszych

Opublikowano 02.01.2013, 23:16
ES35
-
CA
-
PKN
-

WYDARZENIE DNIA
Inwestorzy giełdowi nie mieliby zapewne nic przeciwko przełożeniu na ich portfele zasady, że jaki pierwszy dzień roku, taki cały nowy rok. Na światowych parkietach 2013r. rozpoczął się bowiem od zdecydowanych wzrostów.

W poniedziałek po południu WIG20 rósł o ok. 1,4 proc., co nie było spektakularnym wzrostem, zwłaszcza w zestawieniu z indeksem greckiej giełdy zyskującym ok. 3,8 proc., hiszpańskim indeksem IBEX rosnącym o ok. 2,8 proc. czy francuskim i brytyjskim, które rosły o ponad 2 proc. Na warszawskim parkiecie WIG20 ustalił nowy lokalny szczyt powyżej 2630 pkt. a liderami środowych wzrostów były spółki paliwowe i surowcowe, które od wyróżniały się także w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Ok. godziny 17 akcje PKN Orlen drożały o 4 proc., Lotosu o 2,8 proc., a ponad 2,3 proc. w górę szły notowania Bogdanki, JSW i PGE. Trzeba jednak zaznaczyć, że aktywność inwestorów nie była wielka, bo tuż przed końcem notowań na całym rynku obroty nie przekraczały 500 mln PLN.
Wydarzeniem dnia, które pozwoliło inwestorom na zagranicznych rynkach odetchnąć z ulgą, było porozumienie amerykańskich polityków w sprawie podatków i wydatków budżetowych. Rzutem na taśmę Izba Reprezentantów zaakceptowała konsensus, który kilka godzin wcześniej został osiągnięty przez Senatorów. W ostatnim momencie przed wejściem w życie wyższych stawek podatków oraz automatycznych cięć wydatków na opiekę zdrowotną i armię Demokraci przeciągnęli linę na swoją stroną, ponieważ wysokość podatku dochodowego dla 99 proc. obywateli USA nie ulegnie zmianie, a podwyżki obejmą jedynie najzamożniejszą część społeczeństwa (osoby zarabiające powyżej 400 tys. USD rocznie i gospodarstwa o dochodach powyżej 450 tys. USD). Porozumienie było możliwe dzięki zawieszeniu kwestii ograniczenia wydatków budzącej największe emocje wśród najbardziej radykalnych przedstawicieli Republikanów, do której politycy obu stronnictw wrócą w najbliższych tygodniach przy okazji kolejnej próby podniesienia limitu dopuszczalnego zadłużenia USA.

Po stronie danych makroekonomicznych pozytywnie rok rozpoczęły Stany Zjednoczone, gdzie poprawiły się nastrojów przedsiębiorców w sektorze przemysłowym mierzone zarówno indeksem ISM, który powrócił powyżej 50 pkt., jak i indeksem PMI, który wzrósł do 54 pkt., czyli do poziomu oznaczającego wyraźne ożywienie. Z drugiej strony o optymizmie inwestorów świadczył brak negatywnej reakcji na rozczarowujące dane ze strefy euro (spadek indeksu PMI w przemyśle do 46,1 pkt. z 46,2 pkt. przed miesiącem) i Niemiec, gdzie nastroje przedsiębiorców wskazują na pogłębienie recesji w I kw. 2013r. (Indeks PMI w przemyśle spadł do 46 pkt. z 46,8 pkt.). Dane z polskiej gospodarki wypadły nieco lepiej od prognoz, bo indeks PMI wzrósł do 48,5 pkt. z 48 pkt. przed miesiącem. Na innych rynkach zdecydowanie rozczarowały Czechy, natomiast pozytywnie wyróżniły się Wielka Brytania, Włochy oraz Indie, gdzie w grudniu 2012r. istotnie wzrósł odsetek przedsiębiorców z sektora przemysłowego patrzących w przyszłość z optymizmem.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Łukasz Wróbel, główny analityk
Noble Securities

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.